Frezarka 750x620x250 - pierwsza maszyna

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
elllo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 13 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Boguszów-Gorce

Frezarka 750x620x250 - pierwsza maszyna

#1

Post napisał: elllo » 06 lut 2013, 14:33

Witam.
Chciałem przedstawić swoją ideę na nową maszynę. Ogólnie rzecz biorąc to jest to moja pierwsza maszyna, którą będę budował, raz już się za coś podobnego zabierałem, ale skończyło się tylko na projektach.

Poniżej wizualizację jak to ma wyglądać.
A dodatkowo opiszę trochę konstrukcję:
Rama z profili 100x50x5, prawdopodobnie spawana i wyżażona, ale rozważam też poskręcanie tego.
Profile w bramie to 50x50x5
Wałki podparte fi=20mm (niebieskie)
Śruby napędodowe to chińskie kule SFU1605 (żółte) (i tu się rodzi pierwsze pytanie, czy warto się w to pakować, czy nie lepiej to zbudować na polskich trapezach z kasowaniem luzu?)
Napęd to będą silniki krokowe 2Nm wraz ze starami własnej konstrukcji. Praca półkrokowa. Przełożenie na śrubę 1.25/1 tak by uzyskać krok napędu 0,01mm.
Śruby bramy będą połączone za pomocą pasa zębatego HDT5 szerokości 15mm, na kołoch 60zębów (tu kolejne pytanie, czy to wystaczy, czy trzeba dać coś mocniejszego).
Masa osi Z =~ 26kg + wrzeciono (wstępnie Kress 1050, docelowo mokry chińczyk, lub coś własnek konstrukcji)
Masa krzyżaka =~ 33kg
Masa bramy =~ 69kg
Masa ramy =~ 120kg
Śruby zamocowane w blokach łożyskowych BK/BF 12 i FK/FF 12

To tyle na temat konstrukcji, teraz troszkę na temat tego co chcę uzyskać i jakie założenia przyjełem do obliczeń:
- dokładność frezowania 0,2mm w całmy zakresie, 0,05mm miejscowo przy polu roboczym 200x200mm
- prędkości frezowania X, Y min. 5m/min, Z min. 3m/min
- materiały obrabiane to głównie metale miękie, tworzywa, sklejka, po zmianie wrzeciona możliwe, że miękka stal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszelkie sugestie mile widziane.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

CO JEST Z TYM TEMATEM? COŚ ZEPSUŁEM, CZY CO, ŻE NIKT SIĘ NIE WIPOWIADA?


elllo

Tagi:


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#2

Post napisał: Skrzydlaty » 10 lut 2013, 12:13

No dziwne że nikt się nie wypowiedział. Sam myslałem o podobnej "bezdźwigniowej" konstrukcji, jak u kamara (konstrukcja, nie waga). Ale po kolei...
Jeśli chodzi o założenia:
-profile ze ścianką 5mm - nie schodz niżej, jak masz dostep do grubszych - rób z grubszych
-śruba kulowa a trapezowa - wiele doświadczonych osób pisało na forum że po przejściu na kulowe to trapezowych nigdy więcej. Jak się boisz chińczyków to pytaj w różnych sklepach, nie muszą to być HIWINy, mogą np. GTEN'y,
-napęd - narazie nie mysl o tym, przewidź tylko miejsce na silniki do powiedzmy 6,9Nm, to jest bodajrze kołnierz z rozstawem 70mm i długość... zresztą sam zobacz,
-koła HDT 60 zębów - dlaczego akurat 60 zębów? Uzasadnij swój wybór. Jakie przełożenie?
-wrzeciono - nie wiem co masz na myśli "własna konstrukcja" ale rób pod Kress'a 1050 albo tego chińczyka 2,2kW, śr mocowania 80mm - poprostu przewidź możliwość wstawienia któregokolwiek, jak by się nie dało celuj w chińczyka :wink:


Jeśli chodzi o całość konstrukcji to musisz jakoś lepiej ze sobą spiąć podstawe - jakaś kratownica albo coś w tym stylu. Kratownica bardziej przestrzenna niż płaska.... zreszta jak masz wyżarzać to nie oszczędzaj stali.
Co do reszty to mi sie nie podobają te otwarte profile na końcach i łapanie wszystkiego ściankami do ścianki. Zastrzały by się przydały, użebrowania.
Kelejna sprawa to oś Z - jak już robisz bezdźwigniowo to rób konsekwentnie. A konsekwencją będzie nie 2 ale 4 prowadnice na oś Z. Do tego lepsza stabilizacja tego krzyżaka bo z tego co mi się wydaje on jest jakoś tak przymocowany....obwodowo na jednym poziomie.... nie wiem czy wiadomo o co mi chodzi ale mam nadzieje że tak :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”