PROMA

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Julian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2007, 23:29
Lokalizacja: pomorze

PROMA

#1

Post napisał: Julian » 20 mar 2007, 23:38

Witam
Pisze mój pierwszy i mam nadzieję,że nie ostatni post. Kilka dni temu stałem się posiadaczem minitokarki Proma SM-300. Wybór mój (mam nadzieję,że trafny) podyktowany był.... w zasadzie lenistwem.poprostu była w sklepie niedaleko mnie. Do moich celów ( modelarstwo) jest to chyba sprzet całkowicie wystarczający. Przeglądając Forum,gdzieś trafiłem na post w którym było sformuowanie,że po wyczyszczeniu i kilku poprawkach będzie to przyzwoity sprzęt. Nie zamydlając tematu, na czym polegać ma ta poprawka (modernizacja?) tego sprzętu.
Będę wdzięczny za podpowiedzi i konsultacje.



Tagi:


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post napisał: rchobby » 21 mar 2007, 07:28

Na podstawie katalogu Prom'y można stwierdzić że jest to 'standardowy' wyrób 'chińczyk' jak wiele podobnych. Tokarki tego typu wymagają rozkonserwowania czyli rozebrania i dokładnego oczyszczenia/umycia wszystkich dostęnych powierzchni.
Najlepsze źródło informacji strona www.mini-lathe.com a czyszczenie http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Start/start.htm
Polecam przejrzenie wszystkich podrozdziałów dotyczących minitokarek.
Są również linki do innych stron opisujących w jaki sposób osiągnąć dodatkowe funkcje - toczenie powierzchni kulistych, przystawka frezerska, radełkowanie, różnego rodzaju przystawki ułatwiające prace tokarskie.


Autor tematu
Julian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2007, 23:29
Lokalizacja: pomorze

#3

Post napisał: Julian » 21 mar 2007, 09:40

Dzięki za link. Czy Twoim zadaniem powinienem "na dzień dobry" wywalić plastikowe zębatki i zaiwestować w metalowe?

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: PROMA

#4

Post napisał: senio » 21 mar 2007, 22:52

Julian pisze:Pisze mój pierwszy i mam nadzieję,że nie ostatni post. Kilka dni temu stałem się posiadaczem minitokarki Proma SM-300. Wybór mój (mam nadzieję,że trafny) .
Taki sam trafny (jeśli chodzi o tego typu tokarkę) byłby gdybyś kupił inną chińska dokładnie taką samą pod inna nazwą z dużo większym wyposażeniem za prawie połowę ceny Promy. I nie pisze złośliwie tylko stwierdzam fakt. Sam kupiłem MTB 3000 Set EINHELL którą byś kupił na allegro za około 2,000pln i dostał byś dużo więcej wyposażenia niż dostałeś z Promą. Teraz poczytaj strony do których linki podał kolega wyżej i zrób wszystkie niezbędne modyfikacje o których tam piszą. A koła zębate jak zaczniesz dorabiać metalowe to koszty tej tokarki jeszcze podwoją się sie za chwilę. Jak będziesz jej używał zgodnie z przeznaczeniem (tworzywa sztuczne i metale kolorowe, a sporadycznie stal) będzie chodziła jak jest teraz. Jak zaczniesz ja cisnąć wykończysz ją bardzo szybko.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#5

Post napisał: rchobby » 22 mar 2007, 07:22

Julian pisze:Dzięki za link. Czy Twoim zadaniem powinienem "na dzień dobry" wywalić plastikowe zębatki i zaiwestować w metalowe?
Nie, oryginalne kółka są całkiem mocne. Swoją tokarkę mam juz ponad rok i z kółkami nie ma problemu. Jedyna awaria jaką miałem to pasek zębaty stracił kilka zębów podczas prób nacinania gwintów. Serwis Promy jest we Wrocławiu a pasek kosztuje ok. 38zł. Jest niestandardowy i chyba nigdzie poza serwisami tych tokarek nie można go kupić. Może warto się zastanowic nad wymianą 2 napędowych kółek zębatych i dostosować do standardowych pasków tym samym łatwiej dostępnych i trochę tańszych.
Koszt modernizacji np. pasek T5 długość 365/z73-21zł, kółka aluminiowe T5/z12-25zł i T5/z60-76zł.
Na początek radziłbym dokładnie poznać możliwości tej tokarki, nauczyć się ją obsługiwać jeżeli jest to Twój pierwszy kontak z tym sprzętem. Pieniądze lepiej zainwestować w dobry komplet noży, wierteł, dodatkowego wyposażenia np. uchwyt 4-szczękowy. Pomocna będzie szlifierka stołowa do ostrzenia noży.


Kołchoz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 143
Rejestracja: 19 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: Kołchoz » 23 mar 2007, 21:05

rchobby pisze:radełkowanie
Czy radełkowanie wymaga jakichś przeróbek maszynki? Myśle, że wystarczy założyć oprawkę z kółkami dać smarowanie i jechać . Inna sprawa z mocą silnika (wg katalogu to jedynie 0.37kw ). Jeśli jestem w błędzie to prosze mnie poprawić .


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 23 mar 2007, 22:26

witam !! z mojej praktyki wynika że przy radełkowaniu maszyna dostaje dość konkretnie w d..ę . takiej małej i dość delikatnej trochę szkoda - chyba że alu . mosiądz i takie tam . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Kołchoz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 143
Rejestracja: 19 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Wielkopolska

#8

Post napisał: Kołchoz » 24 mar 2007, 13:35

Dużo smarowania, ostre kółka, powoli robić i można troche kratek ponacinać od czasu do czasu nawet w stali.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 24 mar 2007, 14:13

witam !! jak ktoś chce to czemu nie ? . tylko trzeba zdać sobie sprawę z tego że całe obciążenia " idzie " na śrubę i nakrętkę od przesuwu poprzecznego a ona w tych obrabiarkach chyba nie jest zbyt mocna . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”