Jak zrobić coś podobnego.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#21

Post napisał: Pawel Pawlicki » 19 cze 2011, 23:45

Jeśli dobrze zrozumiałem, chodzi formowanie obłogu z jakiegoś gatunku twardego drewna na gorąco po naparowaniu? Forma musi mieć pogłębione wymiary bo celuloza w drewnie ma do pewnego stopnia pamięć kształtu. Trzeba założyć, że przynajmniej jedna będzie nieudana, różne gatunki drewna różnie się wyginają (kiedyś sporo się zajmowałem szkutnictwem i giąłem dębinę na wszelkie sposoby) A potem produkcja. Nie wiem ile taki kawałek obłogu ma przebywać w formie ale przypuszczam, że to raczej nie są minuty tylko godziny,więc jeśli to ma być sensowna produkcja to potrzebujesz co najmniej kilka takich form. Myślę, że twarde aluminium wystarczy spokojnie. Rada Kamara, żeby wystrugać w drewnie i odlać nie jest wcale zła. Odlewasz nie sam, tylko dajesz model do odlewni. Wcześniej na drewnianym modelu formy możesz poeksperymentować jak wygina Ci się obłóg. Możesz też takie formy wyfrezować w aluminium to nie jest żadne halo i nie kosztuje majątku musisz się rozejrzeć po okolicy. Jeśli bawisz się w drewnie to pewno wiesz że taka forma nie musi mieć całej powierzchni styku, mogą być tylko punkty albo małe płaszczyzny podparcia,które będą powodowały uginanie się drewna.
Jeśli te fingerboardy mają być robione na zimno, z klejonych warstw forniru to możesz taką formę zrobić też z żywicy (są też żywice z których można zrobić bardzo wytrzymałe formy które nadają się do formowania na gorąco)


Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Tagi:


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#22

Post napisał: kak » 19 cze 2011, 23:51

Ciekawe czy forma ze sklejki by starczyla jakby deskorolka mogla byc w "2D". Starczylo by sklejke przeciac na dwie czesci wzdluz lini o takim ksztalcie \____/ np frezem 3mm to by pasowalo do zgniecenia 3mm materialu pomiedzy nimi.


Autor tematu
AndcRew
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2011, 10:33
Lokalizacja: Polska/Poznań

#23

Post napisał: AndcRew » 20 cze 2011, 00:05

Ależ nie sprowadzajmy wszystkiego do pieniędzy :) Powiedzmy że jest to rodzaj pasji. gdy zobaczyłem jak takie deseczki mogą namieszać w głowie to postanowiłem zagłębić się w temat i oto jestem :) Z tego co widzę to cały świat zaczyna szanować fingerboardy. Wiek to od 10 do 40 lat więc jeszcze mieszczę się w przedziale. Kolega wyżej dobrze powiedział. Chcę stworzyć formę,odginać deck,po czym poddawać go obróbkom plastycznym.
Deseczki mają zazwyczaj 5-7 warstw.
Niestety nie sądzę że znadę gdzieś odlewnię w poznaniu. :( Ale na pociechę zamieszczę kilka zdjęć poniżej. Z tego co mówicie potrzebuję frezera. Postaram się takowego znaleźć.
Oto kilka zdjęć które przypadły mi do gustu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może też kiedyś będę takie robił :) Takie zdjęcia pokazują mi że pasja może byś głupia. Ale pasja to pasja, jej się nie wybiera :> Pozdrawiam.


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#24

Post napisał: Pawel Pawlicki » 20 cze 2011, 00:25

z tych zdjęć wynika że to jest klejenie na zimno forniru, technologia jak najbardziej łódkowa
(cold molded veneer). To prostsze niż myślałem. Formę możesz zrobić prawie ze wszystkiego co twarde i w miarę trwałe i co masz akurat pod ręką.
Z blachy:
Obrazek
Z ebaya:
Obrazek
http://cgi.ebay.com/Official-Oakwood-Al ... _500wt_922

z czegośtam:

Obrazek
z drewna
Obrazek

z żywicy albo czegoś podobnego:
Obrazek

Nie..w Poznaniu na pewno odlewni nie znajdziesz. W Radomiu jest pełno, w Częstochowie, w Plewiskach nawet a w Poznaniu nic... no popatrz popatrz. A jak w Googla wpiszesz "odlewnia aluminium Ponań" to do rana możesz czytać oferty. Małe, duże, brać wybierać.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2011, 00:36 przez Pawel Pawlicki, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#25

Post napisał: IMPULS3 » 20 cze 2011, 00:25

To już trochę więcej wiadomości. Jeżeli trochę uprościsz tą formę, czyli beż tych ''mini pagórków i dolin'' w środku formy to wykona Ci to każdy pospolity frezer na frezarce manualnej bez potrzeby robienia projektów, tym bardziej że można tu dopuścić różne niedokladności.


Autor tematu
AndcRew
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2011, 10:33
Lokalizacja: Polska/Poznań

#26

Post napisał: AndcRew » 20 cze 2011, 00:38

Te pagórki są potrzebne do komfortu. Na tych deseczkach się także jeździ i kwestia komfortu też jest ważna. (jeździ się palcami). Konkretnie ta ostatnia(a dokładnie 3 ostatnie:) ) są ze szpachli samochodowej. Wiem bo sam się w ten temat zagłębiłem. I mam jedną formę ze szpachli, ale jest ona NIERÓWNA. Formę nawet z lego można zrobić ale co z tego jak decki wtedy są daleko od perfekcji. Moje deseczki mają być ferrari,rolexami,lindtem pośród innych deseczek. Nie ma to być "polska prowizora" :) Dlatego potrzebuję precyzji maszyny.
Natura chciała abym był perfekcjonistą :(
Ostatnio zmieniony 20 cze 2011, 00:42 przez AndcRew, łącznie zmieniany 1 raz.


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#27

Post napisał: Pawel Pawlicki » 20 cze 2011, 00:41

Bez "górków" i "dolinków" to nawet i bez frezra da radę:
Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2011-06-20, 00:48 ]
AndcRew pisze:Konkretnie ta ostatnia(a dokładnie 3 ostatnie:) ) są ze szpachli samochodowej. Wiem bo sam się w ten temat zagłębiłem. I mam jedną formę ze szpachli, ale jest ona NIERÓWNA.
Szpachla samochodowa, czyli żywica poliestrowa?
A inne żywice służące do wykonywania form?

http://www.amod.com.pl/cgi-bin/axson/in ... formowanie
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”