Potrzebna pomoc przy pozycjonowaniu arkusza i glowicy

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#21

Post napisał: Qaku » 20 mar 2013, 15:04

Jarenio taka sprawa ze nigdy nie widziałem na oczu ,ani tych sterowników ,ani tego thc czy tez tego sterowania???

Rozumiem ze "manualnie" najeżdżasz na materiał nie robi tego żaden mechanizm z automatu?

Nie wiesz czy w Machu tez jest taka opcja skorygowania arkusza?

Mógłbym ciebie prosić o wrzucenie jakiegoś projektu zdjęcia jak to jest zrobione?

Co do budowy swojej maszynki staram się ja komponować z gotowych elementów jako ze praktycznie nie mam żadnej wiedzy na temat elektroniki(do technikum nie chodziłem , na studiach traktowane było to po macoszemu;/)

Posiadam sterownik sterownik alfa-3 i nie wiem czy jestem w stanie rozbudować bardziej maszynę na nim ani tez jak podłączyć te wszystkie elementy, ledwo dalem rade z krokowcami.

Z tego co zauważyłem posiadasz własny ploter i tak czysto orientacyjnie mogę zapytać ile wynosi u ciebie koszt ciecia blachy czarnej do grubości 6 i powyżej? Pytam w celu rozeznania się, cenę możesz podąć za godzinę palenia. Tak mniej więcej rozliczają się firmy które oferują takie usługi.Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#22

Post napisał: Alvar4 » 20 mar 2013, 19:27

Nie no same pytania i pytania :roll: . Czy da się tak, czy można tak, co to jest, a po co to?........
Człowiek pytajnik..... zamęczysz nas.
Pokarz co zrobiłeś do tej pory a nie tylko pytasz.....
Po co Ty chcesz robić automatyzację pozycjonowania arkusza i to jeszcze do maszyny amatorskiej?
Najprościej to ustalić sobie krańcówkami home-y w narożniku i maszyna zawsze będzie się w tym miejscu bazować. Do tego zrobić i ustawić sobie zderzaki do blachy (wystarczą zderzaki dla dwóch prostopadłych krawędzi) tak, żeby zawsze ją dosunąć i ustawić w jednym miejscu i sprawa załatwiona. Jak chcesz palić kilkadziesiąt arkuszy dziennie to takie coś opłaca się zrobić. Natomiast jak chcesz wypalić kilka arkuszy w miesiącu to takie pozycjonowanie automatyczne jest nie potrzebne.
Obrazek


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#23

Post napisał: Qaku » 20 mar 2013, 21:25

Widzisz pytam bo nie wiem. Gdybyś był laskaw to bys przeczytal i zrozumial dlaczego a co do tych home-ów to nie sprawdzą sie bo rozpatrujemy tu problem ciezkiego arkusza ktory nie lezy równolegle do ramy.

Nadmieniłem też że nie moge wrzycić żadnych zdjęć z pewnych powodów ale papierową dokumentację postaram sie tu zamieścic i z czasem zdjecia maszynki.

A Ty Alvar4 się chyba nie zamęczysz skoro 1 raz tylko udziełeś odpowiedzi i to takiej ogólnikowej. Pomaga kto chce przymusu nie ma.

Z tymi krańcówkami to miałem w tej frezarce.Ale dzieki za głos w sprawie.

[ Dodano: 2013-03-20, 22:09 ]
Musze jednak podziekowac ci Avatar bo natchnąłeś mnie teraz i rozwiazalem problem sterownika , macha i tych krańcówek.

[ Dodano: 2013-03-20, 22:11 ]
Teraz tylko mnie te thc bardzo boli bo z tego co widze 700zł jak nic..

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#24

Post napisał: jarenio » 21 mar 2013, 09:37

Qaku, tak, najeżdżam manualnie na materiał. jest to najwygodniejsza opcja dla mnie. Szczególnie jak się nie pali jednego arkusza na raz.
Jeżeli boli Cię 700 za THC to olej macha i kup za to THC a na kompie zainstaluj porządny, ciągle rozwijany program - LinuxCNC, przy okazji zniknie problem z ustawianiem kąta blachy ;)
Co do kwestii gotowych elementów, to pomijając jednostki nikt tutaj nie projektuje i lutuje swoich sterowników. 90% osób robi sterowanie z gotowych elementów :)
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#25

Post napisał: Qaku » 21 mar 2013, 10:48

Panie Jarku takie jeszcze zapytanie mam, chyba mam płytkę która nie przyjmie modulu thc ,ale nie jestem pewien . Tak mi sie wydaje jak nie mam tych pinow dodatkowych PK no nz(w zwiazku ze byla to z począku ferzarka)mozna to podlacyc pod czujnik dlugosci narzedzia czy coś takeigo żeby to zatrybilo?

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#26

Post napisał: jarenio » 22 mar 2013, 09:13

komputer nie wi co jest po drugiej stronie kabla, do póki mu o tym nie powiesz...
można podłączyć zamiast innych wejść
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#27

Post napisał: Qaku » 27 lis 2013, 19:04

Witam chciałbym wrócić do wątku.

Ciągle eksperymentuje z tym urządzeniem pierwsza wtopa było zastosowanie napędu na paskach zębatych, przez które co prawda osiągnąłem dobra prędkość posuwu ale problem pojawił się z wyhamowaniem maszyny, której siły bezwładności przekraczały moment podtrzymania silnika przez co musiałem zastosować 2 strony napęd na śrubie trapezowej. Niestety w związku z tym maszyna jest bardzo wolna ;/

Zwracam się do was o rozjaśnienie tematu w kwestii podłączenia enkodera do amatorskiej maszyny. Wiem że większość powie ze to niepotrzebne, zbyt skomplikowane jak na amatorska maszynę ale chciałbym przetestować to w miarę możliwości.

Sterowanie oparte jest o sterowniki krokowe SK8060 i płytę SSK-MB do której podłączyłem tylko krańcówki bazujące(w planach jeszcze jest thc, póki co zamiast palnika flamaster). Sterowniki korkowców z tego co mi się wydaje nie obsługują enkodera (chyba że się mylę) czy jest jakaś możliwość obsłużenia tego z płyty? Niby tak się to podłączą żeby poszło pod machem2 który to rzekomo obsługuje enkodery. Może ktoś mnie naprowadzi jak to zrobić bądź ewentualnie wymienić ją na jakaś np płytę GŁÓWNA CSMIO LPT czy inna żeby moc je podłączyć???? Z góry dziękuję za wszelaka pomoc.


Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#28

Post napisał: Qaku » 09 gru 2013, 19:31

zlituje się ktoś i podpowie?


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#29

Post napisał: jarucki » 09 gru 2013, 21:19



Autor tematu
Qaku
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 11 lip 2012, 12:22
Lokalizacja: olsztyn

#30

Post napisał: Qaku » 10 maja 2014, 12:34

dzięki za pomoc jednak nasunęło mi się nowe pytanie dotyczące enkoderów czy nie można podłączyć ich za pomocą okładu bramkowego tak aby mogły jednak kontrolować gubienie kroków ? w przypadku podłączenia w LPT nadają się jedynie do zadajnika pozycji mpg i służą jako liniał do odczytu pozycji????

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące częstotliwości sygnału sterownika silnika krokowego. Chodzi mi o to jak określić częstotliwość sygnałowy aby nie przekroczyć znamionowej sterownika z uwagi na fakt ze chce aby maszyna miała dość szybki posuw i wzbudzać silniki częstotliwością 7000Hz? Zdaje sobie sprawę z tego ze wiąże się to z drastycznym spadkiem momentu podtrzymania. Co do podziału kroku też jeszcze się nie określiłem z uwagi na fakt iż też obniża ona moment podtrzymania i przy większym podziale niż 1do 8 pojawia się duża różnica miedzy krokami. Chciałem zęby posuw był możliwy o takie wielkości jak ~0.002 o ile to możliwe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”