Strugarko - grugościówka JAROMA nie ciągnie materiału

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Gigooo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2015, 23:01
Lokalizacja: Przemyśl

Strugarko - grugościówka JAROMA nie ciągnie materiału

#1

Post napisał: Gigooo » 25 lut 2015, 23:08

Witam.
Kupiłem starą strugarko-grubościówkę i nie chce ona ciągnąć desek. To znaczy wciągnie kawałek i nagle deska się zatrzymuje i wałek ciągnący "boksuje"- "wygryza" w niej rowek. Nie zawsze uda się popchać, ale pociągnie kawałek i nadal stanie. Aktualnie stoi nieużywana przez tą wadę. Ma wałek szerokości 40 cm, wiek około 40-50 lat z przystawką do czopowania. Co może być winą? Czy jest to kwestia wyregulowania wałków? Jeśli będzie potrzeba zrobię zdjęcia.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 26 lut 2015, 00:28

A deska po przejściu tego kawałka normalnie nie zahacza czasem czołem o coś?
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Gigooo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2015, 23:01
Lokalizacja: Przemyśl

#3

Post napisał: Gigooo » 26 lut 2015, 13:33

Czasami zahaczy o wycięcie w dolnym blacie za wałkiem. Przy wprowadzaniu krótkiej deski pod pierwszy wał ciągnący potrafi drugi koniec unieść na ułamek sekundy do góry i wtedy deska wbija się w to wycięcie w dolnym blacie. Ale nie tylko na początku tak jest. Gdy strugałem deski długości 3m to dojdzie do połowy i wtedy deska stanie. Uderzanie w nią aby ją popchać nie zawsze pomaga, ciągnięcie również nie zawsze coś da, pozostaje tylko opuszczenie dolnego blatu i wycofanie deski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 26 lut 2015, 14:10

Widać dla 3 metrowych desek POWIERZCHNIA styku walka z deska jest za mała by uciągnąć taki ciężar, A jeszcze jak widać na zdjęciach stolik krótki, długa deska pod swoim ciężarem wygina się w łuk na końcach, przez co opiera się na kantach stołu, a unosi środek, co jeszcze bardziej potęguje "frezowanie" przez wałek.
Spróbuj zrobić jakieś nawet prowizoryczne proste blaty przed i za, by deska mogła równo ze stołem grubościówki suwać się (możliwie lekko)..
pozdrawiam,
Roman


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 26 lut 2015, 19:48

kiedyś do małej grubościówki dorobiłem kozły na kółkach, przy długich deskach sprawdzały się b. dobrze.
Przykłady bo nie wiem czy wszyscy wiedzą co to kozioł :mrgreen:
https://www.google.pl/search?q=kozio%C5 ... ra&imgdii=_
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Gigooo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2015, 23:01
Lokalizacja: Przemyśl

#6

Post napisał: Gigooo » 26 lut 2015, 20:35

Mógłby mi ktoś powiedzieć jak powinny być ustawione wszystkie wałki w tej grubościówce? Który wałek ile opuszczony względem wału z nożami. Co do długich desek, nie myślę że jest to wina iż deska wygina się pod swoim ciężarem bo np. gdy długa deska się zablokuje i jeden pcha a drugi ciągnie, ruszamy nią na boki, a ona i tak nie idzie. Wydaje mi się że jest to sprawa wyregulowania wałków. Maszyna była kupiona od handlarza, możliwe że coś poprzestawiali przy malowaniu. Ktoś mi jeszcze zwrócił uwagę czy wałek ciągnący nie jest za tępy (sprzedawca powiedział mi że ten wałek jest prawie nowy).


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 714
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#7

Post napisał: Adam Domański » 27 lut 2015, 16:48

Witam
Ja używam grubościówki DYMA-8 i tak samo jak u ciebie pociągnie deskę i się zatrzymuje, tak mam przy drewnie iglastym, problem rozwiązuje smarując stół naftą (żywica nie hamuje o blat stołu). Przy drewnie liściastym ten problem nie występuje lub w małym stopniu.


Wiktor777
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2015, 17:26
Lokalizacja: Mroków

#8

Post napisał: Wiktor777 » 27 lut 2015, 17:44

Ustaw dolne wałki tak, by wystawały nad blat ok 0,3mm. Przed heblowaniem przetrzyj blat olejem napędowym. Będzie śmigać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”