koszt i rodzaj noża czołowego = PRACA DYPLOMOWA

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
alladdyn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2011, 19:08
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: alladdyn » 10 kwie 2011, 14:47

Noże jednolite to takie, których chwyty wykonuje się ze stali stopowych i niestopowych, natomiast część robocza ma nalutowaną plytkę ze stali szybkotnących lub węglików spiekanych (tak wskazuje mi literatura)



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#12

Post napisał: upadły_mnich » 10 kwie 2011, 15:13

Przepraszam, że zamiast odpowiadac na temat zaczne rozwodzić sie ogólnie.
Dobrze, że napisałeś jakiej jestes specjalności. Ale napisałeś też, że to ma być na kształt pracy dyplomowej. A taka praca wymaga podania źródła.
jak to brzmi:
Bibliografia - upadły_mnich, cnc.info.pl, post: praca dyplomowa-pomóżcie, 10.04.2011 :lol:
Na ile stron ma to byc praca bo nawet jak 20 kolegów sie wypowie to Tobie wyjdzie strona kiepskiej pracy.
Wybrałbym jednego producenta noży takiego z cenami w necie, niestety ale minimum 2-3 książki, kilka wzorów, poprzeliczał i kilka stron by sie uskładało ze świadomością, że Ameryki nie odkrywam.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#13

Post napisał: tuxcnc » 10 kwie 2011, 15:32

Przede wszystkim, kiedy tokarz ostrzy i ustawia nóż, to nic nie produkuje, a wypłata mu się należy.

Jeśli nóż się tępi raz na zmianę, to można uznać koszty za takie same.
Natomiast na hartowanej stali można płytkę zarżnąć w kilka minut i wtedy widać różnicę nie tylko w kosztach narzędzi, ale i w wielkości produkcji.

A temat jest kretyński, bo jak można porównywać koszty produkcji niewiadomoczego ?

.


Autor tematu
alladdyn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2011, 19:08
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post napisał: alladdyn » 10 kwie 2011, 16:19

tuxcnc pisze: temat jest kretyński, bo jak można porównywać koszty produkcji niewiadomoczego ?

.
tuxcnc, ja tego tematu sam nie wymyśliłem, dostałem gotowy i muszę się z nim uporać :cry:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7887
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#15

Post napisał: tuxcnc » 10 kwie 2011, 16:55

alladdyn pisze:tuxcnc, ja tego tematu sam nie wymyśliłem
Tego to akurat jestem świadomy.

Tylko sobie wyobraź sytuację, że na skutek chałupniczego ostrzenia noży robisz 1% braków.
No i jak to przeliczyć na pieniądze ?

.

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#16

Post napisał: Czesio » 13 kwie 2011, 20:43

Zacznijmy od początku, w temacie jest : rodzaj noża czołowego

Noże lutowane:
ISO 5 - nóż czołowy
ISO 6 - nóż boczny odsadzony
ISO 3 - nóż boczny wygięty
ISO 1 - nóż prosty

Małe wyjaśnienie: jestem wielkim zwolennikiem noży składanych z prostej przyczyny: dla mnie 1 nóż= 1 operacja.
Noże ISO 3,5,6 służą do toczenia wzdłużnego i poprzecznego ( dokładnie można je na szlifować tak lub tak ), nóż ISO 1 wyłącznie do toczenia wzdłużnego.

Jednym nożem składanym nie da się toczyć wzdłużnie i poprzecznie ( Jest jeden taki nóż ale to totalna porażka )
Największą zaletą noży składanych jest powtarzalność wymiaru po obróceniu/ wymianie płytki :)


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#17

Post napisał: Mariuszczs » 13 kwie 2011, 22:05

Czesio - składakiem wzdłużnie i poprzecznie dobrze się toczy na płytkach cnmg ( nie pamiętam symbolu noża ) oraz innymi np z płytkami snmg (chociarz nie testowałem dokładnie )


Autor tematu
alladdyn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2011, 19:08
Lokalizacja: Warszawa

#18

Post napisał: alladdyn » 13 kwie 2011, 23:58

Czesio pisze:Zacznijmy od początku, w temacie jest : rodzaj noża czołowego

Noże lutowane:
ISO 5 - nóż czołowy
ISO 6 - nóż boczny odsadzony
ISO 3 - nóż boczny wygięty
ISO 1 - nóż prosty
Tak, Czesiu, ja wiem, już sporo przeczytałem. Bardzo też cenię fakt, iż tak wielu chłopaków wypowiedziało się w moim wątku.

Mnie cały czas chodzi jednak o coś w stylu:
ISO 5 - nóż jednolity, którym możemy wytoczyć (załóżmy zgrubnie lub średniodokładnie) z max prędkością posuwu (tu jakaś dana)
MCLNR 12-4B (PAFANY) - składak, wytoczę nim to samo, ale z inną max prędkością posuwu (tu też jakaś fana)

Coś, co będę mógł zestawić w tabeli, dodać koszt narzędzia i wiedzieć, że tym ISO 5 poszlifuję 15 minut (potem go muszę ostrzyć) a składakiem poszlifuję 5 minut (i potem muszę wymieniać płytkę).

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#19

Post napisał: Czesio » 14 kwie 2011, 22:10

Mariuszczs - masz rację :) znalazłem, np: MCLNR, kąt przystawienia 95° przy toczeniu wzdłużnym i poprzecznym.
Z płytką kwadratową np: PSSNR - używam podobny: CSSPR i z całej płytki w tym nożu potrzebny mi jest tylko środek :(

Wracając do tematu:
Koszt oprawki i płytek to nie wszystko jeśli tokarz nie będzie chciał danego noża używać


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#20

Post napisał: Mariuszczs » 14 kwie 2011, 22:37

W wykonywaniu pojedyńczych detali raczej nie ustali się żywotności noża, jedynie parametry jakie można z niego wycisnąc. W produkcji seryjnej obawiam się że już nikt nie pamięta ile wytrzymuje lutowany nóż, bo wyparły je płytki wieloostrzowe. A dla płytek wieloostrzowych podpatrz sobie w katalogach jakie są zalecane parametry skrawania, a jak długo taka płytka wytrzyma może ktoś napisze.

Czesio chyba to MCLNR :) - po przestawieniu noża w imaku fajnie się nim jeszcze planuje od środka do zewnątrz bo z "normalnego" jedengo zamocowania w imaku planuje nim od zewnątrz do środka oraz toczę wzdłuż

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”