Głowica kontowa prawidłowe ustawienie jak to zrobić

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Głowica kontowa prawidłowe ustawienie jak to zrobić

#1

Post napisał: adam Fx » 09 gru 2010, 21:06

Witam problem wygląda następująco: mam maszynę (set. HHiT530 ) z głowica kontową mniej więcej taką

jak widać cała głowica skład się z dwóch członów C1 iC2 . C1 to ten pierwszy człon a C2 kreci całością . gdy chce frezować np fazkę 45 stopni mogę obrócić C2 o te 45 i jadę ale ruch może odbywać się tylko w wzdłuż osi Y (czyli akurat tej krótszej w mojej maszynie ) a ja bym chciał tak ustawić obie głowice by dało się nimi zrobić taka fazke po osi X i tu zaczynają się schody bo wynikowy kąt w jakim ustawi się głowica będzie zależny od obydwu kątów jakie zadam dla C1 i C2 - problem polega na tym że nie wiem jak obliczyć która głową o ile obrócić żeby wynikowy kąt był taki jaki chce , może samo sterowanie HH potrafi to sobie wyliczyć ale tez nie wiem gdzie musiałbym tego szukać . u nas nawet manualna frezarka ma taka głowice tylko że sterowaną ręcznie tak wiec można poluzować obie głowy i sobie do jakiegoś kątomierza ustawiać metoda prób i błędów . Czy ktoś wie tak to policzyć?
Załączniki
UAG.JPG
UAG.JPG (32.89 KiB) Przejrzano 2069 razy


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 09 gru 2010, 21:35

Tu masz DTR frezarki z taką głowicą, jako przykład:
http://www.dobrysklepmetalowy.pl/upload/fvv-125pd_1.pdf
Na stronie 8 masz tabelkę z kątami na jakie trzeba ustawiać osie, żeby uzyskać kąt, który Cię interesuje. Oczywiście kąty możesz ustawić dowolne. Do swojej maszyny też powinieneś mieć DTR.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 09 gru 2010, 21:59

dzięki za szybka odp. :mrgreen: jutro spróbuje sprawdzić chodź na pewno idealnie tych kątów nie otrzymam bo maszyna po obrocie osiada na wieńcu zębatym i ztego powodu może obracać się tylko o stopnie i półstopnie
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#4

Post napisał: wieslawbarek » 11 gru 2010, 20:28

Taka głowica pozycjonowana na uzębieniu Huertha jest ustalana o kilka stopni i tu nie masz możlwości regulacji nie robiłem nigdy z taką głowicą ale to może być coś takiego jak głowica Sautera na tokarce po zazębieniu popuszczamy śruby i ustawiamy głowicę a jeżeli masz za każdym obrotem inne ustawienia to głowica nie zazębia prawidłowo .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”