Wybór stołu krzyżowego do statywu BFB2000

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
nixx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2014, 16:37
Lokalizacja: Wawa

Wybór stołu krzyżowego do statywu BFB2000

#1

Post napisał: nixx » 13 paź 2014, 16:54

Witam wszystkich,
jest to mój pierwszy post na tym forum.
Ilość informacji tu zebranych naprawdę robi wrażenie :)

Ale do rzeczy.
Szukam jakiegoś sensownego stołu do statywu PROXXON BFB2000
http://www.proxxon.com/en/micromot/20000.php

Pierwotnie planowałem zakup dedykowanego KT150. Poczytałem trochę forum i stwierdziłem, że w podobnej cenie można kupić coś innego, solidniejszego być może precyzyjniejszego.

Trafiłem na taki oto stół
http://allegro.pl/stol-krzyzowy-s-n-100 ... 15657.html

Mógłby ktoś rzucić okiem na to ustrojstwo i doradzić w kwestii zakupu?

Przeznaczenie - frezowanie tworzyw sztucznych, PCB, czasem aluminium.



Tagi:


adniem21
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2013, 08:51
Lokalizacja: Podkarpacie

#2

Post napisał: adniem21 » 13 paź 2014, 21:29

Jezeli jesteś zainteresowany to sprzedam ci taki stojak ze stołem kt150 uzywany.


Autor tematu
nixx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2014, 16:37
Lokalizacja: Wawa

#3

Post napisał: nixx » 13 paź 2014, 22:38

Statyw już nabyłem.
Szukam tylko stołu. Jakie jest Twoje zdanie na temat KT150?

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1688
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#4

Post napisał: grg12 » 14 paź 2014, 09:58

Mam zestaw proxxona - BFB2000, KT150 i wrzeciono BFW40/E. Stolik KT150 jest, cóż, całkowicie alumniowy - również powierzchnie ślizgowe. Pole robocze jest w praktyce sporo mniejsze niż w opisie - po pierwsze dlatego że kolumna BFB oranicza zakres ruchu osi Y, po drugie jak zbyt daleko wyjedziesz stolik robi się chybotliwy. Sama konstrukcja stołu nie jest zbyt solidna - przy pracy z materiałem mocowanym bezpośrednio do stołu przy pomocy łap, powierzchnia stołu potrafi się tak odkształcić że blokuje ruch w osi Y ( z tego powodu w praktyce zawsze używam imadła). Sruby napędowe mają 0.5mm "zakres martwy" (przy zmianie kierunku ruchu pokrętło trzeba obrócić o prawie ćwierć obrotu zanim stoli zacznie się ruszać) co powoduje że trzeba bardzo uważać z kiedunkiem frezowania - głowna przyczyna tak dużego backlascha to żałosne "łozyskowanie" śrub. IMHO - "na bezrybiu...". Co do stolika z allegro - poproś sprzedawce o dokładny rysunek podstawy tego stołu, bez tego nie da się powiedzeć czy da się go zamontować na BFB.


Autor tematu
nixx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2014, 16:37
Lokalizacja: Wawa

#5

Post napisał: nixx » 14 paź 2014, 23:24

@grg12
Dzięki za informacje.
Proxxon mógłby się trochę bardziej postarać. Mam trochę ich narzędzi ręcznych, trochę elektrycznych. Generalnie jest dobrze. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych sprzętów widać braki.

W sprawie stolika który podlinkowałem. Rozmawiałem z handlowcem. Po dwóch rozmowach nie dowiedziałem się jakie są wymiary podstawy. Odniosłem wrażenie, że to typowy handel chińszczyzną. Coś sprzedają i bazują na tym, że klient jest zadowolony (przynajmniej tak mówią ;)

Przy tym chwalą, że to produkt niemiecki "black and red". Nie dyskutowałem, bo akurat w tej materii nie mam wiedzy. Być może to jakiś element Sieg-a (doczytałem w necie). Ale produkcji niemieckiej? :shock:

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1688
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 15 paź 2014, 06:48

nixx pisze:
Przy tym chwalą, że to produkt niemiecki "black and red". Nie dyskutowałem, bo akurat w tej materii nie mam wiedzy. Być może to jakiś element Sieg-a (doczytałem w necie). Ale produkcji niemieckiej? :shock:
Sieg to chinszczyzna, produkują tego ten sam sprzęt w różnych wersjach kolorystycznych dla różnych odbiorców, niemiecka jest tylko naklejka z ceną. Czasami niemieckie firmy twierdzą że mają trochę lepszy sort niż konkurencja bo mają swojego przedstawiciela u producenta. IMHO większość tych niemieckich "producentów" jest przez samych niemców określana jako "kistenschieber" (przesuwacz skrzyń).
Co do jakości stolika proxxona, trzeba wziąć też po uwage w jaką grupę docelową celują, osobiście przypuszczam że chodzi o "niedzielnych majsterklepków" - maszyna (bfb2000, kt150, bfw40e) waży w sumie około 15kg i na upartego da się upchnąć w szafie na dodatek jest dość cicha co pozwala pracować w mieszkaniu... coś za coś

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”