Problem z wypalarka plazmową

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#11

Post napisał: karpik74 » 03 lis 2015, 14:36

Mam laptopa na przewodzie Ethernetowym (2 m) ze skrzynką (sterownik CSMiO/ IP-M).
Żadnych filtrów.

Miałem wspólny uziom dla konstrukcji i sterowania podpięty do sieci. Po odłączeniu konstrukcji i uziomu do pali ustąpiły objawy: gubienie kroków, wywalanie E-stop, wywalanie komunikacji komputer- sterownik, czujniki ...totalny kibel.

Odjeżdżanie osi X ustąpiło po wyciągnięciu i podwieszeniu przewodu HF.



Tagi:


Autor tematu
kkurpiel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2012, 17:12
Lokalizacja: Kraków

#12

Post napisał: kkurpiel » 03 lis 2015, 22:24

karpik74 pisze:Też mam Stamosa, 125 Selection CNC i miałem podobne objawy- odjazdy X
Jeżeli masz przewód palnika w prowadniku to niestety musisz wyciągnąć przewód od HF i podwiesić.
U siebie zauważyłem ...co widać na moim filmie, że przewód HF może dotykać wszystkiego ale musi być daleko od przewodów, oczywiście uziemienie konstrukcji oddzielne i ekrany podpięte do skrzynki sterowania.
U mnie pomogło ...gwarancji nie daję, że u ciebie będzie ok ale warto spróbować.
karpik74 dzięki za sugestie, tak przewód jest prowadzony w prowadniku. Przejrzałem Twój temat z testem tego źródła i trochę się przeraziłem. Kolejny problem który występuje również u mnie to włączanie się co jakiś czas stopu podczas palenia.

Jeśli chodzi o uziemienie to stół jest uziemiony i dodatkowo poszczególne elementy (brama, stół, obudowa sterownika) są spięte razem i uziemione. Wszystko pomierzone i maksymalnie jest 0,4 Ohma. Ekrany są podpięte do skrzyni sterowania.

[ Dodano: 2015-11-03, 22:27 ]
adam Fx pisze:zakłócenia co ciężki temat - ułatwia szukanie oscyloskop
Np. manipulatorom pomogło zwiniecie w pętle.


. Uziemienie masz zrobione prawidłowo tzn. przemierzone?
Nie robi się gdzieś pętla mas?
Ekranujesz przewód plazmowy?
Jak już napisałem uziemienie jest zrobione i pomierzone. Przewód plazmowy nie ekranowany. Mogę prosić o jakieś sugestie jak można to zrobić?


voxac50
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:18
Lokalizacja: Sandomierz

#13

Post napisał: voxac50 » 03 lis 2015, 23:48

Ja mam wbite już dwie rury ocynkowane (5,5m i 4,5m), podpięte po przekątnej do maszyny ale dalej poprawy nie ma. Osie odjeżdzają. Sterowanie przez LPT. Spróbuje może jeszcze owinąć folią aluminiową przewód plazmowy. Już nie mam pomysłów.


Lech10
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 87
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:15
Lokalizacja: Bochnia

#14

Post napisał: Lech10 » 04 lis 2015, 07:12

Spróbuj zastosować rdzenie ferrytowe zapinane na przewód.
Na przewody od silników i od krańcówek zapinamy je w szafie na przewodzie już bez ekranu. Można je jeszcze zastosować przy samych silnikach.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#15

Post napisał: adam Fx » 04 lis 2015, 11:39

Mogę prosić o jakieś sugestie jak można to zrobić?
Najlepiej kupić taki ...albo owijać czyms ekranującym lub wprowadzić w jwkis peszel metalowy
Ale wpierw przetestować metodykarpik74, polecam
Sterowanie przez LPT. Spróbuje może jeszcze owinąć folią aluminiową przewód plazmowy. Już nie mam pomysłów
A HF jak radzi karpik74, wyprowadziłeś osobno?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#16

Post napisał: karpik74 » 04 lis 2015, 12:38

adam Fx pisze:Cytat:
Sterowanie przez LPT. Spróbuje może jeszcze owinąć folią aluminiową przewód plazmowy. Już nie mam pomysłów
Przerabiałem to. Każde sterowanie, maszyna są inne dlatego opieram się na własnych doświadczeniach i chociaż chciałbym dać gwarancję, że u was będą podobne efekty to nie mogę.

Najpierw owinąłem folią aluminiową samoprzylepną razem oba przewody, palnika i HF ...plazma miała kłopoty z odpalaniem.

Potem tylko sam przewód plazmy ...to samo. Zerwałem taśmę ...dalej to samo. Przedłużałem przewód palnika więc dałem zbrojony oplotem stalowym ...nadal to samo.

Wkurzyłem się i założyłem zwykły gumowy przewód zbrojony włóknem, taki do kompresora ...plazma zaczęła normalnie odpalać.

Po tych próbach nasunęły mi się wnioski, że nic nie daje ekranowanie przewodu palnika i HF.

Przeprowadziłem próby cięcia rzucając przewodem HF po maszynie, wkładając do wody ...było ok więc wsadziłem do prowadnika ...i co, znowu jazda. Wywaliłem przewód HF i podwiesiłem ...i jest ok.

Mój wniosek jest taki, jeżeli przewód który jest w środku węża palnika, znajduje się w prowadniku i nie zakłóca a przecież w momencie odpalania jest jak przedłużenie przewodu HF to może i przewód HF trzeba wsadzić w wąż? Koszulka na przewodzie albo te tandetne całego przewodu to żadna izolacja.
Załączniki
20151104_122625.jpg
Mój przewód palnika a nad nim wisi HF


Lech10
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 87
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:15
Lokalizacja: Bochnia

#17

Post napisał: Lech10 » 04 lis 2015, 17:51

Dziś uruchamiałem kolejną plazmę cnc i co zapłon to wywalało E-STOP.
Rdzeń ferrytowy na kable od silników w szafie i przy silnikach na przewód od krańcówek dwa z rzędu w szafie i po problemie.
Przewód plazmowy nie ekranowany w prowadnicach kablowych razem z przewodami od silników a plazma to Sherman cutter 130.
wszystko działa bez problemu i zakłócenia nie występują.
http://allegro.pl/rdzen-ferrytowy-na-pr ... 19473.html

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#18

Post napisał: karpik74 » 04 lis 2015, 18:32

Poruszałem temat dławików ferrytowych ale coś nie specjalnie podjęto temat.

https://www.cnc.info.pl/topics57/zakloc ... t70921.htm

Może doświadczenie kolegi zmobilizuje więcej osób do prób w tej materii i okaże się, że jest złoty środek.
Czyli trzeba na wszystkich przewodach?


Lech10
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 8
Posty: 87
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:15
Lokalizacja: Bochnia

#19

Post napisał: Lech10 » 04 lis 2015, 20:04

Ja stosuje na przewodach silników z obu stron ale ważne żeby nie przez ekran.
Na przewodach od krańcówek tylko w szafie jeden rdzeń na wszystkie przewody a drugi na przewód sygnałowy do płytki.
Sprawdzone u mnie działa a wystarczy ściągnąć jeden rdzeń z przewodu krańcówek i od razu E-STOP wywala.


voxac50
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 57
Rejestracja: 26 mar 2015, 19:18
Lokalizacja: Sandomierz

#20

Post napisał: voxac50 » 04 lis 2015, 21:20

Ja nie mam żadnych estopów ani krańcówek. Próbowałem zakładać rdzenie ferrytowe na początku i na końcu kabla Lpt, ale to nic nie pomagało. Ale kolega Lech10 pisze żeby zakładać na przewody bez ekranu. Czyli najlepiej przy każdym silniku dać taki rdzeń i od skrzynki sterowniczej też założyć takie rdzenie? Na kabel Lpt nie ma za bardzo jak załozyć takie rdzenie pod ekran, czy jak założy sie na ekran to nic nie dadzą?? Mi komputer sie nie zawiesza, ale odjeżdzaja mi osie podczas łuku pilotującego. Czy w tym shermanie 130 też występował problem odjeżdzania czy tylko wywalanie estopu??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”