Wiercenie otworu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#31

Post napisał: Armstec » 25 cze 2016, 09:08

InzSpawalnik pisze: Mozna rownie dobrze wiercic z wiorami ciemno niebieskimi ( takimi jak po prawej stronie wykresu ). Tak dobrze uslyszales - przegrzanymi.
optymalnie rozgrzanymi (przegrzane to przegrzane )

to zalezy jaki materiał i czym sie robi np. wiertła i frezy węglikowe często mają zalecaną maxymalną ale i minimalną temp wióra przykładowo wióry mają być złoto-fioletowe , czy srebrno-brązowe i bywa że jak jest za zimny to trzeba celowo "dołożyc do pieca"
ale to nie jest kwestia wyboru tylko jest to z góry okreslone dla danego materiału i narzedzia ale prawda w istocie tak bywa że wiór moze byc też za zimny
(ale zdecydowanie nie przy stali inox - która jak wspomniałem grzana sie szybko i znacznie utwardza i temperatuta wtedy zaczyna rosnąc wykładniczo, a najlatwiej się skrawa na zimno nie pozwalając na grzanie)

jednak slyszalem taką mądrą zasade :
Jak wióry sa pół szare - pół kolorowe to znaczy że wiór przejął i odprowadził całą temperature i miał pewien zapas i to jest czasami docelowe optymalne ustawienie

ObrazekObrazek

Natomiast jak wióry są w całosci kolorowe np. fioletowo-niebieskie to znaczy że wiór nie dał rady pobrać całego ciepła a wiec jego nadmiar odklada sie na wiertło co doprowadzi do jego uszkodzenia

Obrazek



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#32

Post napisał: InzSpawalnik » 25 cze 2016, 14:11

Nierdzewke owszem nie da sie podkrecic parametrow bo gwaltownie wzrasta twardosc.
W stali czarnej ( do ktorej stosowalo sie zwyczajowo wiertla hss przeostrzana co iles otworow ) mozna sobie pozwolic na znaczne przegrzanie wiorow bo nie wplywa to znaczaco na wzrost twardosci. Przy dobrym wiertle typu hss-co nie ma to wplywu na tepienie sie narzedzia.


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#33

Post napisał: Armstec » 25 cze 2016, 15:09

InzSpawalnik pisze:w stali czarnej grzanie wiorow nie wplywa to znaczaco na wzrost twardosci.
Jak pamietam to wrecz jest nawet odwrotnie niz myslisz... odpowiednie podniesienie temperatury powoduje zmiekczenie/ uplastycznienie materiału obrabianego na czole wiertła dzieki czemu wiór łatwiej odchodzi i sie formuje, rownomiernie rozklada obciazenie na ostrze (nie szczerbi ostrza)

Zaś wiertło przeciwnie w okreslonej wyższej temperaturze dopiero uzyskuje swoją najwieksza wytrzymałosc i twardosc i znacznie wolniej sie zuzywa,

w skrocie za zimne ostrze sie szczerbi, za ciepłe tępi przedwczesnie , max efektywnosc jest gdzies pomiedzy


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#34

Post napisał: Armstec » 27 cze 2016, 15:14

zacharius pisze:kupić wiertło do betonu i zaostrzyć pod metal
InzSpawalnik pisze: Wiertlo do betonu ( swoja droga ten kto poddaje takie rady czy ostrzyles takie wiertlo do betonu osobiscie ? )
Ja zawsze chcialem sprawdzic co to wyjdzie, i oniemiałem

hartowana nierdzewka X45cr-moV15 !!!

Obrazek

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#35

Post napisał: zacharius » 27 cze 2016, 15:42

Armstec, wierciłem tak HSSa, ale co mi tam skoro nikogo to nie interesowało.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#36

Post napisał: Armstec » 27 cze 2016, 20:31

To co zmieniłem przy ostrzeniu w geometri to jest to żółte, wyszło ostrze z łamaczem wiorów
można geometrie dopracowac generalnie obadac sobie to musze jak to bedzie dzialac
Obrazek

generalnie sposób na węglikowe wiertła do twardego metalu dużej srednicy i bardzo długie praktycznie za darmo


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#37

Post napisał: m.j. » 28 cze 2016, 10:46

Takim wiertłem mozna spokojnie wiercić wałki 65HRC pod łożyska liniowe. Ja osobiście w swojej maszynce dowiercałem tak masę otworów pod podpory i naprawdę na wysokich obrotach (zwykła frezarka więc wysokie obroty to coś koło 3000 ;) ) szło bardzo ładnie tylko trzeba było uważać jak wiertło przegryzało się przez warstwę hartowaną i wgryzało się w miękką stal. Wtedy potrafi "zarwać" i ukruszyć płytkę. Wiertła ostrzone pod metal mozna kupić na znanym portalu w całkiem normalnej cenie lub samemu sobie zaostrzyć wiertło do betonu. Nie zawsze ostrzenie wychodzi ale za którymś razem się w końcu trafia w optymalne kąty i idzie pięknie.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”