Nutool - nacinanie gwintów

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#21

Post napisał: ARGUS » 21 sty 2008, 09:45

hi hi hidzięki :-)
miłego oglądania i moze Cię coś zainspiruje :-)



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#22

Post napisał: adam Fx » 21 sty 2008, 10:25

sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


scandruk
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 02 sty 2008, 14:53
Lokalizacja: Wieś

#23

Post napisał: scandruk » 13 lut 2008, 08:00

a dysponuje ktoś może informacjami na temat gwintów które przekładają te informacje z 32 strony instrukcji Nutolla MC550 na język polski :mrgreen:

chodzi mi o to: patrząc w tą tabelkę jakich mam użyć przekładni zębatych aby zrobić gwint który będzie pasował np. na nakrętkę M4 - na pręt gwintowany 4mm (taką zwykłą którą kupie w sklepie) Poczynając od M2 do np. M20 może być i więcej (tzn. jak możliwości maszyny na to pozwalają) :smile: Myśle że rozumiecie o czym pisze :wink:

a tak poza tematem ale o gwintach: Czy ze zwykłej śruby metrycznej kupionej ze sklepu można zjechać jej przednią część gwintu aby uzyskać śrubę trapezową? Pytam z ciekawości bo przy budowie małego CNC (frezarki) wykorzystałem śrobe metryczną a powinny być trapezowe. Nie spotkałem sie chyba z tym aby ktoś robił sobie śruby trapezowe - zakup w sumie nie jest drogi - czy się nie opłaca a może jakieś inne są tego przesłanki.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#24

Post napisał: ARGUS » 13 lut 2008, 09:27

http://www.pg.gda.pl/~wlitwin/pkm/gwint ... ryczne.pdf
Pobierz sobie i masz gwinty z głowy
scandruk pisze:Czy ze zwykłej śruby metrycznej kupionej ze sklepu można zjechać jej przednią część gwintu aby uzyskać śrubę trapezową?
A no to takie proste nie jest
Jak to zrobisz to po prostu będziesz miał "zjechany gwint " :-)
Najprościej mówiąc zwykłe gwinty sa nacinane nożem w kształcie trójkąta a gwinty trapezowe nożem w kształcie trapezu czyli gwint trapezowy ma po prostu "płaskie dno " sorki za "terminologię"
Śruba trapezowa powinna być szlifowana w domowych warunkach tego nie zrobisz więc nie opłaca sie kombinować
Lepiej kupic gotową :-)


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#25

Post napisał: rynio_di » 13 lut 2008, 10:49

jar pisze:Interesowała by mnie zasada przy jakim skoku śruby pociągowej jaki gwint można nacinać bez zegara(z rozłączaniem nakrętki) i czy jest jakaś reguła czy wzór ?
Wzoru nie ma ,a zasada jest taka: zaznaczam jest to pracochłonne,
Robisz pierwsze przejście noża tzw rysujesz gwint , odskakujesz nożem od materiału cofasz suport do początku ,wyłączasz tokarkę, zatrzaskujesz nakrętkę, robisz podjazd nożem i... patrzysz o ile nóż nie trafił w gwint. Robisz korektę sankami i toczysz dalej.To trudne ale możliwe.


skrobu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2008, 10:04
Lokalizacja: Poznań

#26

Post napisał: skrobu » 13 lut 2008, 11:14

Można inaczej,pierwszym przejściem rysujesz gwint w momencie zbliżamia się do końca wyłączasz maszynę zmieniasz kierunek obrotów ,włączasz i nie ruszając noża wycofujesz do początku i zatrzymujesz,suportem poprzecznym ok 0,5 mm, lub mniej, dosuwasz nóż i znowu zmiana kierunku obrotów i następne przejście, tak kilka razy.W ten sposób zrobiłem swój pierwszy gwint na tokarce nawet ładnie wyszedł .
"świerzy tokarz na Nutolu"


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#27

Post napisał: rynio_di » 14 lut 2008, 12:33

Raz jeszcze wrócę do nacinania gwintów,już nie o sposobach a o nożach. Są w sprzedaży noże ostrzone przez producenta z zachowaniem odpowiednich kątów, można ostrzyć samemu używając sprawdzianu lecz tu istnieje większe prawdopodobieństwo niedokładnego zeszlifowania. ,ale jest też możliwość używania noża oprawkowego . Właśnie taki chcę wam zademonstrować na załączonej fotce. Możliwe że wszyscy go znają a ja się popisuję jak bym odkrywał Amerykę. Płytki do takiego noża po 1-1,5zł za sztukę pięknie trzyma kąty, ma jedną wadę : podstawa trzonka to 25x25 mm do dużego imaka. ( Nóż dla zainteresowanego na zbyciu)
Załączniki
nóż do gwintu.jpg
nóż do gwintu.jpg (8.87 KiB) Przejrzano 5440 razy


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#28

Post napisał: ARGUS » 15 lut 2008, 09:13

rynio_di pisze:ma jedną wadę : podstawa trzonka to 25x25 mm do dużego imaka
No niestety wada to dość istotna dla posiadaczy NUTOLa i tym podobnych
Drutem przywiązać się nie da a w imak nie wejdzie
Zjechanie trzonka "na wymiar" za drogie Jak znajdziesz taki nóż z trzonkiem 12x12
to daj cynk chętnie kupię w przyzwoitej cenie :-)

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#29

Post napisał: clipper7 » 15 lut 2008, 13:07

ARGUS pisze:chętnie kupię w przyzwoitej cenie
Ja też ! :mrgreen:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”