Jaki kompresor do frezarki CNC

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
qper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:54
Lokalizacja: Częstochowa

Jaki kompresor do frezarki CNC

#1

Post napisał: qper » 16 lip 2012, 14:30

Witam !

Planuje kupić kompresor Do Frezarki KIMLA BFN 1006, sęk w Tym że nie mam pojęcia jaki będzie odpowiedni. Nie chce, żeby Kompresor co chwilę sie załączał podczas chłodzenia powietrzem, czy mgłą olejową. Tymczasowo mam podpięty jakiś mały ze zbiornikiem 50 l i jest stanowczo za mało wydajny. Jaki będzie odpowiedni ? jaką wydajność powinna mieć pompa, i jaka powinna być pojemność zbiornika, żeby kompresor dał rade to pociągnąć i nie włączał się co chwile ? z góry Dziękuje za pomoc.



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki kompresor do frezarki CNC

#2

Post napisał: CFA » 16 lip 2012, 18:56

qper pisze:Planuje kupić kompresor Do Frezarki KIMLA BFN 1006, sęk w Tym że nie mam pojęcia jaki będzie odpowiedni. ...Dziękuje za pomoc.
Ja nie rozumiem. Chcesz kupić kompresor do konkretnej maszyny. I teraz liczysz, ze ktoś ma akurat taką frezarkę i Ci podpowie co on ma? Czy też ktoś poszuka za Ciebie danych w DTR jakie są wymagania? Czy ktoś zadzwoni do Kimli i sprawdzi i Ci napisze? Czy ktoś z firmy Kimla przeczyta i Ci odpisze?(to chyba najprędzej) I jeszcze jesteś z Częstochowy?


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#3

Post napisał: AndrzejJS » 16 lip 2012, 20:14

Sprawa jest prosta, jeśli to maszyna z automatyczną wymianą narzędzi
to powietrze musi mieć odpowiednie ciśnienie i być absolutnie suche.
Zwykły odstojnik z filtrem nie wystarczy.
Jeśli wydajność kompresora będzie za mała i ciśnienie spadnie za bardzo
to maszyna nagle się zatrzyma. Najlepiej zapytać kogoś z zakładu Kimli
o ilość powietrza potrzebną do ATC i mgły olejowej, następnie dołożyć
trochę zapasu (30% wg mnie) i już! :-)

Pozdrawiam, AndrzejJS


Autor tematu
qper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:54
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jaki kompresor do frezarki CNC

#4

Post napisał: qper » 16 lip 2012, 23:13

CFA pisze:
qper pisze:Planuje kupić kompresor Do Frezarki KIMLA BFN 1006, sęk w Tym że nie mam pojęcia jaki będzie odpowiedni. ...Dziękuje za pomoc.
Ja nie rozumiem. Chcesz kupić kompresor do konkretnej maszyny. I teraz liczysz, ze ktoś ma akurat taką frezarkę i Ci podpowie co on ma? Czy też ktoś poszuka za Ciebie danych w DTR jakie są wymagania? Czy ktoś zadzwoni do Kimli i sprawdzi i Ci napisze? Czy ktoś z firmy Kimla przeczyta i Ci odpisze?(to chyba najprędzej) I jeszcze jesteś z Częstochowy?
Wiem jakie są wymagania, jeżeli chodzi o minimalne zapotrzebowanie powietrza dla maszyny, model i nazwe frezarki podałem po to aby ten kto przeczyta post orientacyjnie wiedział o jak dużą maszyne chodzi, a Pytam o to jak duży kompresor będzie odpowiedni np: 100, 150, czy 200 l bo nie chcę przesadzić, ale nie chce też aby ciągle pompował powietrze podczas pracy maszyny wraz z mgłą. To forum CNC więc ktoś kto ma maszyne ma jakiś kompresor ?? czy źle rozumiem ?
AndrzejJS pisze:Sprawa jest prosta, jeśli to maszyna z automatyczną wymianą narzędzi
to powietrze musi mieć odpowiednie ciśnienie i być absolutnie suche.
Zwykły odstojnik z filtrem nie wystarczy.
Jeśli wydajność kompresora będzie za mała i ciśnienie spadnie za bardzo
to maszyna nagle się zatrzyma. Najlepiej zapytać kogoś z zakładu Kimli
o ilość powietrza potrzebną do ATC i mgły olejowej, następnie dołożyć
trochę zapasu (30% wg mnie) i już! :-)

Pozdrawiam, AndrzejJS
Jak już wcześniej napisałem, wiem o jakie minimalne zapotrzebowanie chodzi, maszyna jest bez automatycznej wymiany, więc to zapotrzebowanie jest mniejsze, tyle że nie chciałbym kupić zbyt małego kompresora, żeby podczas pracy z chłodzeniem za często się nie włączał, albo co gorsza w ogóle się nie wyłączał :D


nietoperek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2010, 00:02
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: nietoperek » 16 lip 2012, 23:31

sprawa jest prosta im większy tym lepszyqper,


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki kompresor do frezarki CNC

#6

Post napisał: CFA » 17 lip 2012, 08:22

qper pisze:Wiem jakie są wymagania, jeżeli chodzi o minimalne zapotrzebowanie powietrza dla maszyny, model i nazwe frezarki podałem po to aby ten kto przeczyta post orientacyjnie wiedział o jak dużą maszyne chodzi, a Pytam o to jak duży kompresor będzie odpowiedni np: 100, 150, czy 200 l bo nie chcę przesadzić, ale nie chce też aby ciągle pompował powietrze podczas pracy maszyny wraz z mgłą. To forum CNC więc ktoś kto ma maszyne ma jakiś kompresor ?? czy źle rozumiem ?
Wg mnie źle. Nie dostaniesz konkretnej odpowiedzi. Pracowałem kiedyś w firmie handlującej "sprężonym powietrzem" i wiem, że z danych producenta niewiele wynika, a i osób, które potrafiłyby coś sensownie policzyć w tej materii niewiele. Dodatkowo każdy używa tego powietrza jeszcze do innych celów albo ma podpiętych kilka maszyn do jednej czy dwóch sprężarek, więc trudno wnioskować z innych układów. Więc albo sobie policzysz - albo zapytasz wprost u producenta (ale ten i jego służby serwisowe najczęściej się uchylają od odpowiedzi) albo obdzwonisz podobnych użytkowników i spytasz na czym pracują i do czego używają powietrze. Porównaj to ze swoim układem, długością i przekrojem przewodów, osuszaczem, zbiornikiem, środkami finansowymi do dyspozycji i spróbuj coś dobrać. Dla ułatwienia dodam, że dla układu u mnie - wymagającego konkretnej jednej sprężarki do jednej maszyny i tylko do tego celu, to było kilka podejść.
Każdy dostawca sprężarek wyliczał inne parametry, a i tak w stosunku do tego co jest teraz
(dobrane metodą prób i błędów i budżetu) to żaden ich pomysł by się nie sprawdził. Tak to wyglądało u mnie w praktyce.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 17 lip 2012, 08:23

AndrzejJS pisze:Sprawa jest prosta, jeśli to maszyna z automatyczną wymianą narzędzi
to powietrze musi mieć odpowiednie ciśnienie i być absolutnie suche.
Zwykły odstojnik z filtrem nie wystarczy.
....
Racja ...... dlatego ,,moje '' Haas-y podłączone są do takiej sprężarki i osuszacza ziębniczego;

:arrow: http://www.wan-gdynia.pl/sprezarkasrubo ... k400l.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


MxM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#8

Post napisał: MxM » 17 lip 2012, 10:06

Do podobnej frezarki uzywam Atlas Copco GX5FF (zbiornik 200l). Sprawdza sie znakomicie. Szukaj o zblizobnych parametrach.

[/b]


Cinek84
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 75
Rejestracja: 08 paź 2009, 20:22
Lokalizacja: Dublin

#9

Post napisał: Cinek84 » 22 kwie 2015, 22:07

qper i co zakupiles?
wzor jaki to WAN bo link nie dziala(???)
ile tych Haas-ow?
czy powinienem brac pod uwage kompresory tlokowe?
Z gory dzieki.
Marcin



[ Dodano: 2015-04-23, 20:18 ]
Ten GX5FF to kozak za 18tys,
'nie dla psa kielbasa. :)
Have a little faith in yourself.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”