kasowanie luzów wrzeciona

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
kewals74
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2010, 23:24
Lokalizacja: Małopolska

kasowanie luzów wrzeciona

#1

Post napisał: kewals74 » 26 lut 2010, 10:58

Witam, proszę o pomoc z regulacja luzów wrzeciona w tokarce TUS 25. Wrzeciono podczas przecinania wpadało w drgania - sprawdziłem mocowanie noża i luzy suportów - nie były to przyczyną wibracji. Następnie stwierdziłem że wrzeciono ma luz na łożyskach/ dwa łożyska kulkowe skośne od strony uchwytu i jedno łożysko po przeciwnej stronie- wymontowałem wrzeciono - założyłem nowe łożyska, po zamontowaniu do wrzeciennika okazało się , że luz pozostał. DTR-ka jeszcze do mnie nie dotarła. W związku z tym mam pytanie : czy regulował ktoś luz wrzeciona w tej tokarce- chodzi mi głównie o luz poprzeczny - szukałem i nie znalazłem śrub lob nakrętek regulujących ten luz - czy producent przewidział możliwość kasowania luzu na wrzecionie ???. Szukałem w starszych postach - są jedynie informacje dot. kasowania luzu w tokarkach gdzie wrzeciono łożyskowane jest tuleją. Gdyby ktoś posiadał wykaz łożysk do tego wrzeciona to proszę o podanie symboli- ja założyłem nowe łożyska o takich samych symbolach jak te zdjęte , ale w sumie to nie wiem czy ktoś nie "kombinował " przy tych łożyskach wcześniej. Pozdrawiam i proszę o pomoc.



Tagi:


cncPiotr
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2008, 18:39
Lokalizacja: Mysłowice

#2

Post napisał: cncPiotr » 27 mar 2010, 21:10

Witam

A nie masz tam żadnej nakrętki od tyłu ??
Masz jakieś zdjęcia ??

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1029
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#3

Post napisał: gelo » 28 mar 2010, 13:16

Tylne lozysko powinno byc stozkowe i na nim kasujesz luz promieniowy nakretkami.
Jezeli z przodu masz lozyska skosne to je kupuje sie z odpowiednim naprezeniem wstepnym i tam nie ma kasowania luzu. Luz osiowy i promieniowy wynika z tego napiecia wstepnego.
P.S. Probowales obnizyc troche przecinak ( tzn zejsc z osi). Czasami to pomaga wygasic drgania. Warto poeksperymentowac bo jak zapewne wiesz czasem nawet na bardzo sztywnej maszynie nie unikniesz drgan samego noza i detalu. Pokombinuj rowniez z predkosciami skrawania - czyli mniejsze obroty, a wiecej posuwu i noz nie bedzie mial tendencji do drgan.
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”