Pytanie nowicjusza w dziedzinie spawania

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#51

Post napisał: bartuss1 » 15 sie 2011, 21:04

Yogi_ pisze:A właśnie tak mi sie przypomniało - na grubych blachach pierwsza spoina szła elektrodą ER następne EB a po obróceniu blach wycinało się przetop rutylowy okrągłą węglówką i zaspawywało zasadową.
grube blachy to my spawalismy gołym drutem fi6 w zasypce otulinowej, grube, znaczy sie 30mm, spoina X, w srodku sie to szlifowało gitarą i ponowne spawanie od spodu.
na rentgenie nie wykazało zadnych dziur. na krawedziach obowiązkowe wybiegi.


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#52

Post napisał: lukadyop » 15 sie 2011, 21:17

KEYZOR pisze:zmarnowany150 sory ale chyba masz czarodziejskie zdolnosci jezeli spawasz zasadowymi na AC i jescze mowisz ze w miare to idzie, kazdy kto probowal takich zabaw wie jak to wyglada i jak trudno zajarzyc luk a co dopiero go utrzymac, juz o jakosci spoiny nie wspomne

Ale to jest przecież możliwe Kolega wcześniej pisał ze jest masa amatorów którzy o spawaniu maja blade pojęcie, Volty też maja wpływ na elektrodę i jakość spawania, więc jak nie wiesz o czym piszesz to się nie wypowiadaj.


KEYZOR
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:47
Lokalizacja: TG

#53

Post napisał: KEYZOR » 15 sie 2011, 22:41

lukadyop probowales kiedys spawac zasadowa na AC, bo ja tak i to kilka razy za kazdym razem jarzenie luku stanowi bardzo duzy problem nie mowiac o pozniejszym jego utrzymaniu, zreszta na kazdym kursie dla spawaczy czy spwalnikow jest cwiczenie na ktorym dostaje sie zasadowke oraz transformator i pokazuje sie kursantom ze tak sie nie robi. Co napiecia luku jest ono pomijalne jezeli mowimy o elektrodzie zasadowej i pradzie zmiennym poniewaz prad zmienny praktycznie uniemozliwa stabilne jarzenie sie luku.

Uszczypliwy komentarz o tym ze nie weim o czym pisze jest nie na miejscu, to ze amatorzy pewne rzeczy robia nie znaczy ze sa poprawne to raz, a druga rzecz to ze nie lubie tworzenia kolejnych legend, a to ze w "miare dobrze idzie zasadowa na AC" zdecydowanie sie do takich zalicza. Jak wspomnialem kolega zmarnowany150 moze miec bardzo pewna reka, choc raczej wydaje mi sie ze jednak gdzies jest mostek w urzadzeniu ktorego uzywa.


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#54

Post napisał: mariuszbroda » 16 sie 2011, 00:07

Witam wszystkich,bałem się dzisiaj otwierać kompa-jednak widzę,że dajecie mi szansę....dzięki.
Będę myślał,dedry bym może nie chciał...na KEMPPI nie mam kasy...będę zbierał.
Po prostu potrzebuję często pospawać coś pięknie,spoina absolutnie nie może być szlifowana,więc tylko TIG.
Chodzę do takiego jednego na warsztacie(jest ze mną spokrewniony tak mocno,że mocniej się nie da)--może to przeczyta,bo błąka się po omacku na tym forum,no i on mi spawa,przeważnie ma focha,a raz mi pospawał i pie.....dolnął ze 4 metry na beton,chciałem go zabić wzrokiem,to powiedział,że gorace było.
Dla jasności to w robocie nie dotykam nie swoich narzędzi,a moich nikt nie może też.
Zebym ja kogoś puścił na swoją tokarkę,albo migomat to prędzej koniec świata.
No to ostrzegam młodych,że stare grzyby tak mają :lol:

[ Dodano: 2011-08-16, 00:29 ]
KEYZOR-napisałeś,że TIGIEM jast całkiem inaczej niż gazowo(tlen-acetylen),myślałem,że podobnie(jeziorko,przetop,kierunki spawania),miałem nadzieję,że tamta praktyka moja nada się do TIGA.
Spawasz gazowo to napisz mi,co mnie zaskoczy i co jest całkiem inaczej w TIGU.
Któryś z kolegów napisał,że maska w TIGU przeszkadza.....
no mi maska też w migomacie przeszkadzała,przeważnie rękawica i daszek na czapce--no to mam,+4 na nosie.....zawsze mówiłem,że już nigdy bez maski nie będę i tak se mówię 20 lat....nie róbcie tego,nie róbcie....zawsze maska.


KEYZOR
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:47
Lokalizacja: TG

#55

Post napisał: KEYZOR » 16 sie 2011, 01:02

Nie spawam gazowo w sensie nie na co dzien, natomiast mi sie wydawalo ze skoro TIGiem idzie mi calkiem dobrze to gazem tez pujdzie bez problemu natomiast tak nie jest, roznica to przedewszystkim wielkosc jeziorka, kierunek w TIG'u tylko w lewo, TIG jest tez metoda oparta o luk elektryczny wiec trzeba pilnowac zeby nie przykleic elektrody i nie zerwac luku. TIG jest duzo bardziej precyzyjny a gaz to jednak takie kowalstwo troche. Moj tata bardzo dobrze spawa gazowo ale do TIG'a zawsze wola mnie, jakos nie potrafi sie przestawic.

Co do maski do TIG'a musisz miec przylbice, a nie zwykla maske bo masz zajete dwie rece. Musisz spawac w przylbicy bo musisz widziec jeziorko w ktore "pchasz" drut numer z czapka z daszkiem nie przejdzie. Polecam nabyc jakas sensowna przylbice samosciemniajaca okulary na nos i jazda.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#56

Post napisał: lukadyop » 16 sie 2011, 04:22

KEYZOR poczytaj specyfikacje np TYCH elektrod zasadowych którymi mozna spawać AC celowo napisałem o napięciu V bo żeby spawać zasadówką w AC musi być na biegu jałowym urządzenia 65V i da rade, Czy taki producent jak Esab pisał by mity na swoich stronach.


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#57

Post napisał: Mateusz-M » 16 sie 2011, 15:47

lukadyop pisze:KEYZOR poczytaj specyfikacje np TYCH elektrod zasadowych którymi mozna spawać AC celowo napisałem o napięciu V bo żeby spawać zasadówką w AC musi być na biegu jałowym urządzenia 65V i da rade, Czy taki producent jak Esab pisał by mity na swoich stronach.
Kolega wyjaśnił wszystko, zmierzyłem napięcie na biegu jałowym i wyszło 64v a dziesiąte wahają się od 4 do 8, mierzyłem zwykłym miernikiem ustawionym na prąd zmienny, gdy ustawiłem na stały to jakieś głupoty na minusie pokazywał, elektrody zasadowe o których mówię to supranox e308l, nie chce tworzyć żadnych legend lecz mówię jak jest w moim przypadku, mostka prostowniczego na 100% nie ma z resztą po wskazaniach miernika wiem że na pewno AC, jeśli któryś z kolegów się uprze to wyciągnę transformator z wózka i porobię dokładne foty.
Dziękuje za uwagę i pozdrawiam :grin:


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#58

Post napisał: lukadyop » 16 sie 2011, 16:24

Ale ta elektroda to jest o otulinie rutylowej, do nierdzewek przewaznie z taką otulina wystepuja


KEYZOR
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 21 lut 2009, 12:47
Lokalizacja: TG

#59

Post napisał: KEYZOR » 16 sie 2011, 17:07

lukadyop pisze:Ale ta elektroda to jest o otulinie rutylowej, do nierdzewek przewaznie z taką otulina wystepuja
No i wszystko jasne. Czyli to jednak nie zasadowa i slusznie obstawalem przy swoim.

Natomiast co do podanych elektrod z ESAB'a, to nie moge sie za bardzo klocic z ich katalogiem, natomiast wydaje mi sie to nieprawdopodobne. Dzis jak dzwonilem do ESAB'a to nie bylo tam nikogo od elektrod wiec sproboje w tym tygodniu czegos sie dowiedziec jescze na ten temat. Temat jest dosc ciekawy, trzeba by jescze przejrzec katalogi innych producentow czy oferuja takie cuda.


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#60

Post napisał: Mateusz-M » 16 sie 2011, 19:28

więc panowie przepraszam za zamieszanie i chylę czoła :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”