Co zrobić z tymi luzami...

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#31

Post napisał: RomanJ4 » 03 lut 2011, 15:19

Ten punkt pośrodku czopu to zapewne kalamitka do smarowania, bo trochę niewyraźnie widać?
Jak wygląda gniazdo tego czopu, nie jest rozbitę, wyciągałeś może?
Jeśli gniazdo jest OK, a czop wchodzi z nadmiernym luzem, można spróbować go delikatnie spęczyć młoteczkiem (wykręcając uprzednio kalamitkę i nakręcając nakrętkę na śrubę aby nie zjajcować samej nakrętki) i opierając na czymś w imadle. Brąz czy mosiądz (nie widać dokładnie, powinien być brąz) pozwoli na taką operację, tylko z czuciem! Jak będzie wchodzić ciasno poprawić gwint pod kalamitką i gotowe.
Gdybyś miał dostęp do innej tokarki z uchwytem z nastawnymi szczękami można by też czop moletować, wtedy jego średnica wzrośnie (w sumie byłaby to chyba najlepsza opcja).


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#32

Post napisał: mapeciontko » 03 lut 2011, 15:26

Take ten punkt jest z kulką którą się wciska i wtedy można tam wpuścić jakiś smar. Nie wyciągałem bo nie wiem czy to jest wciskane czy wkręcane (przy próbie wyciągania po jakimś mm idzie ciężej (jak by było bardziej spasowane) i dlatego nie wiedziałem czy robić to na siłę czy próbować kręcić w którąś stronę ? Nie chciał bym tego zepsuć ;) bo nigdzie nie widziałem takiej nakrętki żeby w razie czego zakupić :/

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#33

Post napisał: RomanJ4 » 03 lut 2011, 16:14

Jeżeli jest wciskana to obracanie nic nie zepsuje. Możesz śmiało (przed "wykręcaniem" psiknij WD40- będzie lżej szlo) wykręcać. Jeśli byłby gwint (w co wątpię, bo wkręcając do oporu usztywniła by się w końcu, choć byłaby nie w osi) ), to wykręcając będziesz widział, że wychodzi.
Będzie pewnie podobnie jak w ktorejś z tych
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

tu przy okazji o co chodzi w dzielonej nakrętce
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#34

Post napisał: mapeciontko » 03 lut 2011, 17:36

Super zdjęcia bardzo pomocne ;) teraz wiem że nie trzeba się tego bać. Pomyślałem że zamiast młotkiem napierdzielać to wezmę ostry punktak i porobię takie zadziory to też powinno pomóc :) Co do nakrętki (od napędu wzdłużnego) to nie będzie tam raczej miejsca na taką śrubkę :/ ale muszę to dokładniej obejrzeć ;)

[ Dodano: 2011-02-04, 19:39 ]
Po wyjęciu nakrętki okazało się, że w rowku (do mocowania suportu) jest śrubka którą wystarczyło dokręcić żeby się nakrętka nie obracała ;). Co do luzu w miejscu szczelinomierza to zrobiłem podkładkę ale siły tarcia w tej chwili są tak bardzo duże i ciężko się kręci korbą ale luzów nie ma. Pozostały luzy na samej nakrętce (między 0.01mm a 0.02mm) ale to już mniej istotne ;) Toczy się dużo lepiej a po wierzchnie toczone są bardziej gładkie ;) Z tą śrubą to postaram się dorobić jakąś tuleje a podkładkę wrzuce (rozwierce miejsce gdzie powinno być łożysko i wstawię tulejkę w zależności jaki towar będę posiadał mosiądz lub brąz). Mam nadzieje że wtedy będzie lepiej :) Co do luzów na gwincie to niestety takie muszą zostać bo nie ma tam miejsca na przewiercenie ścianki do śrubki (żeby rozciąć nakrętkę i wstawić śrubę)


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#35

Post napisał: Andrzej 40 » 04 lut 2011, 21:46

[quote="clipper7] Wyjaśnienie zalet i rozkłąd sił jest w podręczniku Dudika w rozdziale o przecinaniu na tokarce. Na małej tokarce ważne jest, że na skutek ew. drgań nóż odchodzi od materiału i zmniejsza się grubość skrawanej warstwy a nie odwrotnie - tak to sobie tłumaczę.
Nasze tokarki z rzadka mają drugi imak z tyłu osi (co jest regułą u anglosasów), łatwiej jest więc odwrócić nóż.[/quote]

Przyznaję się do pomyłki :oops: . Zajrzałem do biblii Dudika i tam jest tak jak kolega podaje. Zapamiętałem lewe obroty a nie zapamietałem odwrócenia noża, dlatego proponowałem przerzucenie go na drugą stronę. Mea culpa!
Pewnie dlatego, że w małych tokarkach typowy imak nie pozwala na mocowanie odwrotne - jest za niski. Rozkład sił też będzie inny, Dudik podaje dla napędu wrzeciona przez koła zębate, w małych tokarkach przważnie są paski klinowe i pod różnymi kątami. Natomiast jedna z uwag w/w autora jest do zrealizowania - zablokowanie ( max. dokręcenie) posuwu wzdłużnego na czas przecinania.


Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#36

Post napisał: mapeciontko » 05 lut 2011, 20:39

Jak już pisałem luzy na posuwach zlikwidowałem a cięcie materiału (jakieś 10mm od uchwytu) dalej mocno piszczy. Zauważyłem również, że jak tnę to widać jak się odgina materiał więc zwróciłem uwagę czy uchwyt tokarski też no i niestety również tak jest ;/ Domyślam się że mogą to być luzy na wrzecionie. Czy jest jakaś możliwość kasowania takich luzów? Gdzieś czytałem że w nutool 550 jest jakaś śruba do regulacji łożyska ale nie mogłem ponownie znaleźć tego wątku :/. Może jest ktoś tutaj co rozbierał coś podobnego? Albo wie jak to w przybliżeniu może wyglądać?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#37

Post napisał: clipper7 » 05 lut 2011, 22:51

Andrzej 40 pisze:w małych tokarkach typowy imak nie pozwala na mocowanie odwrotne - jest za niski
Dlatego napisałem, że stosuję tę metodę, bo mam QCTP :grin:
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#38

Post napisał: RomanJ4 » 06 lut 2011, 00:46

nakrętka do regulacji luzu jest na końcu wrzeciona (zdjęcie 5, obok górnego koła pasowego)
https://www.cnc.info.pl//files/mc550e_798.pdf
poniżej DTR-ka podobnej maszyny BV20
https://www.cnc.info.pl//files/bv20_1_imp_537.pdf

a tu ten post o biciu na wrzecionie
https://www.cnc.info.pl/topics89/bicie- ... t23678.htm
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
mapeciontko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2009, 20:44
Lokalizacja: Turek

#39

Post napisał: mapeciontko » 06 lut 2011, 10:13

U mnie wygląda to tak:
Obrazek
Ta tuleja na tych (nakrętkach) jest przesuwana (zmiana trybu pracy między wiertarko/frezarką a tokarką) więc dostęp jest do nich tylko nie mam klucza do nich :D Ale chyba coś się wymyśli. Domyślam się że jedna z nich to nakrętka kontrująca a druga to nakrętka kasująca liz? czy może być inaczej?
Poniżej link do DTR-ki bardziej "podobnego" sprzętu
http://grizzly.com/images/manuals/g4015z_m.pdf
Słabo się znam na rysunku technicznym (z zawodu informatyk ;p) ale się powoli uczę. Mogli byście coś więcej podpowiedzieć?

[ Dodano: 2011-02-06, 10:22 ]
Po głębszym zastanowieniu się z rysunku wynika (strona 48) że może to być śruba kasująca luz na łożyskach :)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#40

Post napisał: RomanJ4 » 06 lut 2011, 15:31

Nakrętka 30 z rys na str.46 poprzez podkładkę 29, sprzęgło 28 naciska na tuleję 39 i bieżnię łożyska stożkowego 37 kasując luz.
Tuleja zasprzęglająca 26 (połączona z pierścieniem 32) przesuwa się po tulei 39 do tyłu zasprzęglając (przez sprzęgło 28) wrzeciono tokarki z kołem pasowym, lub do przodu zasprzęglając koło pasowe z kołem skośnym 40 napędu frezarki.
Tak czy inaczej nakrętka 30 reguluje luz wrzeciona. Przed jej odkręceniem i regulacją należy odbezpieczyć (odgiąć) podkładkę 29.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”