DTR lub jakis opis nastawów do tokarki SIOME

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#11

Post napisał: pioterek » 24 cze 2015, 15:23

To akurat z francuskiego trzeba by tłumaczyć i te "Tour parallele" oznacza zwyczajnie tokarkę poziomą, a typ taki sam jak polskiej, ale nie ma z nią wiele wspólnego, może to zbieg okoliczności.



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#12

Post napisał: Mariuszczs » 24 cze 2015, 16:36

Dlaczego akurat TSB 20 a nie TSB 16 ?


Autor tematu
lech we
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 18
Rejestracja: 25 lut 2011, 17:26
Lokalizacja: Przygodzice

#13

Post napisał: lech we » 24 cze 2015, 19:40

Moze dlatego ze obie tokarki są porównywalnej wiekosci chociaż moze napędowo . w tsb 16 tez skrzynia nortona

[ Dodano: 2015-06-25, 09:03 ]
MOz z tego komp udasie wkleic zdjęcie . Na nim dwa koła z 25 które metod a ze zdjecia policzyłem zęby . Ale dalej stop . Obrazek

[ Dodano: 2015-06-25, 14:22 ]
Pioterek!
Mały wstęp: na zdjeciu widoczne koła zębate na wrzecionie Z40, które wspołpracuje z dwoma kołami Z25 od kierunku pracy skrzyni Nortona . koła z 25 zazębione są z kołem posrednim Z40 które połączone jest na sztywno z kołem Z 25 które daje napęd na jedno z kół gitary powiedzmy A zazębione z kołem B osadzonym na osi nortona .
1 czy z tego opisu można wnioskowac wiekość kó A i B
2. we wczesniejszych twoich wypowiedziach uzywasz liczby 127 na mojej tabliczce tez jest liczba 127ale podzielona prze 100/ po prawej stronie tabliczki w 3 wierszu
Pozdrawiam
lech
lech

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#14

Post napisał: pioterek » 25 cze 2015, 17:56

Znaczy czy można już wyliczyć, no więc nie dam rady. potrzebne są jeszcze dane z przekładni nortona 1-2-3-4 i przekładni zwielokrotniającej A-B-C, albo znając trochę budowę maszyn mogę zgadywać jak tam z tym jest, ale skok gwintu śruby pociągowej bym musiał wiedzieć. Oglądając DTR-kę stwierdzam, że są w niej opisane poszczególne koła str.25 i str.26, a w dalszej części na stronie 29 są one zaznaczone w tabelce i opisane ile mają zębów oraz jaki mają moduł. Trzeba te rysunki skonfrontować ze sobą i na pierwszym zamiast symboli powpisywać ilości zębów, to będzie podstawa do wyliczeń. zmierz więc teraz jaki jest skok śruby pociągowej mierząc od początku pierwszej nitki do początku dwudziestej pierwszej nitki,

Obrazek

oczywiście pierwsza nie musi być na początku bo może być w środku dla wygody, a ja postaram się opanować te rysunki.


Autor tematu
lech we
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 18
Rejestracja: 25 lut 2011, 17:26
Lokalizacja: Przygodzice

#15

Post napisał: lech we » 25 cze 2015, 18:30

Mnie wychodzi 82,15mmObrazek

Obrazek
lech

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#16

Post napisał: pioterek » 25 cze 2015, 19:57

No dobra, źle zmierzyłeś, ale na szczęście to widać, a więc od początku do początku było by 80, tak? A śrubę mamy 4mm?, czy 84.6666666666, i byśmy mieli śrubę sześć zwoi na cal. A teraz co z tymi zębami. dwa są do policzenia, bo nie mają opisu i nie wiem ile mają. Źle zeskanowane i obcięło. Policz te zęby co są oznakowane znakami zapytania.
Obrazek


Autor tematu
lech we
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 18
Rejestracja: 25 lut 2011, 17:26
Lokalizacja: Przygodzice

#17

Post napisał: lech we » 25 cze 2015, 21:55

Pioterek. Wielki szacunek do twojej pracy raczej wiedzy . Policzenie zębów tego koła nie tak odrazu musze znalezc sposób na oznaczenie zębu I w tym towocie . ale moze prostszym byłoby poprawienie jakosci zdjęcia o którym mowisz?
pozdrawiam
ps pózniej wytłumaczysz mi poco to wszystko. i ewentualnie jak stosowac
lech

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#18

Post napisał: pioterek » 26 cze 2015, 06:55

Tych zdjęć nie ma co poprawiać, bo są dobrej jakości, tylko obcięte odnośniki do interesujących nas kół zębatych, skadrowane, albo się zwyczajnie nie zmieściły. no zobacz sam w tej DTR-ce do której dałem linka wcześniej.

Obrazek

Tak więc czekam jak się doliczysz ile te koła zębate mają dokładnie zębów. Tego górnego to się domyślam, że może mieć 21 zębów - tak na logikę by pasowało. Dolne natomiast nie wiem nawet ile może mieć więc trzeba je dokładnie policzyć. Z ilości zębów w tych przekładniach można wyliczyć jakie posuwy noża tokarskiego się uzyska na poszczególnych ustawieniach dźwigni i można policzyć jeszcze jakie ilości zębów koła gitary powinny być dla uzyskania potrzebnego nam posuwu noża.
Obrazek
w te miejsce można zastosować dwa, trzy, albo cztery a nawet sześć kół zębatych. Są one zwane kołami zmianowymi gitary.
Obrazek
Dla ułatwienia tworzy się takie tabelki, jednak ta przy Twojej tokarce jest jakaś zaszyfrowana i nie wiem o co w niej chodzi. Dlatego trzeba postarać się zrozumieć cały układ tej maszyny. Podaj mi jeszcze jakimi kołami zmianowymi dysponujesz, jakie są w zapasie i jakie są zamontowane w tokarce. Przed wczytaniem każdego obrazka wciskaj enter, to nie będzie uciekał w prawo.


Autor tematu
lech we
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 18
Rejestracja: 25 lut 2011, 17:26
Lokalizacja: Przygodzice

#19

Post napisał: lech we » 26 cze 2015, 08:58

Pioterek wysłalem Ci mla . Nawiazałem kontakt z francuzem który ma SIOME przysłął mi zdjęcie i tabelkę do gwintów . Po powrocie z wakacji po 15 odezwę się to ci prześle te materiały . pomożesz mi strawic. pozdrawiam
lech

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#20

Post napisał: pioterek » 26 cze 2015, 12:04

Zdaje mi się, że rozgryzłem temat. Na początek koło zębate górne ma jak mi się wydaje 21 zębów, a dolne 24 zęby. Podstawiając te dane do obliczeń zaczyna się to trzymać "kupy". Teraz odnośnie tej tabelki którą dałeś na poprzedniej stronie to po jej lewej części są posuwy do gwintowania metryczne, a w prawej części calowe. Metryczne są podane w setnych milimetra, a więc np. gdy jest napisane "120" to oznaczają one 1,2 mm, gwinty calowe są podane normalnie w zwojach na cal. Dla gwintów metrycznych są przewidziane w tej tabelce dwa koła zębate gitary, i są one opisane w górnej części. Poniżej są poszczególne położenia Nortona 1-2-3-4 i pod nimi im odpowiadające wartości posuwów dla poszczególnych ustawień dźwigni A-B-C patrz z lewej strony tabelki. Dla gwintów calowych trzeba zastosować dodatkowo koła 127/100 zębów i umieścić je razem z podanymi poniżej na gitarze tokarki. Jest też opisane w jakiej pozycji ma być dźwignia nortona, i jak widać spełnia ona funkcje nie dla każdego z możliwych położeń. Dla gwintów metrycznych pomiędzy koła zębate w tabelce może być włożone dodatkowe koło zębate np. 70 zębów. stosuje się taki układ gdy osie kół są od siebie tak oddalone, że koła nie mogą się ze sobą zazębić, a na wielkość posuwu nie ma ono wpływu gdyż pośredniczy one tylko w przekazaniu napędu.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”