Czy Nutool 550 jest dla mnie?

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#11

Post napisał: c64club » 23 sie 2011, 22:09

Jeśli włoska tokarka może być porównana do włoskiego motocykla, to:
-nie kupiłbym używanej włoskiej
-wolę chińską (awarynjność podobna, cena niższa, części tańsze)

Co do samego wyboru tokarki, chyba zdecyduję się na większą Chinkę, potem przerobię ją na posuw z wałkiem. Żebym za chwilę nie żałował, że właśnie tego czy owego nie ma, za co dopłaciłbym parę setek zamiast musieć wymieniać machinę. Ale też dlatego, że dostałem kawałek niezłego pomieszczenia w piwnicy, ale niestety na wstawienie tam obrabiarki ważącej 700 kg nie dostanę pozwolenia, więc muszę się zadowolić czymś w klasie najcięższej-przenaszalnej.


Usługi ślusarskie, spawanie (MAG, TIG) Katowice.

Tagi:


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#12

Post napisał: pixes2 » 23 sie 2011, 22:48

c64club pisze: Jeśli włoska tokarka może być porównana do włoskiego motocykla, to:
-nie kupiłbym używanej włoskiej
-wolę chińską (awarynjność podobna, cena niższa, części tańsze)
Mam nadzieję, że nie będzie tak źle -czas pokaże.
c64club pisze:wstawienie tam obrabiarki ważącej 700 kg
Chyba niecałe 450...
Warunków lokalowych się nie przeskoczy, więc musi być to, co da się wnieść i się zmieści.
Też mam ten problem... :smile:
Bardzo wielu kolegów używa nutola i są zadowoleni, więc i do twoich celów pewnie wystarczy. Niestety trudno pogodzić małą masę, funkcjonalność i niską cenę.
Powodzenia.
Pozdrawiam.
Tomek.

Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#13

Post napisał: c64club » 23 sie 2011, 23:15

pixes2 pisze:
c64club pisze:wstawienie tam obrabiarki ważącej 700 kg
Chyba niecałe 450...
Jakbym mógł wstawić 700 czy 1200 kg to takiej bym szukał :P a nie "szybka randka z Chinką"

Tylko jak trochę poczytałem, to Nutool 550 vs. stal to nie zestaw na codzień. A ja bym przynajmniej połowę elementów chciał w stali poturlać, stąd poszukiwania czegoś większego, choć dostosowango do lokalu


czajaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2012, 13:07
Lokalizacja: Bielawa

#14

Post napisał: czajaa » 16 lut 2012, 13:21

Odkopie trochę temat.
Chcę w ciągu kilku najbliższych dni zakupić tokarkę i juz praktycznie zdecydowałem się na tech miga 550 z LR.
Przede wszystkim chce toczyć małe serie elementów z aluminium. Zakres prac: cięcie wałków aluminiowych o średnicy max 40mm, gwintowanie wewnętrzne gwintownikami max m16, gwintowanie zewnętrzne. W stali sporadyczne toczenie i gwintowanie małych elementów.
Czy ta tokarka wystarczy mi do tych prac? Nigdy nic nie toczyłem jednak jestem majsterkowiczem i myślę ze po jakimś czasie wraz z poradnikiem tokarza zacznę ogarniać.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#15

Post napisał: MlKl » 16 lut 2012, 13:45

Wystarczy, ograniczać cię będzie tylko długość ciętego wałka, bo prześwit wrzeciona Nutola jest w okolicy 20 mm.


czajaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2012, 13:07
Lokalizacja: Bielawa

#16

Post napisał: czajaa » 18 lut 2012, 18:09

Byłem dzisiaj w Leroy Merlin w Świdnicy oglądać maszynkę i jak się okazało mają tylko jedną sztukę na wystawie. Brać ją czy dzwonić do innego okolicznego LM i pytać czy mają więcej? Jeśli brać to na co mam zwrócić uwagę przy tej powystawowej?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#17

Post napisał: clipper7 » 18 lut 2012, 18:51

Też byłem w takiej sytuacji, poprosiłem o zapakowaną i po paru dniach odebrałem w skrzyni, nie macaną. Na wystawową powinieneś dostać upust do 10% (trzeba rozmawiać z szefem działu LM). Zaletą jest to, że możesz ją w miarę dokładnie obejrzeć. Sprawdzić trzeba kompletność tokarki i wyposażenia dodatkowego ( lista jest na tym Forum), zobacz też, czy gapie nie urwali czegoś. I za bardzo się nie przejmuj, zakup tego sprzętu to czysty hazard, to jest tylko dla potrzebujących adrenaliny. Ja trafiłem z moim Nutoolem b.dobrze, ale kilku kol. na tym forum nie. Panuje opinia, że LD jest gorzej wykonane od Nutoola.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#18

Post napisał: BYDGOST » 18 lut 2012, 19:59

Też dziś byłem w LM w Bydgoszczy i stoi tam jeden TechMig 550. Cena 2940 zł. Wygląda bardzo dobrze, solidnie. Mówią, że Nutool-i już nie będzie.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


czajaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 16 lut 2012, 13:07
Lokalizacja: Bielawa

#19

Post napisał: czajaa » 19 lut 2012, 00:26

Zaletą jest to, że możesz ją w miarę dokładnie obejrzeć. Sprawdzić trzeba kompletność tokarki i wyposażenia dodatkowego ( lista jest na tym Forum), zobacz też, czy gapie nie urwali czegoś
Liste rzeczy z zestawu mam. Na co konkretniej mam zwrócić uwagę? Chodzi o wady które może zauważyć laik.

Sprzęt powystawowy kusi bo jednak 10% rabatu + 5% z karty stałego klienta da mi juz fajny komplet noży.

Dodam jeszcze że ten egzemplarz stoi tam podobno "tylko" od dwóch tygodni. Poprzednia stała ponoć pół roku. Co można popsuć od macania przez oglądających?


GSM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2007, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

#20

Post napisał: GSM » 19 lut 2012, 00:48

Witam,
czajaa pisze:Co można popsuć od macania przez oglądających?
To już kolega musi sam wyobraźnie wytężyć bo to zależy tylko od inwencji zwiedzających :lol:
czajaa pisze:Liste rzeczy z zestawu mam. Na co konkretniej mam zwrócić uwagę? Chodzi o wady które może zauważyć laik.
Bez rozkonserwowania/uruchomienia maszynki mało możesz sprawdzić. :roll:
Użyj zdrowego rozsądku po prostu, nikt jej raczej nie kupi natychmiast skoro poprzednia tyle stała, jeśli coś będzie budziło twoje wątpliwości to wróć do domu bez nie i zapytaj na forum.

Moja miała uszkodzone lekko łoże śrubą blokady suportu a sprzedawca jeszcze dodał w prezencie drugie uszkodzenie ruszając na siłę suport pod którym było ziarnko jakiegoś ścierniwa/piasku, na szczęście niegroźne te "ryski", dało się je szybko zeskrobać na gładko.

Jeśli czegoś brakuje w zestawie lub jest uszkodzone a nie jesteś tego w stanie tego dorobić to szukaj innej maszynki, bo zakup od importera jakiegoś detalu (typu klucz, szczęki, etc) się nie opłaca.

Poza tym, 2940 zł to nie jest dobra cena, prawidłowa oscyluje około 2500zł :!:
Często w LM są "promocje" i tylko wtedy opłaca się ją kupić.

Pozdrawiam,
GSM
Ostatnio zmieniony 19 lut 2012, 00:53 przez GSM, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”