Spawanie TIG bardzo cienkiej blachy Aluminiowej

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1865
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#11

Post napisał: blasterpl » 15 sty 2012, 07:45

dziękuje,już jakieś ustawienia wyjściowe mam,popprubuje na jakiejs starej chłodnicy i zobaczymy co z tego będzie.



Tagi:


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#12

Post napisał: jacek-1210 » 15 sty 2012, 14:28

Co do ostrzenia elektrody: standardowo elektrody do stali ostrzy się na kąt ok. 30-40o a do aluminium ok. 70-90o z tępym czubkiem, ale ja musiałem ostrzyć inaczej - moja w przekroju przypominała grubą igłę, czyli taka lekka elipsa po długości a czubek ostry jak igła. Nie można też dopuścić żeby elektroda zaczęła się topić, bo wtedy robi się na czubku kulka i łuk zaczyna skakać tam gdzie mu najwygodniej a nie tam gdzie go najbardziej potrzebujesz. Musisz liczyć się z tym, że materiał trochę Ci się zapadnie, zmniejszając przekrój rurki. Możesz z tym próbować walczyć poprzez wpuszczanie do chłodnicy argonu na lekkim nadciśnieniu - to może pomóc formawać grań spoiny. Co do samego pęknięcia, to ja chyba wziąłbym miniszlifierkę z V-frezem i lekko poszerzył pęknięcie - wybierzesz dzięki temu zniszczony, poutleniany fragment materiału, którego i tak chyba nie dałoby się dobrze pospawać
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#13

Post napisał: acetylenek » 16 lut 2012, 17:03

Z tymi puszkami to jest tani chwyt. Puszka ma ściankę cienką i wiotką ale denko jest w stosunku do ścianki bardzo grube i nie przedstawia większego problemu do spawania.

Całkiem niezłym rozwiązaniem dla bardzo małych przekrojów jest spawanie DC.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#14

Post napisał: Alvar4 » 17 lut 2012, 11:18

Poćwicz na jakiejś starej chłodnicy, zobaczysz jak to idzie. W sumie masz tylko jedno podejście i musi Ci się udać za pierwszym razem bo tak cienkie rurki będą się szybko zapadać w głąb chłodnicy. Dokładnie oczyść (małą szczotką drucianą z włosiem nierdzewnym) , odtłuść i usuń trochę żeberek przy samym pęknięciu tak żeby był dostęp do rurki. Jak masz jakiegoś Esaba lub inną firmówkę będzie Ci łatwiej bo w nich można ustawić bardzo mały prąd spawania i taki ustaw i poćwicz na innej chłodnicy. Jak masz maszynę P.R.C (chiny) typu Tiger lub Magnum to minimalny prąd jest około 15 amper przy DC i trzeba uciekać z ciepłem w elektrodę bo szybko topi taką cieniznę. Reszta to już pewna ręka i doświadczenie. Może się nie udać tego pospawać. ostrzeż o tym fakcie właściciela. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach to poszukaj zakładu który się zajmuje takimi naprawami i im zleć jeśli się podejmą bo nie zawsze chcą i nie zawsze widzą szanse na naprawę.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#15

Post napisał: jacek-1210 » 17 lut 2012, 22:18

acetylenek pisze:Z tymi puszkami to jest tani chwyt. Puszka ma ściankę cienką i wiotką ale denko jest w stosunku do ścianki bardzo grube i nie przedstawia większego problemu do spawania.

Całkiem niezłym rozwiązaniem dla bardzo małych przekrojów jest spawanie DC.

Hmmm, a taki naspawany glut z przyspawanym kawałkiem drutu to się liczy czy nie ? :smile: . Wszystko przykopcone, bo nie chciało mi się czyścić przed spawaniem, ale coś tam widać. Palnika też nie przedmuchałem. Dodam, że puszka sobie całkiem luźno stała i ja też stałem - nawet nie miałem o co ręki oprzeć przy spawaniu, więc wyszło takie coś ni przypiął ni przyłatał :smile: . Nie wiem jakie są ścianki, ale wieczko nie poraża grubością - jak widać na mojej przedpotopowej suwmiarce, grubość blachy to ok. 0.25-0.3mm. Chetnie spróbowałbym na ściankach, ale nie mam jak usunąć lakieru

Obrazek

Spawarka w AC, wyświetlacz pokazywał 19-20A. Nie chodzi mi tu o samochwalstwo, chciałem pokazać że nawet w miarę prostą chińszczyzną można takie coś zrobić i że to są dobre ćwiczenia dla początkującego spawacza. Swoją drogą, jeden z forumowych kolegów często wspominał o spawarce którą można spawać nawet żyletki. Chętnie bym na takie coś popatrzył, bo ja niestety nie potrafię moim sprzętem. Inna sprawa, że żyletki które kupiłem do prób to jakieś Wilkinsony o grubości ok. 0.05-0.08 mm wg mojej suwmiarki. Jak wspomnę stare Polsilvery z dawnych lat, to wydaje mi się że były zdecydowanie grubsze. Jeśli ktoś takie coś potrafi, to wstawiać, nie wstydzić się :grin:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#16

Post napisał: Alvar4 » 20 lut 2012, 00:18

Żyletki da się pospawać, mało tego, jest sposób żeby zespawać ze sobą dwa kawałki folii aluminiowej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”