Tuning chinczyka

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7985
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#11

Post napisał: tuxcnc » 22 lis 2013, 17:15

bambo82 pisze:7mm / sec.
Ta wartość nic mi nie mówi.

Z tego co piszesz wynika że maszyna w czasie wypalania nie popełnia błędów, natomiast "na pusto" nie potrafi trafić tam gdzie powinna.
To się zdarza gdy prędkość robocza jest stosunkowo niska, natomiast ruchy przestawcze są wykonywane za szybko.
Ja i tak podejrzewam uszkodzenie sterownika, ale jeśli można gdzieś, w jakimś oknie programu, zmniejszyć prędkości to być może przynajmniej będziesz mógł cokolwiek zrobić, powoli ale coś robić, bo tak to masz mebel za kilka tysięcy złotych.

.



Tagi:


Autor tematu
bambo82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:20
Lokalizacja: T-ów

#12

Post napisał: bambo82 » 22 lis 2013, 23:15

Przy tej prędkości mi przepala na wylot w sklejce szybciej nie mogę, mi się wydaje że problem jest w dużych plikach - pole robocze 400mmx 400 mm a projekt mam na 350 mm. Te problemy co wypisałem to jest zbieranina błędów a nie przy jednym projekcie. Gubi pozycje przy tekście + obrazek, jak wycinam w plt ( a wycinam duże pliki) to nie wiem dlaczego ale maszyna robi niepotrzebne ruchy np. zamiast prostą pionową linie to wypali kawałek zjedzie w dół a potem dopala do góry reszte i tak ze 3 razy na odcinku 100 mm. Plik w corelu był robiony krzywymi beziera, sprawdzał mi go znajmomy, bo wcześniej robiłem z automatu w corelu przez trasowanie mapy bitowej i zasugerował że robię źle. Co do ruchów przestawczych nie mam możliwości zmiany prędkości. Mogę przesłać plik z corela dla sprawdzenia na maila ale wydaje mi się że kontroler sobie nie radzi z taką ilością informacji - może jestem w błędzie, po prostu nie wiem co już wymyślić żeby maszyna działała prawidłowo.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4737
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#13

Post napisał: pitsa » 23 lis 2013, 00:31

Może to problem mechaniczny?
Sprawdzałeś jak poruszają się prowadnice po szynach? Wszystko dobrze chodzi?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
bambo82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:20
Lokalizacja: T-ów

#14

Post napisał: bambo82 » 23 lis 2013, 00:35

wszystko chodzi płynnie. Także nie wiem o co kaman.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7985
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#15

Post napisał: tuxcnc » 23 lis 2013, 00:41

Nie można tak źle przygotować pliku żeby maszyna gubiła pozycje.
To są dwie zupełnie różne sprawy.
Pomimo tego co tutaj wypisują mądrale, Corel nie nadaje się do projektów pod laser, frezarkę czy ploter do folii samoprzylepnej.
To jest program do robienia wydruków.
Oczywiście jak się zdobędzie odpowiedni zasób wiedzy, to sobie można poradzić, ale zawsze to są kombinacje, poprawianie, sprawdzanie, a nie "samo się robi".
Natomiast nawet źle przygotowany plik maszyna ma zasrany obowiązek wykonać od początku do końca.
Plik HPGL (.plt) nie zawiera żadnych czarów, tylko kolejne odcinki do przejechania i informację czy i jakim kolorem je rysować.
Najprawdopodobniej maszyna ma uszkodzony sterownik, bo jakby program głupiał, to by się zawieszał a nie gubił pozycje.
Ewentualnie mechanika może się zacinać.
Oczywiście innych opcji wykluczyć nie można, ale są dużo mniej prawdopodobne.

.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#16

Post napisał: triera » 23 lis 2013, 01:59

Można przesłać plik do mnie (kontakt przez PW).

Odnośnie gubienia pozycji:

tak jak Kolega Tuxcnc wspomniał,
jeśli wszystko jest w porządku z urządzeniem i jego ustawieniami,
źle przygotowany plik nie może powodować gubienia pozycji.


Odnośnie programu graficznego:

No to się dowiedziałem, tylko nie wiem jak to zniosę ;)
18-letnia praktyka przy ploterach tnących
tylko zaćmiła moje rozeznanie tematu.

Nie jestem maniakiem Corela, ma swoje wady oczywiście.
Prace (w zależności od potrzeby) wykonuję przy pomocy
również innych programów (włączając CAD).
Ostatnio zmieniony 23 lis 2013, 13:37 przez triera, łącznie zmieniany 2 razy.


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#17

Post napisał: rendejad » 23 lis 2013, 11:29

tuxcnc pisze:Corel nie nadaje się do projektów pod laser, frezarkę czy ploter do folii samoprzylepnej.
Nadaje się.
Czego dowodem jest kilkadziesiąt tysięcy ploterów laserowych, tnących itp na świecie współpracujących z Corelem.
Bezpośrednio albo poprzez różne eksporty.
To, że ty nie jesteś zwolennikiem Corela nie zmini rzeczywistości.
Inni są i go używają.

Kol. bambo82 prosiłbym żeby zaczął pisac po polsku bo trudno zrozumieć o co mu chodzi.
Piszesz jakbyś rozmawiał z kolegami pod trzepakiem.Jakimś slangiem.


Autor tematu
bambo82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 22 sie 2013, 20:20
Lokalizacja: T-ów

#18

Post napisał: bambo82 » 23 lis 2013, 12:56

kol. rendejad - piszę tak bo nie bardzo wiem jak określić te dziwne ruchy tej maszyny fachowo.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7985
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#19

Post napisał: tuxcnc » 23 lis 2013, 14:05

rendejad pisze:
tuxcnc pisze:Corel nie nadaje się do projektów pod laser, frezarkę czy ploter do folii samoprzylepnej.
Nadaje się.
Czego dowodem jest kilkadziesiąt tysięcy ploterów laserowych, tnących itp na świecie współpracujących z Corelem.
Bezpośrednio albo poprzez różne eksporty.
To że kombinerkami można wbić gwóźdź nie oznacza wcale że kombinerki to narzędzie do wbijania gwoździ ...
Jeżeli dołączone do programu cliparty trzeba ręcznie obrysowywać żeby dało się je wyciąć z folii, to chyba jest najlepszy dowód że nie do tego je stworzono.

W tym i sąsiednim wątku kol. bambo82, chyba kilka razy czytałem że pliki z Corela się nadają, tylko trzeba umieć je zrobić.
"Umieć" w tym przypadku oznacza umiejętność obchodzenia błędów i ograniczeń, a jak się "nie umie" to się dostaje sieczkę o milionie węzłów i tak właśnie ten program się "nadaje" ...

Ja nie mam nic przeciwko programowi Corel Draw, tylko tyle że jesteśmy na forum CNC i trzeba to mówić, że Corel Draw nie jest ani programem CAD, ani do CNC.
Jak pisałem wcześniej, kiedyś Corela używałem w pracy, teraz nie widzę potrzeby go kupować, ale mam opensourcowy odpowiednik Inkscape.
Inkscape czasem używam do prac "artystycznych" takich jak baner czy ulotka i bez wątpienia nadaje się do tego lepiej niż programy CAD.
Ale on, podobnie jak Corel Draw, jest pomyślany do prac przeznaczonych do wydruku.
Jak trzeba wyciąć kilka elementów które mają do siebie pasować, to się zaczynają jajca i "trzeba umieć" ...

Na koniec jeszcze taka historia.
Kiedyś klient zlecił wykonanie w Corelu ... płytki PCB do oszukiwania dekoderów TV cyfrowej ...
Dał rysunek (na papierze) i kazał sobie wyciąć to z folii i nakleić na miedziowany laminat.
Potem to miał wytrawić i chyba na tym etapie pomysł okazał się nietrafiony.
Kolega który to robił nie miał pojęcia do czego to ma służyć i pracę wykonał.
Ale to przecież nie znaczy że Corel nadaje się do robienia płytek drukowanych !!!

.


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#20

Post napisał: laserki » 23 lis 2013, 18:37

tuxcnc pisze:
rendejad pisze:
tuxcnc pisze:W tym i sąsiednim wątku kol. bambo82, chyba kilka razy czytałem że pliki z Corela się nadają, tylko trzeba umieć je zrobić.
Kolego zaczynasz już w swojej zaciekłości bredzić.
Pisałem, że pliki do Moshi trzeba umieć przygotować. A jeśli się potrafi to można uzyskać efekt jak na złączonym filmiku. Skąd inąd cięcie było wykonane przez jeszcze prostszą maszynkę z Moshi.
Problemem bambo82 NIE JEST ani Corel ni Moshi tylko jego niewiedza.
Jak wrzyci ten sam plik na LaserCut`a to też będzie wielkie g. bo PLIK NIE JEST PRZYGOTOWANY DO WYCINANIA.
A nie jest przygotowany bo bambo82 nie potrafi i chce żeby sie samo zrobiło.

A twoja zażarta walka żeby udowodnic że Corel jest do du** jest po prostu żałosna.
I tak miliony osób będą tego programu używać i tak, więc nie wiem o co tak zawzięcie walczysz.
Taki np. bambo82 na 100% nawet nie ma innego programu w którym mógłby cokolwiek zrobić.
A już na pewno nie kupi żadnego CADa.
Bo i po co zresztą.
Cady nie do tego służą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”