Emc i max jitter

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
xXooXx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2009, 16:55
Lokalizacja: Pruszków

Emc i max jitter

#1

Post napisał: xXooXx » 04 sie 2011, 22:10

Witam serdecznie,

Przeczytałem wszystko co dotyczy emc2. Mój problem to bardzo wysoki jitter na dość dobrym (moim zdaniem sprzęcie) lenovo x61 (laptop) 50 - 75 us. Drugi komp do testów to płyta gigabyte x38 ds5, procesor e8400 i 8gb ram i tam jitter przekracza 100 us co oznacza tragedię zgodnie z informacją na stronach dot. emc2 . To co mam na chwilę obecną to uruchomioną elektronikę ssk-mb2 i sterowniki ssk-b02 (wiem wiem ale to dopiero moje pierwsze próby). Doprawdy nie rozumiem o co tu chodzi. im szybszy komputer tym jitter wyższy. Linux to obraz ze strony linuxcnc 10.04 LTS z jądrem real-time. Czy robię coś nie tak czy też spotkał się ktoś z Was z czymś takim ? Gdy próbuję ustawiać do home to oś Z porusza się ok 1 ruch na sekundę. Oczywiście się nie ustawia bo nie ma na razie żadnych styczników ograniczających. Zaznaczam ze jest to "goła" elektronika i silniki 57h76-2008B od MARK'a. Na mach'u i windows'ie wszystko śmiga w porządku.

Pozdrawiam
Adam



Tagi:


micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#2

Post napisał: micges » 04 sie 2011, 22:36

Witam

laptopy wszelakiej maści nie nadają się do sterowania maszynami cnc a w szczególności silnikami krokowymi. Również najnowsze procesory coraz mniej się do tego nadają ponieważ mają wbudowane różne mechanizmy mające na celu oszczędzanie energii co powoduje właśnie duży jitter. Póki co najlepiej pod tym względem sprawują się płyty z procesorem Atom (jitter 4-10 us).

pozdrawiam


Autor tematu
xXooXx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2009, 16:55
Lokalizacja: Pruszków

#3

Post napisał: xXooXx » 04 sie 2011, 22:53

Ok laptop to laptop. A co z normalnym komputerem? Jutro odpalę w ciągu dnia test na atomie (też laptopie)i zdam relację co i jak. Mam taki w zasięgu ręki i mogę to sprawdzić. Dodam ze na dell'u c640 test się w ogóle nie uruchamiał a tam jest pentium 4 :/ Mam również jakiegoś starego compaq'a stacjonarnego p4 z 512 ram. zobaczymy co tam wykaże test.

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: pascalPL » 04 sie 2011, 23:00

micges pisze: ponieważ mają wbudowane różne mechanizmy mające na celu oszczędzanie energii co powoduje właśnie duży jitter
Czy tylko mechanizmy oszczędzające energię dyskwalifikują laptopy? Akurat ich wyłączenie to nie problem.
Muszę spróbować czy dam radę ustabilizować laptopa do pracy z EMC2, gdyż mam podobny problem jak autor, a stary IBM to jedyny PCet z LPT.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7911
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Emc i max jitter

#5

Post napisał: tuxcnc » 04 sie 2011, 23:04

xXooXx pisze:Na mach'u i windows'ie wszystko śmiga w porządku.
To sprzęt robi problemy, takie same na Windows jak na Linuksie, a Linux EMC2 jest realtime, a Windows nie, więc raczej EMC2 działa tam, gdzie Mach się wykłada, a nie na odwrót.

Oszczędzanie energii jest pierwszą rzeczą, jaką się w BIOS wyłącza.
Podłub w ustawieniach i zobacz czy się przypadkiem coś nie zmieni.

.


Autor tematu
xXooXx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2009, 16:55
Lokalizacja: Pruszków

#6

Post napisał: xXooXx » 04 sie 2011, 23:15

ok zaraz zobaczę co da się zrobić .... i oczywiście dam znać. btw wydaje mi się, że ze emc jak na swoje możliwości z tego co piszą inni jest naprawdę niezłe. Może jak przewijało się to w poprzednich postach fajnie by było (nie jak było to w poprzednich postach - tfu nie lubię tego określenia - zorganizować społeczność) a trochę zgłębić problemy z tym softem. Nie ukrywam ze sam próbowałem wcześniej na debianie skompilować jajko z real-time i odpalic emc tylko 3 dni walki skończyły się porażką i konkluzją: czy mam być mistrzem w stawianiu systemu czy też móc używać emc :razz:

------------

Sprawdziłem i niestety nic z tego. na lapku lenovo x61 wyłączyłem w biosie następujące opcje:
Intel Speed Step
CPU Power management
PCI Bus power management
Intel AMT control
Time Wake with batteryOperation

to było raczej wszystko dotyczące spraw zarządzania zasilaniem...

test pokazał w kolumnie max jitter :
373 us dla Servo thread (1,0 ms) i 392,5 us dla base thread (25 us)


micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#7

Post napisał: micges » 05 sie 2011, 08:56

pascalPL pisze: Czy tylko mechanizmy oszczędzające energię dyskwalifikują laptopy? Akurat ich wyłączenie to nie problem.
Na laptopach i niektórych komputerach niektórych funkcji nie da się wyłączyć np. skalowania częstotliwości CPU.
Jak już pisałem laptopy do sterowania cnc można z góry wykluczyć. Konfiguracje i ich jittery można podejrzeć tu: http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/emcinf ... tency-Test


wojciecha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2012, 19:06
Lokalizacja: Witkowo

#8

Post napisał: wojciecha » 05 sty 2012, 19:53

jakis programik do sprawdzenia jittera kompa pod windowsem też jest?

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: pascalPL » 05 sty 2012, 21:32

Na 100% jest... Tylko jaki (czytaj: czego) jitter chcesz badać ?


wojciecha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2012, 19:06
Lokalizacja: Witkowo

#10

Post napisał: wojciecha » 05 sty 2012, 23:04

a o jakim jitterze tu jest wciąż mowa ? to właśnie tego :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”