problem z Cebora PC 10050/T strasznie zakłucenia robi

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

problem z Cebora PC 10050/T strasznie zakłucenia robi

#1

Post napisał: Roberto333 » 06 kwie 2011, 23:51

Witam wszystkich, mam problem z agregatem... Straszne sieje bo wywala sterowanie silników krokowych. Gdy wypalam blache gr do 3 mm praktycznie za każdym razem gdy łuk zajarza się to wywala sterowanie. Co ciekawe przy grubości 5 mm i powyżej tego problemu nie ma. Dzisiaj kombinowałem strasznie i na końcu podłączyłem inną cebore prof 50 i ani razu nie wyłączyło się sterowanie silników krokowych. Coś musi być z agregatem, nie tanie to diabelstwo a o kant dup... można rozbić bo gwarancji nie mam! Ktoś ma jakieś doświatczenie w podonej sprawie? Może jakieś rady?

Na oscyloskopie też widać jak wariuje...



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 07 kwie 2011, 08:05

zakładam że zerowanie , ekranowanie sprawdziłeś :?:
kondensatory i na nich rezystory "obcinające" są sprawne :?:
jaki to model cebory ??
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

#3

Post napisał: Roberto333 » 07 kwie 2011, 08:42

tak sprawdzone zero i ekranowanie. fachowiec był sprawdzał ale stwierdził że niekture agregaty zdarzają się takie. drugą plazme co podłączyłem nawet zera nie podłanczałem. Jest to agregat inwentorowy, początek produkcji ich bo chyba z 2007 roku. Podobno pierwsze modele które były wypuszczone na rynek to mocne zakłucenie robiły. Jest to cebora PC 10050/T

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 07 kwie 2011, 12:28

Czyli nie zostało tak naprawdę sprawdzone. Odpowiedź że nie które urządzenia tak maja jest brakiem odpowiedzi. Albo sprawdził i wie jaka jest przyczyna albo nie sprawdził i nie wie jaka jest przyczyna pisząc że nie które tak mają.
Co to za odpowiedź :?:
A działało to wcześniej poprawnie :?: Jak tak to czy się przypadkiem nie zmieniło miejsce położenia kabli z palnika lub sterujących. One nie mogą być ułożone równolegle z kablem od palnika. Ja nawet ostatnio zakładałem ekrany na przewód od palnika do źródła , bo tak mocno "siało".

A teraz kolejne pytanie.
To się dzieje w trakcie palenia:?: czy może podczas startu palnika:?:
Jak podczas palenia to prawdo podobnie HF się nie włącza lub nie kontrolowanie się włącza okresowo , co powoduje "śmiecenie" po drutach.
Stół na którym tniesz kolego jest uziemniony :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

#5

Post napisał: Roberto333 » 07 kwie 2011, 20:18

ogólnie to jest to ta maszyna z Opola co uczeszczałeś na forum o niej. Kupiłem ją jako niedokończoną. Obecnie ma szafe nową zrobioną. maszyna najprawdopodobniej nie jest uziemiona, ale dokładnie nie wiem musze sprawdzić a dzisiaj nie miałem czasu. Kabel od palnika jest ekranowany. Kable do sterowaników też ale hmm nie wiem czy dobrze. mógłbyś powiedzieć jak prawidłowo powinny być ekranowane? Z jednej strony czy z dwóch, i podłaczony do uziemienia czy gdzie. Czy bezpośrednio silniki powinny być też podłączone do ekranu czy tylko do maszyny żeby miały uziemienie. kable od sterowania i palnika położone sa w prowadniku przewodów razem ale są ekranowane. Ogólnie ekranowanie odłączone było od dwóch wiązek kabli które idą do silników, widocznie kablami musiałem szarpnąć. Agregat nie wiem ogólnie czy był dobry bo było to kupno w ciemno i maszyna nie była testowana. Sterowanie wywala jak włącza się palnik, czyli podczas startu ale strumień plazmy nadal pali ale silniki stoją bo wywala sterowanie. Czasami wszystkie czasami jeden albo dwa i wtedy brama jeździ i robi linie plazmą.

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 812
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#6

Post napisał: robal43 » 07 kwie 2011, 20:53

Roberto333, Kolego Jeśli jest potrzeba naprawy poprzez kogos kto się zna na plazmach to polecam firmę http://www.novweld.pl/pol/articles/serwis piszę szczerze ( szybko Tanio ) !! osobiście wysłałem tam swój agregat plazmowy dwukrotnie i jestem zadowolony choćby dla tego iż czas realizacji był bardzo szybki 2-3 dni biorąc pod uwagę nie małą odległość jaka jest ... Rzeszów - Banino :cool:
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys


Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

#7

Post napisał: Roberto333 » 07 kwie 2011, 21:06

Oooo super, wielkie dzięki. Napewno adres przyda się prędzej czy później napewno. A wiedzieć gdzie dobrze naprawiają. Spróbuje pokombinować jeszcze przy maszynie a jak nic nie uda się to wyśle tam agregat. Ale dla mnie jest to dziwne że blachy 5 mm bez żadnego zająknięcia paliło w przy cieńkich za każdym prawie wpaleniu sterowniki wywala

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 812
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#8

Post napisał: robal43 » 07 kwie 2011, 21:21

Roberto333, Kolego wiesz co spróbuj jeszcze jedno :
Podczas wpalania się w materiał agregat ma zwłokę czasową tzn nie sam agregat tylko sterownik
Ta funkcja powinna mieć możliwość edycji
1- palnik w dół
2- inicjacja łuku
3- Przebijanie ( i tu jest np 1 sekunda )
spróbuj dać bez czekania na przebicie tylko ( jesli jest to możliwe daj start od razu ) ale przy cienkiej blaszce
Wydaje mi się ze tu jest problem !!
bo jesli sterownik ( maszyna ) nie robi tego przy 5mm to znaczy ze plazma podczas przebijania się przez materiał MA KONTAKT Z MATERIAŁEM !! podczas oczekiwania na przebicie a przy cienkich jest przebicie i nadpala i traci łuk
:lol: :lol: :lol: Wiem mało profesjonalnie opisane aleeee tak mi się skojarzyło :lol:
Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-04-07, 21:24 ]
Plazma ma mozliwość cięcia manualnego ?? jesli tak to daj mu cięcie bez oczekiwania na przebicie tylko niech tnie od razu !!! moze się uda :)
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys


Autor tematu
Roberto333
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Międzychód

#9

Post napisał: Roberto333 » 07 kwie 2011, 21:58

no właśnie łuku nie traci, tylko momentalnie wywala sterowanie a palnik dalej palimusze wtedy w machu zatrzymać. Ważne że te napisy wypaliłem co mi podesłałeś. Ale agregatem ręcznym po małych przerubkach hehe. Moge również spróbować puścić bez czekania ale myśle że nie tam leży problem ale chyba w ekranowaniu kabli. Doradzisz jak powinny być zamocowane kable od sterowania silnikami. No manualnie moge spróbować, odłączyć kable od szafy i ręcznie odpalać ale wtedy chyba było dobrze, ale nie pamiętam musze też sprawdzić

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 07 kwie 2011, 22:21

Ekran wystarczy że jest podłączony już z jednej strony. Będzie działać na pewno.
Kabel do palnika plazmowego nie powinien iść w tym samym korytku co kable do silników. Czasami to działa dobrze lecz metoda nie jest pewna.
Jeżeli palnik dotyka podczas przebijania materiału to się zniszczy dysza.
Ale po za tym , jak jest realizowane wykrywanie wysokości palnika :?:
Po raz kolejny pytam , czy stół materiałowy jest podłączony do masy. Jak nie to go podłącz.
Stół materiałowy jest "+" a palnik , dokładniej elektroda "-" i tak samo dysza jest "+" .
Może sie to wydawać dziwne że każę plus podłączyć do masy ( uziemienia ) ale tak to ma być zrobione i nie mogą być bieguny palnika zamienione odwrotnie.

Zastanawiam się nad tymi 5mm. Dziwne jest to , ale wygląda mi to że HF za późno się wyłącza. To znaczy , na wyższym prądzie szybciej jest wykrywana inicjalizacja z transferem i HF się szybciej wyłącza. A mniejszym jest to realizowane wolniej i zakłócenia z HF mogą posiać po drutach co skutkuje problemem z silnikami.
Takie opóźnienie może się brać również ze źle dobranych elementów do palnika lub złym ich złożeniem.
Ale nie usprawiedliwia to dobrego ekranowania :!:
Maszyna musi być uziemiona. Nie pracuj na maszynie bez uziomu , tym bardziej jak jest HF w niej.
To że Cię poszarpie , cos zniszczy to najmniejszy problem. Gorzej jak kogoś zabije lub pokaleczy. Które jak które połączenie , ale to musi być na 101% pewne. Są kaskaderzy co pracują bez …. Ale.

Zrób sobie jeszcze jedną próbę … a mianowicie podłącz przewód „masy” ( ten dodatni ) z plazmy bezpośrednio do ciętego materiału. Masz pominięte wówczas żebra , stół … . To da Ci gwarancję że na stole nie tracisz masy dla plazmy.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”