blokowanie się osi po komendzie G28

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

blokowanie się osi po komendzie G28

#1

Post napisał: Dolce » 14 maja 2014, 22:49

Witam.
Mam pytanie odnośnie ustawiania parametrów pracy silników w programie Mach3. Korzystam z tego programu do sterowania swoją maszynką, komunikacja odbywa się przez port LPT. Dzisiaj zmieniłem parametry silników ustawiając w zakładce "Dostrajanie silników" prędkości dla wszystkich silników na 3900mm/min. Poprzednio miałem ustawione mniejsze prędkości, również jednakowe dla wszystkich osi ale na wartość 2400mm/min. Wykonałem bazowanie osi a następnie wpisałem komendę G28. Oś "Z" poszła ładnie w dół ale w momencie, gdy osie X i Y miały przesunąć się do "0", nastąpiło buczenie i przesuw tylko osi X. Oś Y stała w miejscu. Jednocześnie w Mach3 przesuwały się współrzędne osi "Y", pomimo, że oś "fizycznie"się nie przesuwała. Pomyślałem, że może oś się zablokowała mechanicznie. Jednak to raczej nie to jest problemem. Stopniowo zacząłem obniżać prędkość dla osi "Y". Przy ustawionej wartości na 2900mm/min nastąpiło poprawne przejście do "0" wszystkich osi. Dalej bawiłem się zmianami wartości prędkości silników i w sumie nadal zakładałem, że być może oś "Y" się blokuje "na starcie". Jednak w trakcie "prób" zdarzyło się, że podobnie zachowała się oś "X". Tak jak by silnik się blokował. Pomyślałem, że być może wina leży po stronie zbyt małej "szybkości" portu LPT, po prostu nie jest w stanie sterować silnikami przy ustawieniu wyższych prędkości przesuwu. Wykonałem jeszcze jedną próbę zmieniając uprzednio prędkości dla osi X i Y w ten sposób, że dla osi "X" ustawiłem stosunkowo małą prędkość - 2400mm/min, natomiast dla "Y" - 5000mm/min. Przesuw osi nastąpił bez problemu. Nie jestem jednak nadal pewien, czy "wina" leży po stronie portu za małej szybkości LPT czy też przyczyny należy szukać gdzie indziej ponieważ obniżając prędkość da osi "X" ogólnie cały przesuw jest wolniejszy.
Proszę o podpowiedź co może być przyczyną "blokowania" się silnika, głównie osi "Y".
Jeśli przyczyną jest faktycznie zbyt mała szybkość łącza LPT to czy ustawić prędkości dla wszystkich osi na jednakową i zarazem maksymalną wartość, przy której nie nastąpi blokowanie się silnika czy też lepiej jest ustawiać prędkości dla poszczególnych silników w sposób zróżnicowany ? Jak poprawnie dostroić prędkości oraz przyspieszenie dla silników ?
Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2014, 12:02 przez Dolce, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 15 maja 2014, 07:07

Jaki podział jest ustawiony na sterownikach silników krokowych? jaka prędkość jądra jest ustawiona w machu3? I jaki jest to komputer?

Dla mnie to wygląda na zbyt duże prędkości pracy. Po prostu silnik nie wyrabia. niech kolega puści oś i spróbuje ostrożnie ręką oś zahamować, bo rozumiem te przejazdy były bez obciążenia?
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Dolce » 15 maja 2014, 11:21

Dzięki za odpowiedź.
Silnik raczej wyrabia, pozostałe osie pracują bez problemu a ustawione miały te same prędkości (3900mm/min), pisałem o tym.
Osie nie były obciążone. Jeśli chodzi o sterowniki to muszę sprawdzić jaki mają ustawiony podział, nie zagłębiałem się w to, kupiłem maszynkę gotową do pracy.
Długości impulsów dla kroku oraz kierunku wynosi 5 us a parametr "steps per mm" mam ustawiony na 400 kroków. To chyba jednak nie jest w opisanym problemie istotne.
Natomiast nie wiem, gdzie można sprawdzić prędkość jądra macha, co to za parametr ?


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#4

Post napisał: krzysiekgrab » 15 maja 2014, 12:46

Menu konfiguraca/porty i piny i na pierwszym oknie mamy kernel speed.
Dla mnie sa to objawy przycinania silnika
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#5

Post napisał: k-m-r1 » 15 maja 2014, 14:44

sterowniki optoizolacja do jakiej predkośći jest w stanie odbierać impulsy?
obstawiam że silnik sterownik nie wyrabia przez przekroczenie max stabilnej pracy i gubi kroki szukać można w przewodach i małym zasilaczu
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: Dolce » 18 maja 2014, 12:01

Dzięki za pomoc.
Faktycznie silnik nie wyrabiał. Dodatkowe opory w przesuwie, które pewnie miały wpływ na przycinane się silnika, wynikały z przesmarowania wózków oraz nakrętki kulowej. Po kilkunastu krotnym przesunięciu osi było już lepiej - smar się rozprowadził. Dodatkowo wyregulowałem nakrętkę śruby kulowej osi Y. Obniżyłem również prędkość jądra programu do 35kHz a prędkość posuwów osi ustawiłem na 4000mm/min. Teraz wszystko chodzi płynnie.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”