Jakie przełożenie na listwie zębatej ?

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
amdjarek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2013, 19:29
Lokalizacja: Radom

Jakie przełożenie na listwie zębatej ?

#1

Post napisał: amdjarek » 28 lip 2013, 19:35

Jak policzyć przełożenie dla listwy zębatej ? Mam przekładnie ślimakowa o danym przełożeniu i chce to przemnożyć z przełożeniem koła i listwy zębatej.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11580
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 28 lip 2013, 23:18

pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
amdjarek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2013, 19:29
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: amdjarek » 28 lip 2013, 23:46

Dzięki za link dużo w nim informacji. Musze dobrać koło i listwę zębatą pod względem wytrzymałościowym. Cały problem polega na tym że zarówno koło jak i listwa jest poddawana dużym obciążeniom około 10 - 15 ton nie było by problemu gdyby układ tylko przenosił taką siłę ale urządzenie magazynuje w sobie energie która później jest równoważona i kierowana właśnie w najsłabsze miejsce czyli na koło zębate i listwę. Zmieniałem już materiał, całość wykonana na zamówienie, hartowana indukcyjnie ale problem powraca mam nadzieje ze zastosowanie większych wałków i kół rozwiąże problem. Znajomy z którym się konsultowałem twierdzi ze nigdy nie będę miał 100 % gwarancji czy dany ząb się nie wygnie lub tez wyszczerbi.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: noel20 » 29 lip 2013, 07:40

Zastosuj zęby skośne.


Autor tematu
amdjarek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2013, 19:29
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: amdjarek » 29 lip 2013, 16:28

Zęby mogę zastosować każde ale podajcie mi lepiej wzór na obliczenie przełożenia miedzy kołem zębatym a listwą zębatą. Chodzi o przełożenie siły a nie o przełożenie kinematyczne.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: noel20 » 29 lip 2013, 19:49

A chociażby to:
koła zębate
Tylko tak ręcznie na papierze zrobisz jedynie podstawowe obliczenia dla prostych zębów bez uwzględnienia jakiejś obróbki cieplnej itd.
Wg mnie musisz poszukać jakiego programu mes do kół zębatych. Może na początek:
program do kół zębatych
I jak będziesz liczył to najpierw sprawdź program wprowadzając tą przekładnię, którą masz, a która nie wytrzymała. Będziesz wiedział jaki współczynnik bezpieczeństwa założyć.


Autor tematu
amdjarek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2013, 19:29
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: amdjarek » 29 lip 2013, 21:01

To jest konkretna odpowiedź, dzięki za linki. Jak na razie potrzebuje właśnie dokonać podstawowych obliczeń mam układ kilku kół zębatych w których obliczyłem przełożenie zostało mi tylko określenie przełożenia pary koło zębate i listwa zębata, koło od listwy jest na wałku z innym kołem zębatym więc należy te przełożenia przez siebie przemnożyć. Jak już będę to miał da mi to jakiś pogląd na całą sytuacje, chce sprawdzić jaką sprawność ma cała przekładnia może uda mi się ją ulepszyć, później pobawię się w obliczenia wytrzymałościowe chodź myślę ze przeskoczenie o jeden moduł do góry załatwi sprawę i tak chce robić z gotowych części wiec za dużego wyboru nie mam.


Konstruktorka
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2015, 17:04
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: Konstruktorka » 16 maja 2015, 18:02

nadal nikt nie odpowiedział na pytanie, a mam ten sam problem, próbuje obliczyć naprężenie stykowe, we wzorze mam wartość "i" i nie wiem skąd ją wziąć, skoro teoretycznie listwa zębata jest kołem o nieskończenie dużym promieniu, to z tego wynika

u=D2/D1 gdzie D2=∞


to samo z i:
jeżeli i=ω1/ω2, to
i=V1R2/R1V2,
skoro V1=V2 , to
i=R2/R1, gdzie R2=∞

.. czyli jak we wzorze mam
(i+1)/i ,to
lim(r2->∞)[(i+1)/i]=1

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”