Podparte wałki osi z - dobry czy zły pomysł.

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6134
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#11

Post napisał: oprawcafotografii » 31 sty 2010, 07:51

DZIKUS pisze:
oprawcafotografii pisze: A kto Ci proponowal po jednym wozku na prowadnice? :)
To oczywiste, ze trzeba dac dwa wozki na prowadnice.

J.
...
reasumujac, jesli chcesz miec dobrze ale niedrogo, kup dwie szyny 15 i daj po jednym wozku na kazda z nich - wytrzyma to wiecej niz walki 40mm i 4 bloki.
A najlepiej wyjac po polowie kulek z kazdego bloku,
bedzie jeszcze bardziej amatorsko i jeszcze bardziej taniej ;)

Po co proponowac takie "oszczednosci" jesli w cenie tanich
walkow podpartych i lozysk do nich mozna kupic komplet
prowadnic i blokow???

j.



Tagi:


Autor tematu
FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#12

Post napisał: FlashEF » 31 sty 2010, 08:51

Co do całej maszyny i jej konstrukcji to była omawiana w innym temacie, w którym pechowo pisałem ostatni i ponieważ dodanie czegoś do ostatniego posta nie podbija tematu - nikt mi tam nie odpowiedział. Gdyby to kogoś interesowało i chciałby przedyskutować projekt całości to zapraszam:
https://www.cnc.info.pl/topics60/projek ... 666,30.htm

Przepraszam za bałagan, ale wątpliwości co do tych wałków powstrzymywały mnie przed dalszym projektowaniem.

Co do
Po co proponowac takie "oszczednosci" jesli w cenie tanich
walkow podpartych i lozysk do nich mozna kupic komplet
prowadnic i blokow???
To ja się zapytam gdzie, ewentualnie jak pytać Allegro o tego typu aukcje. Ani pod hasłem prowadnice liniowe, ani wpisując nazwy firm je produkujących (te ze sklepu sponsora forum) nie widziałem nic ciekawego. Albo jakiś rozbiórkowy przypadkowy szmelc w ilości sztuk 1, albo nówki w całkowicie "nie-wałkowej" cenie.
Szymon LP pisze:Jeśli zastosujesz tanie łożyska otwarte bez kasowania luzy - to prawie na 100% nie będziesz mógł używać dobrych narzędzi wąglikowych
Mogliby mnie koledzy naprowadzić na jakiś model łożysk otwartych który posiada kasowanie luzów? Wszystkie które dotychczas widziałem mają zwykłe gniazda na łożysko. Zastanawiałem się też, czy nie można nawiercić w obudowie 2 otworów po jej środku, prostopadle do osi wałka i łożyska, nagwintować je i dać tam imbusowe śrubki ustawiające, by delikatnie docisnąć łożysko do wałka. Ewentualnie 4 otwory, po dwa z każdej strony by zrobić to jeszcze równiej. To w końcu aluminium, więc nie powinno sprawiać specjalnej trudności przy obróbce, a dysponuję statywem do wiertarki z imadełkiem, co gwarantowałoby prostopadłość i umiejscowienie otworu.


Szymon LP
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 209
Rejestracja: 06 sie 2009, 00:45
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post napisał: Szymon LP » 31 sty 2010, 11:42

http://akcesoria.cnc.info.pl/liniowe_lozyska_op.htm

ale chyba najtaniej, wyjdzie Cie zmodyfikować tanie chińskie obudowy otwarte.
Po przemyśleniu.. myślę jednak, że na osi Z dałbym łożyska zamknięte z kasowaniem luzu (AJ) (srednica 20-25mm - rowniez jako konstrukcja nosna - bez blach itp)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”