Poczatki operatora cnc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
nabu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 13 mar 2014, 13:06
Lokalizacja: mazowieckie

Poczatki operatora cnc

#1

Post napisał: nabu » 13 mar 2014, 13:23

Witam, postanowiłem ze chce zostac operatorem cnc.mam 23 lata.3tyg temu bylem zileony w tym temacie, dzis za sprawa mojego taty tokarza-emeryta (nie cnc) zgłebiam wiedze. Posiada mala tokarke, sam mowi ze ma mala narzedzioewnie (suwmirka , mikrometr, kły tokarskie, noze itp.) Czytam kilka ksiazke ktore ma (np. poradnik mechanika, podtsawy konstrukcji maszyn - ksiazki z lat 70-80)staram sie przyswoic podstawy.Moje Pytania : jak bardzo stara wiedza jest potrzebna dzisiaj w czasach cnc???Najwazniejsza jest praktyka to ona czyni mistrza a bez kursu i podstaw cnc nikt mnie nie zatrudni.Chciałbym zaczac pracowac nawet jako praktykant w jakkiims zakladzie ale bez zadnego papierka i wiedzy z cnc nikt mnie nie przyjmie. Zalezy mi aby ukonczyc kurs na cnc czy ktos moglby mi jakis polecic??? ( oprocz tych z urzedu pracy, bo juz zlozylem wniosek i czekam- a to roznie bywa )Jakie ksiazki moglibyscie polecic poczatkujacemu??? gdzies przeczytalem o poradniku sandvika, niedawno zdobylem ale jeszcze nie czytalem....



Tagi:


1q1q1q1q
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 145
Rejestracja: 07 sty 2011, 17:48
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 1q1q1q1q » 13 mar 2014, 16:37

Wiedza z tych ksiażek jest bezcenna.. A kiedys u nas byl taki magik po kursie cnc który frezem z Hss frezowal nc 11 na obrotach 2100 . I wyszlo ognisko.. Podstawy frezowania są zawsze takie same. A czy to maszyna konwencjonalna czy cnc to już inna bajka.. Sam kurs bez podstaw to lipa i dziwie sie osoba które przy zatrudniaja patrza czy ktoś ma kurs a nie na jego faktyczną wiedze jako operatora, nawet po krótkiej rozmowie z potencialnym pracownikiem można wywnioskować czy ma jakiekolwiek pojęcie o tej pracy..


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5358
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 13 mar 2014, 18:24

No to ci powiem, że masz ogromne szczęście, bo ojciec tokarz pewnie najlepiej nauczy cię co trzeba zrobić, żeby osiągnąć efekt, a ty szybko doczytasz, jak to zrobić, zastępując korbki przyciskami pod ekranem. Jak dla mnie szanse na zostanie dobrym fachowcem masz ogromne, o ile nie olejesz tematu, bo lenistwo już wiele doskonałych projektów utopiło. Powodzenia.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#4

Post napisał: gregor1975 » 13 mar 2014, 19:12

jasiu... pisze:No to ci powiem, że masz ogromne szczęście, bo ojciec tokarz pewnie najlepiej nauczy cię co trzeba zrobić
Podpisuję się pod słowami Jasia. Lepszą sytuację do nauki zawodu trudno sobie wyobrazić. Ja w domu miałem ojca mechanika i jego brata złotą rączkę. I mimo, że nie robię w tym fachu, to większość prac przy aucie potrafię zrobić sam. Pokazano mi też, jak murować, zalać fundament, położyć strop, wylać posadzkę, położyć kafelki, zrobić instalację elektryczną i inne.

Oczywiste jest, że zarobkowo nie mogę wykonywać tych czynności, bo za wysokie progi no i poszedłem w innym kierunku, przydało się to natomiast chociażby po to, że jak przyjdzie mi coś zlecić fachowcowi, to nie dam się zrobić w... Jak tu ktoś pisał - aby w Polsce coś zlecić, trzeba się na tym znać :mrgreen:

Korzystaj zatem z okazji intensywnie!


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Re: Poczatki operatora cnc

#5

Post napisał: burzaxxx » 17 mar 2014, 18:12

[quote="nabu"gdzies przeczytalem o poradniku sandvika, niedawno zdobylem ale jeszcze nie czytalem....[/quote]
Polecam tez poradnik Garant, fajnie opisany, dużo obrazków itp

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”