Lutowanie stali?

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

Lutowanie stali?

#1

Post napisał: mobok » 10 gru 2011, 22:16

Witam. Chciałbym zlutować stalowe pręciki średnicy 1cm, aby zrobić solidną i stabilną mini poręcz:

Będzie służyła do jazdy na fingerboardzie (taka mini deskorolka).
Próbowałem zrobić taką z alumunium, skleiłem ale się rozwaliła szybko co było do przewidzenia. Zresztą była lekka i niestabilna (przewracała się). Postanowiłem, że zrobię to samo ze stali i dodatkowo zlutuję.
Mam lutownicę transformatorową. Jak to zlutować? Czy wchodzi tylko opcja spawania? Chodzi mi o to żeby połączyć to tak trwale jak przy spawaniu, żeby się nie rozwaliło. Ew. czy ktoś z tego forum wykonałby mi coś takiego (zespawać, zlutować) i za ile?
Proszę o szybkie odpowiedzi, pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11578
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 11 gru 2011, 00:08

Spawanie jest najwłaściwsze. Jeśli już chcesz lutować pręty stalowe Ø 10mm to na pewno nie lutownicą transformatorowa (mógłbyś tym jedynie druty Ø 1-3mm max) i nie na cynę, a lutem twardym (mosiądz, srebro itp) do czego jest potrzebny palnik tlenowo-acetylenowy lub tlenowo-propanowy ze względu na temperaturę topnienia lutowia i pojemność cieplną prętów. Więc najprościej pospawać.
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4702
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Lutowanie stali?

#3

Post napisał: pitsa » 11 gru 2011, 00:45

Nie prościej wywiercić otworek i wkleić do niego pręt?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#4

Post napisał: spawacz21 » 11 gru 2011, 08:03

Mozesz to polutować mosiądzem z boraksem. Palnik na sam propan, najlepiej turbocyklonowy, bo punktowym to za długo grzać. Ew, przyheftować migiem albo tigiem, W ostateczności elektrodą. Dlaczego w ostateczności? Ano dlatego, żeby było to zchludnie i ładnie zrobione, bez oodprysków. Ew, szlifowanie po spawaniu.
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 11 gru 2011, 09:28

mobok pisze:Będzie służyła do jazdy na fingerboardzie
A dlaczego upierasz się przy stali ? Ja zrobiłbym to z mosiądzu, b. dobrze się lutuje i ma dostateczną wytrzymałość. Poza tym, jest dużo łatwiejszy w obróbce niż stal. I zawsze można dać do galwanizerni, jeżeli ma być "srebrny" i błyszczący. Można też wypolerować i pokryć lakierem bezbarwnym.
Jeżeli moc transformatorówki będzie za mała, można podgrzać dodatkowo na kuchence gazowej, wtedy spoiwo ładnie się rozpłynie (trzeba, oczywiście, użyć topnika, wystarczy kalafonia).
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11578
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 11 gru 2011, 11:42

clipper7 pisze:Jeżeli moc transformatorówki będzie za mała
transformatorówką wałek Ø 10mm? Chciałbym to zobaczyć. No chyba, że transformator ma parę kW.. :wink:
pozdrawiam,
Roman


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#7

Post napisał: rynio_di » 11 gru 2011, 11:47

Źle zrozumiałeś kol Clipera. Na gazie ogrzewasz przedmiot a lutownica służy do rozprowadzania lutowia. Też w podobny sposób dokonuję lutowań grubych przedmiotów .

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11578
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 11 gru 2011, 11:54

Fakt, zwracam honor. Wymaga taka technologia jednak pewnej wprawy (zwłaszcza jak ma być ładnie) i komuś kto nie miał z tym do czynienia bym odradzał, choć nie święci garnki lepią i kiedyś trzeba zacząć..
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Lutowanie stali?

#9

Post napisał: grg12 » 11 gru 2011, 12:14

Jakie to ma być długie? Pytam bo widziałem uchwyty do szafek o podobnym kształcie (miały jakieś 15cm długości) - może się wybierz do jakiegoś marketu budowlanego i sprawdź czy nie znajdziesz czegoś pasującego.
Jeśli nie znajdziesz - a masz dostęp do wiertarki - nawierć na końcu pionowego pręta otwór 2mm, drugi taki sam z boku pręta poziomego i "zakołkuj" je razem kawałkiem gwoździa (dobierz wiertło do gwoździa) i dopiero potem wypełnij szczelinę klejem - jeśli jeszcze pilnikiem zrobisz na końcu pręta pionowego "kołyskę" pod pręt poziomy... No i oczywiście użyj właściwego kleju albo - jak radzili koledzy - prętów mosiężnych i polutuj to miękkim lutem (spokojnie zrobisz to nad kuchenką gazową - do lutowania na twardo bez przyzwoitego palnika się nie objedzie)


Autor tematu
mobok
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 01 paź 2010, 22:15
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: mobok » 11 gru 2011, 13:10

RomanJ pisze:
pitsa pisze:
spawacz21 pisze:
clipper7 pisze:
rynio_di pisze:
grg12 pisze:
Dzięki za odpowiedzi. A ile wziąłby spawacz za ładne zespawanie czegoś takiego? Nie chciałbym dużo na to wydawać...Może ktoś z tego forum posiada spawarkę i umiałby to ładnie mi zespawać za drobne pieniądze? Wymiary:
długość 25 cm
szerokość 6 cm
wysokość 6 cm
grubość 1 cm

A jeżeli ktoś byłby chętny mi pomóc to mógłby spróbować podjąć się takiego zadania:

Jeżeli posiadacie spawarki i to lubicie to pewnie nie zajmie wam to dużo czasu. Ja niestety spawarki nie posiadam i nie mam od kogo pożyczyć.
PS. ile wziąłby za to taki spawacz w zakładzie?
EW. gdzie kupić takie pręciki mosiężne fi10mm? Mają taką samą twardość, wagę jak stal? Upieram się przy stali bo jest cięższa od aluminium, nie chwieje się i nie brudzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”