Jaki jest koszt cięcia na drutówce?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

Jaki jest koszt cięcia na drutówce?

#1

Post napisał: skoczek » 14 cze 2010, 13:44

Witam serdecznie.
Panowie, pytanie jak w temacie. Dla uściślenia chodzi mi o cięcie na chińskiej drutówce za cm2 lub dm2, a nie za godzinę. Zróbmy założenie że jakość powierzchni po obróbce ma być dość dobra, więc cięcie z nie za dużą prędkością. Chcę zlecić wycięcie prostego stempla i matrycy do wykrojnika .Obwód stempla wynosi około 150mm (więc malutki), grubość około 30mm więc chciałem sobie oszacować koszty takiego zlecenia na podstawie powierzchni ciętej. Ktoś mi kiedyś podawał cenę za cm2 ale nie pamiętam ile to było :(. Na forum też nie mogę znaleźć wartości choć wydawało mi się że kiedyś takie rachunki tu widziałem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam, skoczek.


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Tagi:


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: mdg » 14 cze 2010, 21:39

Ciężko będzie. Wszystkie narzędziownie (małe i duże) jakie znam, podają mi czas cięcia i cenę za godzinę. Do czasu cięcia trzeba doliczyć czas ustawiania materiału na maszynce i napisanie programu, prócz tego ważne jest ile chcesz sztuk.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#3

Post napisał: skoczek » 14 cze 2010, 22:10

Witam serdecznie.
Dzięki Kolego za odpowiedź. Już myślałem że nikt nie odpowie w tym temacie.
Osobiście spotkałem się z taką wyceną, problem polega dokładnie w tym że nie mogę sobie przypomnieć jednostki, czy to był cm2, czy dm2. Dla cm2 cena wydaje mi się zbyt duża, a dla dm2 zbyt mała. Stąd moje pytanie. Chyba najprościej będzie jak odszukam numer do tej osoby i ją dopytam.

A może Kolega jest w stanie mi powiedzieć ile orientacyjnie może sobie narzędziownia zażyczyć za wycięcie stempla (grubość 30mm, obwód 150mm, kształt fasolki) i matrycy pod ten stempel o grubości również 30mm ?? Nie ma tam żadnej filozofii, proste cięcie drutem w stali NC10.
Ile minut może się to ciąć? Z całą przygotówką do operacji cięcia na ile mogą to wycenić?
Ile sztuk? Sam dokładnie nie wiem. Albo jeden komplet, albo cztery. Przy tak prostym kształcie chyba nie zmienia to wiele (tak sądzę) - za cztery komplety zapłacę pewnie około 4x więcej.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, skoczek.

[ Dodano: 2010-06-14, 23:03 ]
Poszukałem na forum jaka jest średnia szybkość cięcia dla uzyskania dość dobrej gładkości - 50[mm2/min].
W zaokrągleniu:

Linia cięcia = 150[mm]
Grubość = 30[mm]
-------------------------------
Powierzchnia = Linia cięcia * Grubość = 150[mm] * 30[mm] = 4500 [mm2]
---------------------------------------------------------------------------------------------

Szybkość cięcia = 50[mm2/min]
Powierzchnia = 4500[mm2]
---------------------------------------
Czas cięcia = Powierzchnia / Szybkość cięcia = 4500[mm2] / 50[mm2/min] = 90[min]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koszt roboczogodziny (wzięty z allegro) = 50zł/godzinę (brutto)
Nie wiem czy w tym operacje przygotowawcze typu ustawianie materiału są jakoś ekstra liczone, czy liczone jak zwykła roboczogodzina (nigdy nie zlecałem takiej roboty). Jeżeli są liczone jako roboczogodzina to zaokrąglając czas do pełnych godzin wychodzi mi 2 godziny roboty. Dodajmy margines +1 godzina (wprowadzenie rysunku, wpalenie w materiał i inne mniej lub bardziej potrzebne operacje) więc ze zrobieniem stempla powinni się wyrobić w 3 godziny.
Drugie tyle samo na wycięcie matrycy.

Całość 6 godzin. Koszt = 6[godzin] * 50[zł/godzinę] = 300zł.

Moje obliczenia są naiwne czy tak mnie więcej by się to prezentowało?
Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

slaw277
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 13 lip 2005, 22:30
Lokalizacja: Bielsko Biała

#4

Post napisał: slaw277 » 15 cze 2010, 11:40

skoczek pisze:Nie wiem czy w tym operacje przygotowawcze typu ustawianie materiału są jakoś ekstra liczone, czy liczone jak zwykła roboczogodzina (nigdy nie zlecałem takiej roboty).
Z tego co się orientuję to czas przygotowawczy jest liczony jako roboczogodziny, z tym że jeśli wyjdzie czas całkowity przykładowo 2,5h; 3,5h to zaokrąglają do pełnej godziny czyli: 3h; 4h; w przypadku który podaje.

Tak skrupulatne wyliczenia nie mają tutaj sensu jeśli zlecasz cięcie do firmy - chyba że robi Ci to ktoś na fuchę wtedy koszty masz niższe.

Poza tym nie nastawiałbym się iść do firmy ze zleceniem i z góry zaznaczać, że z wyliczeń wyszło tyle a tyle i tyle może zapłacić.

Pozdrawiam.


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#5

Post napisał: skoczek » 15 cze 2010, 12:07

Witam serdecznie.
Dziękuję Kolego za odpowiedź.
Co do kosztów to nie nastawiam się z góry że taka cena będzie, a tym samym nie mam zamiaru nikomu narzucać ceny. Mam pomysł na mały produkt który chciałbym wykrawać na prasie, ale trochę kiepsko ostatnimi czasy z funduszami więc chcę sobie zrobić oszacowanie ile może mnie to kosztować na wstępie, jak szybko zwróci mi się koszt narzędzia, czy w ogóle na tym zarobię, itp... Są to tylko szacunki dla mojej wiedzy. Ile sobie zażyczy firma to się okaże.
Miałem w planach zlecać cięcie laserem ale wychodzi mi że pocięcie nim kilku arkuszy blachy może mnie kosztować tyle co prosty wykrojnik. Największy problem to brak doświadczenia w konstruowaniu wykrojników :( ale od czegoś trzeba zacząć... :idea: :!:

Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

slaw277
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 13 lip 2005, 22:30
Lokalizacja: Bielsko Biała

#6

Post napisał: slaw277 » 15 cze 2010, 12:11

W razie pytań służę pomocą (ale to już prywatne wiadomości :grin: ) co do konstrukcji, gdyby kolega chciał wyciąć stempel i matrycę również służę pomocą (mogę je wyciąć) widzę, że kolega jest z Cieszyna także prawie moje okolice.


Pozdrawiam.


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#7

Post napisał: skoczek » 15 cze 2010, 12:15

slaw277 pisze:W razie pytań służę pomocą (ale to już prywatne wiadomości :grin: ) co do konstrukcji, gdyby kolega chciał wyciąć stempel i matrycę również służę pomocą (mogę je wyciąć) widzę, że kolega jest z Cieszyna także prawie moje okolice.


Pozdrawiam.
Będę miał to na uwadze :)
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2124
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: qqaz » 17 cze 2010, 00:20

skoczek pisze:Całość 6 godzin. Koszt = 6[godzin] * 50[zł/godzinę] = 300zł.
Ta cena za godzinę to raczej przy chince ale wtedy wydajność niestety znacznie mniejsza, natomiast przy wydajności lepszej niestety cena godzinowa też jest bardziej " wydajna". Tak czy siak albo fucha, albo koszty x2.


olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#9

Post napisał: olepiotr » 17 cze 2010, 00:33

skoczek pisze:. Największy problem to brak doświadczenia w konstruowaniu wykrojników :( ale od czegoś trzeba zacząć... :idea: :!: .


Zapodaj temacik to chętnie pomoge :) Albo skrobnij PW. Chwilowo robie w innej branży i chętnie się "pobawie" w takim temacie :)

Pozdrawiam
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#10

Post napisał: skoczek » 17 cze 2010, 05:51

qqaz pisze:Ta cena za godzinę to raczej przy chince ale wtedy wydajność niestety znacznie mniejsza, natomiast przy wydajności lepszej niestety cena godzinowa też jest bardziej " wydajna". Tak czy siak albo fucha, albo koszty x2.
Witam serdecznie.
Robiłem nowe obliczenia, gdy już sobie skojarzyłem jaką cenę kiedyś słyszałem. Z nowych obliczeń wyszło mi dokładnie tak jak piszesz Kolego czyli 2x drożej, ale już nic nie pisałem bo nie chciałem nic sugerować...
Dziękuję za informację.
olepiotr pisze:Zapodaj temacik to chętnie pomoge :) Albo skrobnij PW. Chwilowo robie w innej branży i chętnie się "pobawie" w takim temacie :)
Na PW na pewno się odezwę, tylko troszkę później. Czytałem Kolegi posty o konstrukcji tłoczników i wykrojników nie raz. Bardzo dobrze się je czytało. Sporo się z nich dowiedziałem więc chętnie "wybiorę się na korepetycje" raz jeszcze ;)

Pozdrawiam Kolegów, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”