Projekt - śruba imadła ślusarskiego

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
simek1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2013, 12:03
Lokalizacja: Wrocław

Projekt - śruba imadła ślusarskiego

#1

Post napisał: simek1 » 17 mar 2013, 12:12

Czołem! Mam problem z wyliczeniem siły osiowej rozciągającej, jaka działa na śrubę imadła. Potrzebuję tej wielkości, żeby znaleźć odpowiednią średnicę d3 rdzenia gwintu trapezowego symetrycznego. Założyłem, że długość ramienia korby będzie wynosić 0,3m a średnia siła człowieka F=300N. Próbowałem policzyć to z proporcji F2/F1=r1/r2, co dało mi wynik około 2800N, natomiast wydało mi się to trochę bezsensowne, gdyż musiałem z góry założyć średnicę gwintu, a tego właśnie poszukuję. Sprawa prawdopodobnie jest banalna ale przeorałem cały internet i wszystkie książki jakie mam i nie potrafiłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Z góry dzięki za pomoc! :)



Tagi:

Awatar użytkownika

MSD
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 07 lut 2013, 21:44
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: MSD » 17 mar 2013, 13:06

Masz obliczenia podnośnika śrubowego-śruba ściskana( od groma w necie)a ty masz sytuację odwrotną- śruba rozciągana(bez wyboczenia).
Porównaj :razz:


Autor tematu
simek1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2013, 12:03
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: simek1 » 17 mar 2013, 14:02

No właśnie przekopałem, ale nadal nie potrafię tego zrozumieć, bo nikt nie opisuje skąd co bierze i trudno jest mi się domyśleć. Chodzi mi o maksymalną siłę osiową F jaka się generuje podczas próby obrotu korbą w momencie, gdy szczęki są już zaciśnięte. Jeżeli ramię korby R=30cm, a siła człowieka P=300N i gdy przyjmę wstępnie średnicę rdzenia Tr(16x2) to r śruby jest równe 0,8cm. Więc z tego wynika, że po podstawieniu do zależności P/F=r/R, to szukana siła wynosi 11250N. Natomiast nie wiem czy mój tok rozumowania jest słuszny.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: Dudi1203 » 17 mar 2013, 19:52

Nie jest. Sruba to równia pochyła, przelicz np z energi jaka masz sile. Tylko w przypadku trapezowki koniecznie uwzglednij sprawnosc (rzedu 40%)
Wychodzi P*R*2Pi = F*S gdzie wyrażenie z lewej to praca przy jednym obrocie korby a z prawej praca przesuwu jaka wykona sruba.
S - skok sruby. Tylko jeszcze trzeba sprawnosc uwzględnić. To tak wstępnie, musisz doliczyc jeszcze moment skrecajacy srube i na tej podstawie sprawdzić wytrzymałość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”