Lignofol katowice?

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
pabloot
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2010, 21:51
Lokalizacja: Katowice

Lignofol katowice?

#1

Post napisał: pabloot » 21 paź 2010, 14:50

Witam wszystkich mam pytanko moze się ktoś orientuje gdzie można zakupić lignofol w okolicach katowic w dobrej cenie??
Pozdrawiam



Tagi:


mr_deimos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 11 lut 2010, 01:44
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: mr_deimos » 21 paź 2010, 18:21

Sklepu gdzie można ten materiał kupić w okolicy Katowic nie znam, ale podpowiem, że nawet jeden arkusz lignofolu można zamówić bezpośrednio w fabryce i materiał dojedzie do ciebie (lub tam, gdzie go chcesz) kurierem.
Na przykład ja zamawiałem arkusz (1500x1000mm) lignofolu 12mm. Koszt takiego arkusza wyniósł około 198pln brutto, w tym 14zł dopłaty za rozcięcie arkusza na pół żeby ułatwić wysyłkę. Cena jest naliczana od kilograma, więc można sobie oszacować jak się zmieni dla innych grubości materiału.
Fabryka bez problemu wysyła kurierem, ale tylko na koszt odbiorcy więc ja musiałem się trochę nagimnastykować bo zleciłem wysłanie materiału do jeszcze innej firmy, która pocięła mi go wodą. Wobec tego musiałem się z nimi dogadać żeby przyjęli przesyłkę za pobraniem ;) Ale jeśli bierzesz przesyłkę do siebie to w ogóle nie ma problemu. Koszt przesyłki z fabryki wyniósł mnie około 60pln. Pewnie da się taniej jeśli sam zamówisz kuriera żeby odebrał przesyłkę z fabryki, ale mi już się nie chciało kombinować.

W sprawie zakupu lignofolu kontaktowałem się mailowo z Izabelą Siemienowicz z działu sprzedaży krajowej fabryki w Piszu:
http://www.sklejka-pisz.com.pl/pl/index ... y_Krajowej
Szybko i łatwo udało się dogadać w sprawie zamówienia i wysyłki.

PS. nie próbuję tu nikogo reklamować, ale sam sporo szukałem konkretnych informacji czy da się zamówić materiał w detalu w fabryce i ile taka zabawa wyniesie, więc podejrzewam że komuś te informacje mogą się przydać.


Autor tematu
pabloot
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2010, 21:51
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: pabloot » 21 paź 2010, 19:49

ok dzieki za info myślałem że mają może dystrybutorów ale jak sprzedają bez problemu to sie do nich zgłoszę:) a można wiedzieć gdzie ciąłeś? wodą i jaki koszt??


mr_deimos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 11 lut 2010, 01:44
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: mr_deimos » 24 paź 2010, 01:22

Za wycięcie sporej ilości części o dość skomplikowanych kształtach na całą maszynę zapłaciłem około 270pln brutto (plus 30pln wysyłka). Części zajmowały nieco ponad 3/4 arkusza lignofolu.
Efekt ogólnie jest niezły, ale cięcie odbywało się najwyraźniej na dość dużej szybkości i wymagana jest dodatkowa obróbka wykończeniowa krawędzi - na rogach strumień wody nieco się zakrzywiał sprawiając, że krawędź cięcia nie była prostopadła do powierzchni płyty. Zostawał lekki naddatek materiału który trzeba było zeszlifować. Krawędzie prostych cięć dłuższych niż jakieś 44mm są już prostopadłe do czoła płyty.
Największy problem jest taki, że miejscami materiał się porozwarstwiał w okolicy małych otworów pod mocowanie łożysk (5mm). Ale o takiej możliwości zostałem ostrzeżony, a zarówno otwory, jak i wycinanie części i tak są wykonane o rząd wielkości dokładniej niż byłbym w stanie to zrobić ręcznie bez dostępu do porządnego warsztatu.
Jeśli masz dostęp przynajmniej do porządnej wiertarki kolumnowej, może bardziej się opłacić wykonać otwory pod łożyska samemu, unikając rozwarstwienia materiału i obniżając koszt. Ja nie miałem dostępu do tego typu sprzętu więc otwory robiłem wodą uwzględniając możliwość podniszczenia materiału.

Nazwę firmy podeślę na PW, ale polecam po prostu poszukać na google firm oferujących usługi cięcia i powysyłać im projekt do wyceny. Ta, z której usług skorzystałem była jedną z tańszych i jako jedyna podjęła się wykonania tych otworów 5mm, ale jak wspomniałem projekt zawierał skomplikowane kształty co dość mocno podwyższa koszt cięcia. Dla twojego projektu inna firma może się okazać korzystniejsza.


Autor tematu
pabloot
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2010, 21:51
Lokalizacja: Katowice

#5

Post napisał: pabloot » 24 paź 2010, 09:25

ok dzieki za info właśnie następnym pytaniem miało być czy sie nic z lingfolem nie stało w takim wypadku bede sie zastanawiał co z tym fantem zrobic
Pozdrawiam


mr_deimos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 11 lut 2010, 01:44
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: mr_deimos » 24 paź 2010, 12:53

O, tak wyglądał lignofol po wycięciu:
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/a8T ... directlink (zdjęcie możesz powiększyć przyciskiem w prawym górnym rogu)
Jak widać, najbardziej dostało się tym otworom, które były gęsto porozmieszczane. Ale po przyłożeniu z obu stron otworu podkładek i solidnym dociśnięciu ich śrubami materiał wracał do prawidłowej grubości 12mm, więc za mocno mi to nie przeszkadza. Pewnie, dokładność nie będzie taka jak po wycięciu stali laserem czy wyfrezowaniu części z aluminium, ale i tak jest znacznie lepiej niż się spodziewałem - po zamocowaniu łożysk i prowadnic w wyciętych wodą otworach wszystko do siebie pasuje bez żadnego doszlifowywania i chodzi bez oporów (przynajmniej osie X i Z, Y jeszcze nie złożyłem).
Niestety nie będę w stanie pokazać jak wyglądała surowa krawędź elementu zaraz po cięciu, bo wszystkie elementy już doszlifowałem, ale tak to wygląda od strony pozostałego materiału:
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/wAS ... directlink
Podobny wygląd był i na elementach.

I dla łatwiejszego zorientowania się co do stosunku długości linii cięcia i ilości elementów do ceny, tak elementy były rozmieszczone na pełnej płycie lignofolu (rozciętej na dwie części po 750x1000mm):
http://picasaweb.google.pl/lh/photo/Ivq ... directlink
Widać tu też mostki, którymi musiałem połączyć drobne elementy (mniejsze niż 60x60mm) żeby nie wpadały pod ruszt w maszynie do cięcia. Bez tego firma nie chciała się podjąć zlecenia. Jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przygotowując projekt. Mostki firma wykonująca zlecenie pewnie może dorobić sama, ale zawsze bezpieczniej zrobić to samemu na krawędziach, których dokładność nie jest zbyt ważna - na przykład tam, gdzie nie stykają się z żadnymi innymi elementami.

Mam nadzieję, że te informacje się komuś przydadzą ;) Będę musiał założyć kiedyś nowy wątek z pełnym sprawozdaniem z budowy, ale poczekam z tym aż się przekonam czy ta machina będzie działać jak należy :)


Autor tematu
pabloot
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 12 wrz 2010, 21:51
Lokalizacja: Katowice

#7

Post napisał: pabloot » 24 paź 2010, 13:20

Wygląda to całkiem nieźle dopóki się nie przybliży i widać rozwarstwienia. Ja zakupiłem frezarkę chciałem ja przerobić na CNC i zrobić nią większy ploter ale coś mi nie wychodzi i ciągle pod górkę mam:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”