Przełożenie napędu na śrubę mikrometryczną mikroskopu

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
gradek83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2011, 18:21
Lokalizacja: Polska

Przełożenie napędu na śrubę mikrometryczną mikroskopu

#1

Post napisał: gradek83 » 21 wrz 2013, 21:39

Witam to mój pierwszy post mam nadzieję że w dobrym dziale.

Tak więc jestem w trakcie projektowanie adaptera który pozwoli mi zmodyfikować napęd w moim mikroskopie.

Mikroskop posiada dwie śruby makrometryczną i mikrometryczną tą pierwszą ustawiam ręcznie lecz tą drugą chciał bym ustawiać poprzez sterownik silnika krokowego który przekładał by napęd z wału silnika na śrubę mikrometryczną....

Silnik jaki mam do dyspozycji to silnik bipolarny stepping motor model: 42BYGH023-02
krok 1,8 stopnia, 12V 0,4A, oś o średnicy 5mm.

ObrazekObrazek



Na początku wał silnika i śrubę napędową mikrometryczną która ma średnicę 5mm połączyłem sprzęgłem elastycznym Helical 5mm na 5mm. Przy takim połączeniu wszystko ładnie działa lecz muszę trzymać silnik który w przeciwnym razie obracał by się i nie przenosił by napędu na śrubę.

Tak więc musiałem opracować jakieś ruchome mocowanie silnika. I tu właśnie zaczynają się schody a mianowicie mniej więcej zaprojektowałem wszystko tylko chciał by się fachowców tutaj obecnych poradzić czy będzie mi to działać bez problemu.

Z racji takiej że silnik posiada cztery otwory do mocowania do obudowy chciał bym w te otwory umieścić cztery pręty zapewne stalowe o średnicy 3,1mm które trzeba by było nagwintować na długości 7mm gwintem M3 pręty mam z odzysku po starych napędach CD-ROM LG posłużyły by mi jako prowadnica. Cała śruba mikrometryczna przesuwa się o jakiś 1cm.

Kolejna sprawa to mocowanie wału silnika ze śrubą mikrometryczną która jest nagwintowana już w środku gwintem M3... I teraz zdało by się na długość 8mm nagwintować wał silnika gwintem M3 tak aby połączyć oba elementy. Oczywiście do tego zdało by się sprzęgło wałek o średnicy 15mm z otworem 5.2mm o długości 20mm z nawierconymi dwoma otworami z gwintem M3 do blokady wału aby podczas obracania się w przeciwną stronę nie odkręcał się od śruby mikrometrycznej.

I teraz takie pytanie do was z jakiego surowca najlepiej wykonać taki adapter ( aluminium, mosiądz, jakieś tworzywo sztuczne) i czy któryś z kolegów mógł by mi to zrobić albo polecić kogoś kto za nie duże pieniądze wykonał by mi taki element oraz nagwintował wał i cztery pręty gwintem M3.


ObrazekObrazek

Na dzień dzisiejszy wygląda to mniej więcej tak:

ObrazekObrazek
Obrazek

Cały sprzęt ma posłużyć do mikrofotografii.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7888
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 22 wrz 2013, 08:12

Cała ta konstrukcja to totalny przerost formy nad treścią.
Ale skoro się na to uparłeś, to na mocowanie silnika wystarczy kawałek grubszej blachy odpowiednio powiercony i powyginany.
Prętów z prowadnic CD-ROM nie próbuj gwintować, bo tyle zdziałasz że połamiesz narzynkę.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gradek83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2011, 18:21
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: gradek83 » 22 wrz 2013, 20:14

A czy takiego pręta i wał od silnika jakimś nożem tokarskim nie nagwintował by czy w ogóle jest taka opcja ? No jest jeszcze opcja rozwiercić gwint w obudowie silnika i na wcisk albo na jakimś kleju umocować.


DanAmigo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 13 lis 2006, 13:32
Lokalizacja: Z Beskidów

#4

Post napisał: DanAmigo » 28 wrz 2013, 19:02

Mikrofotografię takim sprzętem? Czy może chodzi o makrofotografię? Tak z czystej ciekawości to bo kiego grzyba ten silnik krokowy?
3-osie FADAL
Sinumeryk 810 i 840 tokarka
automaty krzywkowe aż do cnc
Kliknięcie pomógł jeszcze nikgo nie zabiło.
Chcesz potanić produkcję ( płacisz za efekty ) niedrogo pomogę!

Awatar użytkownika

Autor tematu
gradek83
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2011, 18:21
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: gradek83 » 29 wrz 2013, 03:29

Tak do mikrofotografii z odpowiednimi oczywiście adapterami pod obiektywy mikroskopowe których tutaj akurat na zdjęciu nie widać jedynie podpięty obiektyw. Tymczasowo jakoś udało mi się samemu zrobić z kawałka pleksi adapter może super idealnie nie wyszło ale na jakiś czas wystarczy. Silnik jest bardziej precyzyjny od ręki. Zautomatyzowanie tego procesu jest bardzo wygodne i mniej czasochłonne.
Pierwszy test z użyciem zwykłej ledowej latarki wyszedł obiecująco aczkolwiek źródło światła będę musiał opracować jakieś inne o ile słonecznego będzie za mało.
ObrazekObrazek


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Raven » 29 wrz 2013, 08:23

Jeśli chcesz uzyskać możliwość obrotu o bardzo małe kąty, a po zdjęciu pasty lutowniczej to raczej takie potrzebujesz...

Rozważ małą zmianę projektu:
1. poszerzenie "podstawy" którą chcesz wyfrezować,
2. montaż silnika plecami do podstawy,
3. napęd poprzez pasek aby 1:1 zamienić na coś znacznie dokładniejszego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”