chmura punktów a powierzchnia

Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

chmura punktów a powierzchnia

#1

Post napisał: yellovv » 19 mar 2010, 01:02

Witam!

Potrzebuję z chmury punktów utworzyć plik bryłowy dla edgecama, prosił bym o pomoc jak mam to zrobić czy dam rade to zrobić w solidworks albo rhinocerosie?

Przejrzałem forum i informacje są szczątkowe.

Inna rzecz posiadam plik bmp (biało/czarny) wrzucam go do programu np. mbp2cnc i mam problem, czy da się jakoś zapobiegać przejściom "ostrym między jednym tonem szarości a drugim? pomimo iż różnica w tonach jest niewielka ale jest i bardzo odznaczają się te płaszczyzny, w załączniku widać je (na czerwono uskok miedzy płaszczyznami).

Czy da się jakoś zrobić łagodne przejście między tymi kolorami (np. biały-szary-czarny ->to tylko taki przykład ale różnica między kolorami to cała skala szarości ale niestety występują powierzchnie.
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: chmura punktów a powierzchnia

#2

Post napisał: andryjan » 19 mar 2010, 07:58

yellovv pisze:Witam!

Potrzebuję z chmury punktów utworzyć plik bryłowy dla edgecama, prosił bym o pomoc jak mam to zrobić czy dam rade to zrobić w solidworks albo rhinocerosie?

Przejrzałem forum i informacje są szczątkowe.
Możesz to zrobić w Solidzie. Ja w wersji Premium robię to tak:

- włączam (zahaczam funkcję) w menu/narzędzia/dodatki/ScanTo3D

- następnie otwieram chmurę (pliki chmury punktów) i tam masz dozwolone formaty plików

- jak już mam otwartą chmurę to wybieram: narzędzia/ScanTo3D i dalej wg kreatora

Solid nie radzi sobie za dobrze w przypadku skomplikowanych skanów, dla prostszych przykładów nie powinno być większych problemów.

Z mojego doświadczenia najlepszym formatem dla Solida jest oogl.

Tylko jest tutaj pewien haczyk, mianowicie jeśli również korzystasz np. z Geomagica do skanów 3D (ja z niego korzystam), to mając zapisany skan w formacie Geomagic'a musisz użyć funkcji "compute wrap", co pozwoli na zapisanie skanu jako oogl.

Jest tu jednak drugi haczyk :), otóż otwierając otrzymany plik oogl np. w WordPadzie musisz usunąć niepotrzebne dla Solida wiersze, które nie są współrzędnymi przestrzennymi (są one na końcu listy), a także trzeba usunąć nagłówek. Zostawiamy tylko współrzędne X, Y, Z.

Następnie takiemu plikowi zmieniamy ręcznie format na .txt i wczytujemy do kreatora do Solida, jak napisałem na początku.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#3

Post napisał: Bbuli » 19 mar 2010, 16:39

A w rhino na chmurę kładziesz łatę,ustalasz na podglądzie sztywność i masz.

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#4

Post napisał: bildder » 19 mar 2010, 20:45

Solid nie radzi sobie za dobrze w przypadku skomplikowanych skanów, dla prostszych przykładów nie powinno być większych problemów.
Masz moze definicje skomplikowanych skanow?
Automat moze i sobie nieradzi ale jest jeszcze pare innych opcji oraz reczne generowanie fragmentow powierzchni.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#5

Post napisał: andryjan » 19 mar 2010, 20:56

bildder pisze: Automat moze i sobie nieradzi ale jest jeszcze pare innych opcji oraz reczne generowanie fragmentow powierzchni.
Otóż miałem na myśli właśnie automat :).


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: Romuald35 » 19 mar 2010, 21:15

Temat był omówiony tutaj włącznie z przykładami, chmura punktów i rezultat

https://www.cnc.info.pl/topics47/chmura ... t14044.htm

wystarczy poszukać:)

w mastercamie i verisurfie śmiga zamiana pięknie:)))))))))))) polecam!!!

:grin:

Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: yellovv » 20 mar 2010, 00:37

dziękuje bardzo za pomoc zarówno: andryjan, Bbuli

Jeśli chodzi o temat który podał: Romuald35 oczywiście go widziałem.

Niestety albo mam za słaby sprzęt albo nie wiem, bo SolidWorks i Rhinoceros mają problemy z obrobieniem mojej chmury pkt :(
jest ich chyba za dożo i pomimo szczerych chęci to się nie uda nic z tym zrobić.

Ale i tak dziękuje za pomoc :)

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#8

Post napisał: andryjan » 20 mar 2010, 07:26

yellovv pisze: Niestety albo mam za słaby sprzęt albo nie wiem, bo SolidWorks i Rhinoceros mają problemy z obrobieniem mojej chmury pkt :(
jest ich chyba za dożo i pomimo szczerych chęci to się nie uda nic z tym zrobić.

Ale i tak dziękuje za pomoc :)
Dużo zależy też z jakiego programu korzystasz podczas skanowania. Ja tak jak już napisałem korzystam z Geomagic'a.

Używam ramienia FARO i niedawno skanowałem niewielką obudowę z jakiejś lampki. Gabaryty były nieduże, ale starałem się gęsto zebrać punkty dla lepszej jakości skanu. Wyszło ich ponad 2 000 000. Natomiast korzystając później z funkcji "Wrap" w Geomagicu liczba punktów uległa redukcji, akurat w tym przypadku aż 4-krotnie, czyli było ich ok. 500 000.

Zapisując to następnie jako oogl Solid i komputer mają mniej problemów :).

Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#9

Post napisał: yellovv » 20 mar 2010, 12:29

andryjan pisze:
yellovv pisze: Niestety albo mam za słaby sprzęt albo nie wiem, bo SolidWorks i Rhinoceros mają problemy z obrobieniem mojej chmury pkt :(
jest ich chyba za dożo i pomimo szczerych chęci to się nie uda nic z tym zrobić.

Ale i tak dziękuje za pomoc :)
Dużo zależy też z jakiego programu korzystasz podczas skanowania. Ja tak jak już napisałem korzystam z Geomagic'a.

Używam ramienia FARO i niedawno skanowałem niewielką obudowę z jakiejś lampki. Gabaryty były nieduże, ale starałem się gęsto zebrać punkty dla lepszej jakości skanu. Wyszło ich ponad 2 000 000. Natomiast korzystając później z funkcji "Wrap" w Geomagicu liczba punktów uległa redukcji, akurat w tym przypadku aż 4-krotnie, czyli było ich ok. 500 000.

Zapisując to następnie jako oogl Solid i komputer mają mniej problemów :).
No niestety plik pochodzi z programu b2g kolegi z forum Inf-el tam mam możliwość zapisać tylko jako *.xyz
Tak wiem że jest tam możliwość wygenerowania g-kodu ale problem właśnie że są te uskoki
Poniżej mały fragment takiej bitmapy i w załączniku chmura pkt (niestety to tylko jpeg bo bitmapy nie chciało mi wkleić do posta) w dużym powiększeniu 400-500% widać prześcia między odcieniami szarości, a niestety przy takiej rozdzielczości i wielkości pliku jaką ja potrzebuję wszystko widać po wykonaniu na maszynie, brak jest płynnych przejść ( w Rhinoceros próbowałem nałożyć tą Łatę ale nie wychodzi mi coś to bo nie znam tego programu :( ) SolidWorks sobie z tym chyba nie radzi :? albo ja coś robię źle.

Może ktoś ma inny pomysł jak to zrobić...?
Obrazek
Załączniki
probka.rar
chmura punktów
(155.49 KiB) Pobrany 308 razy
Ostatnio zmieniony 20 mar 2010, 12:52 przez yellovv, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#10

Post napisał: Inf-el » 20 mar 2010, 12:36

Fragment obrazka wygląda dość gładko.
Niestety ale 256 stopni szarości stanowi pewne ograniczenie.
Co program generujący g-kody miałby robić aby nie było uskoków (rozumiem, że chodzi o przejście między np. jasnością 200 a 201) ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”