jaka maszyne wybrac DMG czy FEELER

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Patyk69
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 29 mar 2013, 20:27
Lokalizacja: Stalowa Wola

jaka maszyne wybrac DMG czy FEELER

#1

Post napisał: Patyk69 » 16 sty 2016, 09:46

ZAKŁAD PRZYMIRZA SIE DO ZAKUPU TOKARKI NUMERYCZNEJ
ZASTANAWIAMY SIE POMIEDZY

DMG CTX450ECOLINE 2014 r sinumrik 840d sl

a FEELER FTC450 2015r fanuc al niwiem jaki

prosil bym o opinie na temat maszyn
głownie maszyny mialy by obrabiac stal w tym wiekszosc to odkuwki matrycowe

moze ma ktos juz doswiadczenie z tymi maszynami

duza role tez odgrywa to zebym mogl szybko przezbroic maszyne
rowniz interesuje mnie co sadzicie o pisdaniu nowych porogramow na tych maszynach bo wiem ze w dmg jest tn szopturn ktory podobno bardzo przyspiesza ustawianie maszyny do nowego detalu(programowanie dialogowe)



Tagi:


Pati
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:40
Lokalizacja: Cieszyn

#2

Post napisał: Pati » 01 lut 2016, 15:49

Z tego co wiem to tokarka FTC-450 jest dobrą i sztywną maszyną. Korpus obrabiarki jest odlewany w całości bez nadstawki na łoża w osi Z. Jak napisałeś sterowanie to Fanuc. Od dłuższego czasu używam tego sterowania i nie mam z nim kłopotu. Poza tym obrabiarka jest prawie nowa 2015r. DMG 2014 ,a więc może już być troszkę wyeksploatowana .


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 927
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#3

Post napisał: Pneumokok » 01 lut 2016, 18:36

Seria ECO od DMG to maszyny tanie ale i niezbyt sztywne (takie haasowate :wink: ) z oferty DMG mogę polecić serię NEF. ja pracowałem kiedyś na niej (NEF400) i byłem bardzo zadowolony. Miała co prawda 10lat, parę dzwonów wdziała, ale nadal robiła w setce. Co do sterowania, obecnie pracuję (z doskoku) na sinumeriku 828d z shopturnem. Jest fajny, ale ja osobiście wolałem Fanuca 21i (może dlatego, że też tego sinumerika do końca jeszcze nie poznałem?). Pewnie gdybym poznał sinumerika lepiej to pewnie bym go Koledze wskazał jako ten lepszy. Fajna sprawa w Sinumeriku jest taka, że pomiedzy dwoma cyklami, ktore sa realizowane przez dwa rózne narzędzia, maszyna sama odjeżdża na punkt wymiany narzedzia (nie trzeba tego pamietac wklepać). Moja NEFka miała właśnie Fanuca 21i z nakładką ManualGuide (coś takiego jak ShopTurn). Teraz wszystkie fanuki mają to w standardzie więc kolega zapewne też to dostanie razem ze sterowaniem. Każde ze sterowań ma swoje wady i zalety. Generalnie oba opierają się na tym samym - poprostu szkicuje się kontur obrabiany i nastepnie wybiera rodzaj cyklu i do niego dobiera sie parametry.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Elmo1980
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 01 lut 2016, 19:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

#4

Post napisał: Elmo1980 » 01 lut 2016, 19:53

Witam
Zgadzam się z kolegą Pneumokok. Jeżeli DMG to nie maszyny z serii ECO.
Zawsze przed zakupem można pomacać - popstrykać coś przetoczyć. Maszyny mało nie kosztują więc
przed zakupem lepiej sprawdzić osobiście.
Najlepiej jak maszynę sprawdzi operator z doświadczeniem :mrgreen:
Zapraszam kolegę Patyka69 do firmy POLTRA gdzie można oglądnąć sobie maszynę.
Na razie nie mam pomysłu na podpis :)


andrzey520
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 28 cze 2011, 19:41
Lokalizacja: wp

#5

Post napisał: andrzey520 » 01 lut 2016, 22:46

Pneumokok pisze:Seria ECO od DMG to maszyny tanie ale i niezbyt sztywne (takie haasowate :wink: )

No tu się z kolegą nie zgodze dla CTX'a ap 8-10 z posuwem 0.4 0.5 w 40hm 35 hrc niestraszne więc sztywność to ona swoją ma ;) na NeFie tak nie pośmigasz choć zgodze sie ze maszynka bardzo fajna sam sie na niej uczyłem :) 2005 rok dzwonów przeżyła nie wiem ile ale dalej robote robi w 0.01 również polecam NeFa byłem na OpenHaus we Pfronten w DMG i mieli nowszego nefa 400 ale używany bo podobno wycofany już z produkcji
naprawde zrobił na mnie wrażenie :)


Orzel666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2006, 12:14
Lokalizacja: Kielce/Kraków

#6

Post napisał: Orzel666 » 04 lut 2016, 09:20

DMG to solidne dojrzale europejskie maszyny.
Swietny serwis choc niekoniecznie tani.
Ostatnio jak mialem z nimi kontakt wiekszosc awarii usuwalismy po telefonie za darmo. Byl to 2007? chyba.
Jezeli nic sie nie zmienilo to szczerze polecam.
Feeler to nie zadna chinska taniocha tylko dobre dojrzale tajwanskie maszyny.
Zorientuj sie jak z serwisem.
Jezeli cena zblizona bralbym DMG.
No chyba ze ten Feeler ma wyraznie sztywniejsze loze i tluste prowadnice, wtedy do odkuwek jak znalazl.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”