Problem z Ukosowaniem, Napiecięm i nadmiernie zużytymi dysza

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#11

Post napisał: jarenio » 17 sty 2014, 10:30

MichalL1988 pisze:Na pulpicie mam taki cyfrowy wyświetlacz który ma też szczałki w górę i w dół jak wypalarka chodzi to na tym wyświetlaczu macha się cyfry od 78 do 82 kazano mi ręcznie zwiększyć do 86 ale różnicy nie ma. Moim zdanie jest to wyświetlacz od thc.
tak, jest to THC :)
im większa cyferka tym palnik wyżej ;) puść cięcie prostej linii i zobacz na jakiej wysokości pracuje palnik (tylko nie zapomnij o masce :) )
Nadal nie napisałeś jakie ciśnienie ustawiasz na agregacie. Ustaw na 5 atmosfer i przetestuj
Pamiętaj też żeby po odpaleniu palnika maszyna nie zaczęła jechać przez około sekundę, potem sobie to już eksperymentalnie doprecyzujesz.

I najważniejsze: Nie łąm się, plazma to wredne urządzenie którego trzeba się spokojnie i cierpliwie nauczyć :P


Pozdrawiam; Jarek

Tagi:


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#12

Post napisał: jarucki » 19 sty 2014, 08:06

Sytuacja opanowana?


Autor tematu
MichalL1988
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2014, 23:04
Lokalizacja: Pleszew

Sytuacja...

#13

Post napisał: MichalL1988 » 19 sty 2014, 17:43

Sytuacja nie do końca się poprawiła bo:
-razem z serwisantem znalazłem kilka problemów znaczy nieszczelności układu powietrza tzn. w samym źródle po zdjęciu obudowy delikatnie syczało powietrze uszczelniliśmy zaworki teflonem wkręcając na nowo i wymiana wężyka lecz niestety nie na odpowiedni jutro wymienię na taki jak powinien być, wychodzące nakrętki redukujące z plazmy na wąż do palnika też nieszczelność z powodu że gwint był trochę zerwany podeślą mi to pod koniec tygodnia nowe.
- problem z ukosowaniem trochę się poprawił po zastosowaniu czterech mas ale na pionach palenia jest powiedzmy ok lecz na poziomych liniach jest taki sam skos, lecz co najważniejsze przy zastosowaniu takich trochę kiepskich poprawek widać że plazma ma ustawiony amperaż na 72-80A i pali, a wcześniej było 100A.

Uszczelnię układ i będę robił próby.

Pozdrawia

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#14

Post napisał: Alvar4 » 19 sty 2014, 17:50

Może spróbuj poluzować palnik i obróć go o dokładnie 90 stopni (najlepiej zaznacz na nim kreskę markerem żeby się nie zgubić) i skręć go spowrotem i zacznij palenie i zobacz czy skosy będą w tej samej osi czy w przeciwnej (W osi X czy w Y). Pisz co się będzie działo, czy skosy zaczną się robić w drugiej osi a w pierwszej przestaną. Ot taki luźny pomysł mi wpadł do głowy :wink:
Obrazek


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#15

Post napisał: jarucki » 19 sty 2014, 18:33

co do uszczelniania złączek teflonem - odpuść sobie,
kup klej do śrub niebieski i tym uszczelnij! tylko nie naładuj tego tam za dużo :) i poczekaj ze 30min zanim zapodasz powietrze :)
na jakiej wysokości palisz elementy ? THC Ci działa ?
Pytam bo u mnie była podobna sprawa, lecz po uruchomieniu THC troszkę się poprawiło :)
Zmniejsz jeszcze trochę prędkość :)
Co do masy podepnij ją pod wannę od stołu wodnego :) przy opcji że jest w nim woda :)

W Twojej plazmie, palnik jest zamocowany w taki sam sposób jak to widać w linku z aukcji ? być może tego jest wina - tym bardziej że jest to tylko jeden uchwyt trzymający palnik


Autor tematu
MichalL1988
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2014, 23:04
Lokalizacja: Pleszew

Ukosowanie

#16

Post napisał: MichalL1988 » 19 sty 2014, 20:02

Tak, palnik jest zamocowany tylko jednym uchwytem. Poprawiliśmy też ten palnik żeby był w każdą stronę w pionie bo niestety trochę odbiegał od pionu.

Masa łączy się z wodą poprzez wodę i samą masę z kolei każda blacha stołu i wanna jest połączona ze sobą.

THC działa wyświetla mi napięcie 88V, ale z kolei jaka to jest odległość trudno mi to stwierdzić na oko, a nie wiem jak to zrobić żeby było dokładnie.

Samo oprogramowanie też nie jest z najwyższej półki tzn LazyCam i Mach3 przerobiony moim zdaniem pod tą wypalarkę tzn interfejs, bo np kompensacji nie mogę w ogóle ustawić, a rysuje projekty w AutoCad.

Dzięki za podpowiedzi. Trochę jestem zielony ale z dnia na dzień coś się rozjaśnia. Myślę o zakupie wykrysa ale nie wiem czy to załatwi sprawę kompensacji itd. Może tu coś podpowiecie?


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#17

Post napisał: jarucki » 19 sty 2014, 21:59

to że cyfry się pojawiają to nie znaczy że działa! zmieniają się wartości osi Z w MACHU podczas cięcia?
Włącz TEST w THC i będziesz widział czy silnik porusza osią Z, a potem podczas palenia obserwuj silnik czy pracuje - no tak u Ciebie jest to zabudowane :(
W LazyCam jest możliwość ustawienia grubości dyszysz ...
zanim kupisz jakiś program, to pobierz sobie wersje DEMO innych tak aby wybrać najbardziej właściwy dla Siebie!

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#18

Post napisał: cnccad » 20 sty 2014, 06:01

przede wszystkim pokaż zdjęcie tego ukosu. Plazma ma to do siebie że robi ukos.
Tnąc wolniej niż przewidują to parametry danego palnika , robisz większy ukos a za cięciem może się materiał ponownie sklejać. Wówczas i tez pod blachą się zrobią "firanki".
Uszczelnienie samego układu nie za wiele pomoże o ile w ogóle coś pomoże.

1. Palnik jest mokry czy suchy ( jak jest chłodzony ) :?:
2. Co to za palnik :?:

Jak chcesz mieć dobre masowanie , to masę ze źródła dopinasz bezpośrednio do materiału ciętego.
Nie możesz mieć za dużego też ciśnienia powietrza na palniku. Regulacja ciśnień w plazmie działa trochę inaczej niż przy cięciu gazowym.
Cienką blachę tnie się na wyższym ciśnieniu niż blachę grubą. Oczywiście są jakieś proporcje ciśnień , dobierane do gatunku stali , rodzaju gazu ...

Jak chcesz sprawdzić działanie THC to robisz prosty test.
Ustawiasz materiał pod "górkę" i tniesz patrząc czy palnik wędruje w górę.
Naciskanie jakiś tam "testów" to i tak nie będzie nigdy wiarygodne bo wyświetlanie przez THC wartości napięcia tylko informuje Cię że dzielnik pracuje i że THC czyta napięcie. A co robi reszta układu to nie wiadomo.

Również trzeba patrzeć na wydajność kompresora. Ale jak kompresor nie daję radę to oprócz częstego włączania się będzie też widoczna zmieniająca się krawędź ciętego miejsca o ile nie ma czujnika ciśnienia w źródle i nie wyłączy się źródło ze względu na niskie ciśnienie robocze.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#19

Post napisał: jarucki » 23 sty 2014, 12:20

Michal
plazma juz sie Ciebie slucha?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”