Polerowanie na CNC

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
grzesiek_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 15 sty 2010, 19:21
Lokalizacja: Gdańsk

Polerowanie na CNC

#1

Post napisał: grzesiek_cnc » 15 sty 2010, 19:58

Witam,

Mam pytanie. Czy ktoś spotkał się z techniką polerowania na frezarkach CNC? Interesuje się tym, gdyż mam do wykonania gniazda w formie wtryskowej. Gniazda mają kształt czaszy o średnicy ok 200mm. Zastanawiałem się czy nie możnaby założyć w oprawkę ściesnic bądź filca z pastą polerską na trzpieniu i napisać ścieżek jak na frezowanie (oczywiście z odpowiednim zdefiniowaniem kształtu narzędzia).
Jeżeli ktokolwiek miał styczność z tego typu technologią bądź wie gdzie szukać informacji na ten temat bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Grzegorz


Setki pytań

Tagi:


dombi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2006, 08:38
Lokalizacja: All

#2

Post napisał: dombi » 17 sty 2010, 23:24

Witam,

Spotkałem się z tą metodą ale tylko na maszynie EDM. pozdrawiam

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#3

Post napisał: CNCRob » 18 sty 2010, 01:57

pracowałem bardzo długi czas w firmie, gdzie produkowało się formy. Wypróbowano tam już chyba wszystkie z możliwych metod polerki. Jedyna skuteczna metoda to ręczna. Przy innych zawsze były jakieś minusy. Poza tym jeśli masz tylko jedną formę to nie rozumiem twojego kombinowania, dwa dni posiedzisz i masz lustro a przy takim kombinowaniu dość, że stracisz czas to jeszcze nic nie zrobisz a co gorsza, może zniszczysz formę...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
grzesiek_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 15 sty 2010, 19:21
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: grzesiek_cnc » 18 sty 2010, 18:25

Witam,
Ja rónież już kilka lat pracuje na narzędziowni, kilka jako ślusarz, operator, programista, technolog - konstruktor wszystkiego po trochu. Dotychczas na żadnej narzędziowni nikt tego nie praktykował ( napewno nie bez przyczyny) jednak ciekawość przeze mnie przemawia.
Form mam takich więcej, oczywiście domyślnie będą one polerowane tradycyjnie, tylko zastanawiałem się czy można to jakoś przyśpieszyć. Ślusarzy mamy niewielu i jak ruszymy z tymi typami form to zablokuje ich na jakiś czas. A do tego dochodzi szereg innech robót ślusarskich które są do wykonania. Zastanawiałem się czy uda się upiec dwie pieczenie...
Oczywiście sam finish będzie ręczny, aczkolwiek sprubuje polerki na maszynie na jakimś wybraniu próbnym. Zobaczymy jak wyjdzie.
Dziękuje wszystkim za uwagi i proszę o dalsze.

PS
Jeżeli chodzi o EDM to masz na myśli drążenie na bardzo małych prądach?
Setki pytań


andrzejek333
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 02 lut 2008, 22:48
Lokalizacja: Śląsk

#5

Post napisał: andrzejek333 » 18 sty 2010, 19:56

no niestety tez pracuje w firmie w której robimy formy i to dla dosc powaznych klijentów i co do polerki niestety jak my to mówimy styla od miotly odpowiednio wyprofilowanego i dobrego slusarza nic nie zastąpi moze ci sie udac im troszke ulatwic zadanie ale na gotowo nie ma szans na maszynie :cry:


dombi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2006, 08:38
Lokalizacja: All

#6

Post napisał: dombi » 18 sty 2010, 20:48

Witam,

Dokładnie nie wiem jak wychodzi to w praktyce bo aż tak bardzo sie nie zagłebiałem w ten temat ale maszyna Roboform 350/550 z opcją Gamma polerowanie do dielektryka dolewa się granulki grafitu po erozji idzie uzyskac efekt lustra. Ale nie będe się wypowiadać ponieważ nie praktykowałem tego z tefo co słyszałem jest kilka takich maszyn w Polsce.

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#7

Post napisał: maz » 18 sty 2010, 21:59

Co do polerki na maszynie typu frezarka cnc, tak robilem. Zalozylem tarcze ze sciernica fi ok 280 i mialem poprawic niedokladnosci na pewnym walcu - rdzeniu formy. Poniewaz byla to proba ratowania popsutej roboty przez kolegow, mialem wolna reke . Co prawda jakosc powierzchni sie poprawila, ale lustra nie robilem. Natomiast jako przygotowka pod polerke wyszlo super.

Co do polerki na drutowkach, jest to mozliwe, ale trzeba spelnic bardzo rygorystyczne wymogi i parametry obrobki. Np: ok 8-10 przejsc wraz ze zmiana amperazu i napiecia, idealnie dobrane predkosci drutu i ciecia. Przy polerce nawet temperatura dialektryka jest wazna. Nie doszedlem do polerki, ale do 6 ciec to puszczalem.

Jesli chodzi o drazenie wglebne, jest to mozliwe i nawet moj znajomy bawil sie tym, na lustro nie zrobil, ale powierzchnia super. Maszyna ZImmer &kreim
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


Autor tematu
grzesiek_cnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 15 sty 2010, 19:21
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: grzesiek_cnc » 20 sty 2010, 21:19

Dzięki za informacje, niedługo zaczynam próby.
Setki pytań


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: frontside » 21 sty 2010, 17:40

Firma PDS GMBH ma głowice do polerowania na maszynach CNC - problem podobno jest w tym, że narzędzie nie może być zamocowane na sztywno - oni robią takie pływające przystawki do wrzecion z nastawną siłą docisku. Podobno działa w kamieniu i metalu.


wybzdziur
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2008, 20:55
Lokalizacja: łódź

#10

Post napisał: wybzdziur » 28 sty 2010, 09:50

witam
polerowanie na cnc jest mozliwe ale na elektrodrazarce wglebnej jezeli ma ona taka opcje chodzi o wybranie pow koncowej VDI 0
robilem to i powiem ze e ktora pracoje musi byc wypolerowana i bardzo dlugi czas to idzie
mojm zdaniem i tak polerowanie konwencionalne i tak jest lepsze
pozdrawiam
błogosławiony umysł zbyt ciasny by watpić!!!!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”