MODERNIZACJA 3 OSIOWEJ FREZARKI CNC MACH vs LINUXCNC

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#21

Post napisał: KILLER_PL » 27 sie 2012, 20:17

Panowie, znowu dyskusja jest w zasadzie o niczym.
Prosiłem kolegów LINUKSIARZY o wycenę zabawek potrzebnych do przeróbki takiej maszyny i podanie namiarów gdzie ewentualnie mógł kupić takowe (interesują mnie przede wszystkim nowe zabawki z fakturą bo wiadomo VAT, koszty i gwarancja).

Nie jestem uprzedzony do żadnego rozwiązania chociaż nawet MACH którego aktualnie montuje na innej maszynie zawsze uważałem raczej jako rozwiązanie do zabawy niż do poważnych zastosowań ale wychodzę z założenia że nie można być uprzedzonym i najlepiej przekonać się samemu.

Wiem co jest potrzebne, gdzie i za ile mogę kupić żeby odpalić macha:

1. PC (zakładam że na dzień dzisiejszy standard to C2D więc na słabsze nie patrze)
DELL Optiplex 760 C2D 2,8GHz + LCD 1708FPt WinXP PRO PL (kilka już tego typu
poleasingowych PC DELLA kupiłem dla siebie i znajomych tylko na P4) z licencją i fakturą
http://allegro.pl/dell-optiplex-760-c2d ... 77104.html
cena 929 zł brutto czyli 755 zł netto.

2. CSMIO/IP-A 3075 zł brutto czyli 2500 zł netto
http://www.cs-lab.eu/produkt-4,1-CSMIOI ... _axis.html

3. Program MACH 3 np. w akcesoria cnc cena 699 zł brutto czyli 570 zł netto.
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/mach3.htm

razem 3825 zł netto.



Tagi:


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#22

Post napisał: dziabi3 » 28 sie 2012, 02:04

tuxcnc

nie wytrzymałeś ciśnienia ????? :mrgreen:

zluzuj i jak piszę nie prawdę to ja sprostuj popierając dowodami

a linuxcnc nie jest do du.... , sam się nim bawiłem i w wersji po lpt bije macha3 po lpt <przeczytaj posty jeszcze raz już o tym pisałem>

ale mach3 z cs-mio s/a/m bije linuxa cnc na głowę i nikt mnie nie przekona puki nie pokarze np na forum maszynę na linuxie cnc która naprawdę zapitala

KILLER_PL

sam sobie dałeś odpowiedz co najtaniej najpewniej z gwarancja z wsparciem technicznym


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 16252
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#23

Post napisał: kamar » 28 sie 2012, 05:30

dziabi3 pisze: mach3 z cs-mio s/a/m bije linuxa cnc na głowę i nikt mnie nie przekona puki nie pokarze np na forum maszynę na linuxie cnc która naprawdę zapitala
To może wskaż na forum te "zapitalające" maszynki ? Bo chyba nie myślisz o tym toczeniu bolczyków na waszych tokarkach. Na upartego to się podejmuję wysterować takie cóś na TurboCNC pod dosem i tez będzie "zapitalać".

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7955
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#24

Post napisał: tuxcnc » 28 sie 2012, 05:42

dziabi3 pisze:ale mach3 z cs-mio s/a/m bije linuxa cnc na głowę i nikt mnie nie przekona puki nie pokarze np na forum maszynę na linuxie cnc która naprawdę zapitala
Uparcie porównujesz komputer PC z zewnętrznym sterownikiem do komputera PC.
Wbij sobie do głowy, że jak obuduję swój komputer z Linuxcnc elektroniką za 2500 zł, to się będziesz mógł schować ze swoim rozwiązaniem.
Aczkolwiek rozwiązaniem dla Ciebie idealnym, bo gotowym i nie trzeba znać różnicy pomiędzy "pokaże" i "pokarze" ...

.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#25

Post napisał: acetylenek » 28 sie 2012, 11:54

Zrobię z siebie lenia i pierwszy raz nie poszukam tylko zadam pytanie (jestem w końcu na urlopie).

Uruchomiłem przystawkę cnc (stolik Knuth śruby kulowe 12x4, silniki prądu stałego electro craft e543, enkoder 800cpr, sterowniki serwo mojej konstrukcji) Myślałem o CSMIO ale okazało się ze 45khz impulsy są ok wychodzi mi max ok3300 obr/m czyli maksymalne silnika z 10% naddatkiem. Dynamika i prędkość są jak dla mnie na tak małym stoliku powalające


uzyskane na mach 2 z plaginem i mach 3 demo

Czyli do tego stolika wystarczy linuxcnc i będzie nawet lepszy niż mach.

Istotą sprawy jest: co maiłbym kupić aby zwiększyć możliwości maszyny przy zastosowaniu serwa ze znacznie większą liczbą impulsów.

W tej chwili mój stan wiedzy jest taki że mogę to osiągnąć z mach 3 i CSMIO w sposób prosty i że potencjalnie z linux cnc też to jest możliwe tylko nie wiem z jakimi peryferiami.

Nie mam jeszcze licencji na mach 3 ale na dniach zamierzam ją nabyć. Testy synchronizacji wrzeciona które wykonałem na mach2 + gwintplugin + 1 impuls na obrut wału - dały raz pozytywny efekt niestety cały czas męczą mnie zakłucenia i ten odczyt obrotów jest niepewny Mach 3 widziałem ma zakładkę która chyba umożliwia poprawę tego. Macie jakieś doświadczenia?


hecza
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 403
Rejestracja: 06 mar 2012, 13:25
Lokalizacja: Częstochowa

#26

Post napisał: hecza » 28 sie 2012, 12:15

Po co się podniecać i udowadniać wyższość jednych świąt nad drugimi ... .
Jeżeli ktoś jest już zakochany w czymś, to tak jak w miłości trudno jest mu coś wytłumaczyć.
Pomoc - zgodnie ze zwyczajem forum - oczywiście za darmo, ale jeżeli jest problem wejść na podane linki i przeczytać sobie ceny, to usługa wyceny szczegółowej powinna być odpłatna ( za karę ??? za trucie du.. ??? )
Ogólnie, popieram rodzimy produkt, ale moje dotychczasowe kontakty z CS-lab wytworzyły u mnie wrażenie, że nie traktują ludzi poważnie ( osobista opinia ) i jeżeli się to przeniesie na produkt - to na razie rezygnuję. Dodatkowym minusem jest stworzenie produktu pod Macha i i i ... temat w tej chwili nie wart kontynuowania.
KILLER_PL pisze:Prosiłem kolegów LINUKSIARZY o wycenę zabawek potrzebnych do przeróbki
Aby zakończyć mile - PROMOCJA - dla wszystkich którym dostawca internetu zablokował dostęp do strony linuxcnc.org
Wycena
1. PC (na dzień dzisiejszy przy tokarce jakaś płyta i 1GHz Celeron ) standard to jakiś PC z P4 za 400 - 500 PLN (na słabsze nie patrze) + Linux za 0 PLN
cena 500 zł brutto czyli .... netto.

2. SPRZĘT -
a) na dzień dzisiejszy firmy Vital Systems - motenc-lite za 495,-$ (4 osie), 990,-$ (8 osi)
b) zamierzam kupić zestaw (dla 6 osi)firmy Mesa Electronics 5i20 za 168.05 Euro + 7i48 za 84.02 + 7i37TA 2 szt. po 72.35
cena razem 396.77 Euro + VAT
c) dostępne inne konfiguracje ....

3. Program - LinuxCNC - za 0 PLN

Razem ..... - może ktoś pomoże - wycena nie kompletna, więc tym bardziej za darmo.

Pozdrawiam


Autor tematu
KILLER_PL
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 37
Rejestracja: 14 paź 2010, 12:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#27

Post napisał: KILLER_PL » 28 sie 2012, 12:41

Wielkie dzięki kolego hecza,
w końcu jakaś odpowiedź na temat.

czyli zsumujmy tą konfiguracje:

nie wiem czy PC który podałeś to jest komplet z monitorem(tak jak w moim przykładzie) ale niech będzie że za komplet z monitorem bez systemu wydamy 500 zł netto.

karta z opcji "b)."którą podałeś z dodatkowymi elementami to ok. 400 EURO * 4,2 zł = 1680 zł

razem daje nam ok 2200 zł, czyli jakby nie patrzeć plus dla LINUXACNC, bo jest taniej.

a jak z funkcjonalnością:

1. z tego co piszesz to obsłużę tym 6 osi.

2. czy wszystkie będą miały sprzężenie zwrotne z enkoderów?

3. jakie max przesuwy(oryginalnie ta maszyna ma 6 m/min w X, Y i 4 m/min w Z) przy moich liniałach 0,001 mm/1 imp.?

4. ile we/wy będę miał dostępnych?

5. czy jest do tego jakaś dokumentacja po Polsku?

6. czy można to kupić gdzieś w Polsce?
Ostatnio zmieniony 28 sie 2012, 14:11 przez KILLER_PL, łącznie zmieniany 1 raz.


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#28

Post napisał: skoczek » 28 sie 2012, 12:46

Witam serdecznie.
KILLER_PL pisze:3. jakie max przesuwy(oryginalnie ta maszyna ma 6 m w X, Y i 4 m w Z) przy moich liniałach 0,001 mm/1 imp.?
Fajna taka narzędziówka. Przydałaby mi się podobna, bo czasem miejsca na stole brakuje ;). A od biedy po robocie można by jakieś łóżeczko położyć na stole i się zdrzemnąć ;).
Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 16252
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#29

Post napisał: kamar » 28 sie 2012, 13:18

Nie podniecaj się :) to są prędkości przejazdu a nie zakres roboczy :)


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#30

Post napisał: acetylenek » 28 sie 2012, 13:47

Dziękuje hecza
teraz wiem że mogę z EMC2 np takiego czegoś urzyć
http://www.vitalsystem.com/web/motion/motionLite.php

Mam wybór porównywalnych (komputer + coś do komputer + coś).

Kiedyś mnie się zamarzył robot RRR na EMC ale wąskie gardo portu lpt nie dało szans teraz jest droga wolna (nie interesowałem się od jakiegoś czasu tematem widzę że warto podrążyć).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”