Parametry wytaczania - hartowane- HRc 60

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#11

Post napisał: WZÓR » 05 lip 2015, 14:09

kamil1129 pisze:ok dziękuje za info ale jeśli wezmę płytkę z mniejszym promieniem to ona długo wytrzyma ???
Płytka z mniejszym promieniem jest podatniejsza na wykruszenia.
Witam
mam problem z wytaczaniem otworu w materiale nc10 po hartowaniu - HRc 60 ...
Podaj średnicę otworu i głębokość wytaczania.

Mariusz.


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#12

Post napisał: jasiu... » 05 lip 2015, 14:19

No właśnie jest to miejsce, w którym teoria ogólna powinna zostać uszczegułowiona, czyli nie za bardzo zgadza się z praktyką.

Używasz płytki ceramicznej, która z natury jest bardzo krucha. Poza tym zobacz, jej kąt natarcia jest nieco inny, niż na rysunkach Romana, zobacz swoją płytkę w powiększeniu tutaj: https://www.hoffmann-group.com/DE/de/ho ... T/p/255803 - ona wydaje się, jakby od urodzenia tępa była.

Wszystko po to, żeby zabezpieczyć ją przed wykruszeniem. I tu jest problem, bo przy naprawdę dużych siłach, jakie masz w materiale hartowanym, (siła Fp na rysunku jest spora), to jeśli promień jest za mały, to płytka szybko się wykruszy.

O tym by poszło dużo lepiej https://www.hoffmann-group.com/DE/de/ho ... p/255509-F ale cena 2 razy większa, a tylko jedno naroże, tyle że w takiej robocie wytrzyma dłużej, niż wszystkie naroża płytki stosowanej przez ciebie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11622
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#13

Post napisał: RomanJ4 » 05 lip 2015, 14:50

Oczywiście mają koledzy rację, że miedzy teorią a praktyką też trzeba kompromisu, zwłaszcza do ceramiki, ale promień =0,8mm zastosowany przez kolegę do ap ~0,2÷0,3mm(naddatek w 2 przejściach), to raczej sporo za dużo, a średni Kr wyjdzie miedzy 0°÷45° dając dużą Fp...
Tu staje dylemat co bardziej opłacalne:
- duży promień(trwalsze ostrze), ale większe odpychanie(stożek) i drgania które mogą tę trwałość zniwelować,
- czy mniejszy promień(mniejsza trwałość) ale też mniejsze odpychanie(stożek), i drgania które tą trwałość poprawią?
Tu rozstrzygniecie może przynieść chyba jedynie praktyka...
pozdrawiam,
Roman


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#14

Post napisał: jasiu... » 05 lip 2015, 14:59

Roman, ty korzystasz z płytek do obróbki twardych materiałów? Bo ja bardzo często muszę właśnie takie obrabiać i stąd temat chyba jest mi znany. ap 0.2-0.3 tą płytką nie weźmiesz przy tych parametrach, tym bardziej w otworze. Ja się nie wymądrzam, ja po prostu kombinowałem wiele możliwości i nie wychodzi, jak chciałaby teoria. Przynajmniej ze stalami stopowymi (NC10 również) i żeliwem stopowym postępuję, tak jak wcześniej napisałem i nie myśl, że nie kombinowałem jak tu szybciej zrobić robotę. Szybciej się nie da, bo się płytka kruszy, a mniejszy promyczek naroża zamiast pomagać, przeszkadza.

Ostatnio miałem do obtoczenia podobny materiał i dopiero promień naroża 1.2 dał radę, inne wykruszały się, a brałem dyszkę.


Autor tematu
kamil1129
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 17 kwie 2015, 16:04
Lokalizacja: małopolskie

#15

Post napisał: kamil1129 » 05 lip 2015, 15:45

średnica 82h7 długość 70 i na takiej długości zrobiło mi stożek 0,6 mm :/

[ Dodano: 2015-07-05, 15:50 ]
jasiu... pisze:Bo ja bardzo często muszę właśnie takie obrabiać i stąd temat chyba jest mi znany. ap 0.2-0.3 tą płytką nie weźmiesz przy tych parametrach, tym bardziej w otworze.
Czyli mam płytki nie zmieniać tylko parametry ???


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#16

Post napisał: jasiu... » 05 lip 2015, 16:29

Napisałem Wczoraj 20:36 jak ja bym do tego podszedł.

Problemy masz dwa. Jeden to powolne wykruszanie się narzędzia, w miarę zagłebiania się, drugi to sztywność całego układu.

Siła, z jaką od materiału jest odpychana płytka jest naprawdę duża. Przeanalizuj, czy tu nie leży problem. No i może faktycznie, jeśli robota się powtarza, jest sens zainwestować w płytkę CBN. Ja tu jeszcze jeden problem widzę. Masz w sumie ok 80 mm średnicę, ale długość 70 mm. Czy narzędzie jest wystarczająco sztywne? Przy czym chodzi mi nie tylko o sztywność samego wytaczaka, ale też jego mocowania, luzy na prowadnicach, to wszystko w takiej obróbce ma znaczenie. Im mniejsze ap, tym siła odpychająca jest mniejsza.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11622
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#17

Post napisał: RomanJ4 » 05 lip 2015, 16:33

jasiu... pisze:Ostatnio miałem do obtoczenia podobny materiał i dopiero promień naroża 1.2 dał radę, inne wykruszały się, a brałem dyszkę.
i dlatego też napisałem:
RomanJ4 pisze:Tu rozstrzygniecie może przynieść chyba jedynie praktyka...
a jak widać Twoja w tej kwestii jest większa niż innych..
jasiu... pisze:Czy narzędzie jest wystarczająco sztywne?
Z tym też można sobie poradzić, przynajmiej jeśli chodzi o sam wytaczak, dospawowując do trzonka boczne wzmocnienie (otwór na to pozwoli).
Kwestia luzów jest otwarta.
pozdrawiam,
Roman


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#18

Post napisał: wackon » 05 lip 2015, 16:40

jasiu... pisze:Płytka jest KYOCERA CNGA 120408 - tu kolega bardzo ładnie określił, czym robi.
kod CNGA 120408 moim zdaniem oznacza jak płytka wygląda, a nie z czego jest,
są tam różne powłoki ,a nie we wszystkich f-mach obrabia się tym czym powinno, czasem robi się tym co po prostu jest...

Awatar użytkownika

ArturMAZAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 333
Rejestracja: 23 lis 2009, 16:28
Lokalizacja: Dzierżoniów

#19

Post napisał: ArturMAZAK » 05 lip 2015, 21:38

a korzystając z okazji,
miałem ostatnio taka sytuację, przyszedł kierownik i sie zapytał dlaczego obrabiam bez chłodziwa...
Akurat miałem do przetoczenia 0.6mm zahartowanej stali, odpowiedziałem, że gdzieś czytałem że sie nie stosuje ale dlaczego niewiem:)
jak to jest?
kto pyta-ten nie błądzi.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11622
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#20

Post napisał: RomanJ4 » 05 lip 2015, 23:59

ArturMAZAK pisze:przyszedł kierownik i się zapytał dlaczego obrabiam bez chłodziwa...
czytałem że się nie stosuje ale dlaczego nie wiem
Krótko można by powiedzieć, że spieki ceramiczne i ceramiczno-węglikowe nie bardzo lubią naprężenia wywołane szokiem termicznym, oraz są żarowytrzymałe.
Poza tym czynnik chłodzący z racji wysokiej temperatury w obrębie styku materiału obrabianego i ceramiki ostrza wyparowuje jeszcze zanim w tan obręb dotrze, a krystaliczna struktura ceramiki źle przewodzi ciepło, za słabo by przekazać go chłodziwu w dalszych partiach płytki
żarowytrzymałość spiekanych materiałów ceramicznych i ceramiczno-węglikowych jest większa niż węglików spiekanych. Są wrażliwe na mechaniczne obciążenia udarowe i zmęczenie cieplne. W odróżnieniu od węglików spiekanych nie zawierają metalu wiążącego i z tego względu ich ciągliwość jest znacznie mniejsza niż węglików spiekanych.
..powstawania naprężeń w osnowie, wywołanych zmianą objętości tych cząstek ulegających przemianie martenzytycznej podczas chłodzenia materiału,
http://www.openaccesslibrary.com/vol14/7.pdf
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 1kGJAeU8Jg
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... rsfn4wWuGg
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”