Czy łożyska liniowe otwarte są kierunkowe ?

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Zbyszek Denis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2005, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Czy łożyska liniowe otwarte są kierunkowe ?

#1

Post napisał: Zbyszek Denis » 07 lut 2007, 17:12

Witam,
Trochę mącę w temacie, ale zaraz wyjaśnię. Zastanawiam się czy łożysko liniowe otwarte można obciążać taką samą siłą w układzie "stojące" jak i "wiszące".
Na logikę układ "wiszące" powinien być słabszy bo w miejscu przecięcia nie mamy kulek które by przeniosły obciążenie i wydaje się że nośność łożyska będzie mniejsza. Jeżeli ktoś z Kolegów znalazł stosowne dane nt.powszechnie dostępnych łożysk to proszę o informację.
Chcę zrobić ploter który będzie maksymalnie upakowany i najlepiej by było schować prowadnice pod ramę, ale wtedy będą pracować w tej właśnie pozycji. Dla prowadnic liniowych jest to beznaczenia, ale mam wątpliwości czy podobnie jest dla łożysk. Wydaje mi się że ten układ ma kilka zalet np. w porównaniu z mocowaniem prowadnic poziomo czyli do boku, ale może o coś przeoczyłem i tylko tak mi się wydaje.

Pozdrawiam
ZD



Tagi:


mi-cnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2006, 21:13
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: mi-cnc » 07 lut 2007, 18:55

Wątpliwości jak najbardziej uzasadnione.
Katalogi z łożyskami o których piszesz podają rozkład sił w funkcji kąta i okazuje się że " wiszace " ma nośność najmniejszą. "Stojące" i "leżące" mniej więcej po równo.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 07 lut 2007, 21:20

mi-cnc pisze:Wątpliwości jak najbardziej uzasadnione.
Katalogi z łożyskami o których piszesz podają rozkład sił w funkcji kąta i okazuje się że " wiszace " ma nośność najmniejszą. "Stojące" i "leżące" mniej więcej po równo.
dodtkowo zdarza sie, ze zdolnosc do przenoszenie obciazenia bocznego jest rozna dla obu stron lozyska, jesli ma ono niesymetrycznie rozlozone obiegi kulek.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
Zbyszek Denis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2005, 12:07
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Zbyszek Denis » 08 lut 2007, 10:17

Katalogi z łożyskami o których piszesz podają rozkład sił w funkcji kąta i okazuje się że " wiszace " ma nośność najmniejszą. "Stojące" i "leżące" mniej więcej po równo.
Duże są te różnice ? Mógłbyś podać przykładowe dane dla średnic 20 i 25 podstawowego typu OP ? Męczę temat bo to rozwiązanie jest dla mnie bardzo korzystne, zaczynając od wykonania a na zewnętrznych gabarytach kończąc. Prowadnice liniowe są poza moim zasięgiem finansowym, a łożyska zamknięte....hm, boję się że na nich się skończy choć nie mam do nich przekonania. Pocieszam się że pole robocze ma być niewielkie (900x450) i może z ugięciami rzędu kilku dych da się żyć. W końcu trochę konstrukcji z takim rozwążaniem funkcjonuje...

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#5

Post napisał: DZIKUS » 08 lut 2007, 11:59

w zalaczniku zdjecie strony z katalogu ina. widac na nim rozklad nosnosci w kazdym type lozyska liniowego. odnosnie twojej konstrukcji, to 900mm to jest duzy oszar roboczy i walki 20 lub 25mm to snatowoczo za malo, jesli chcsz maszyne, ktora energie wykorzystuje na frezowanie a nie na telepanie sie.

[ Dodano: 2007-02-08, 12:03 ]
oczywiscie po kilkunatsu probach nie udalo mi sie dolaczyc zalacznika wiec podaje link do zdjecia. niestety imageshack, wiec za jakis czas bedzie on nieaktualny




Obrazek
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#6

Post napisał: webserver » 08 lut 2007, 12:17

Chce zauwazyc ze we wszystoch lozyskach otwartych typy OP jakie to tej pory mialem kulki nie sa rozlozone symetrycznie pozatym to sie potwierdza na twoim skanie. Jestem przekonany ze oni lozyska otwarte robia poprostu z zamknietych i tylko przecinaja je po dlugosci pozatym to widac po krawedzi ciecia.
Pozdrawiam PlotComplex.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”