POLSKA wersja programu MACH2

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#11

Post napisał: Frodo » 25 cze 2008, 11:24

Dzieki Bartuss za szybką odpowiedź.
czyli tak:
1. PLC-ki sa stosowane tylko do funkcji pomocniczych( chłodziwo, wymiana narzedzi itp);
2. Kontrolery maszyn CNC to komputery PC tylko w przemysłowej zabudowie ( z jakim systemem operacyjnym?)
3. Czy sterowanie serwami osi odbywa się w podobny sposób jak w amatorskich amszynach ( tzn PC z oprogramowaniem ->sterownik silnika->silnik) bez jakiegokolwiek udziału PLC?
4. czy programy sterujące np Fanuc z profesjonalnych maszyn nadaja sie do zainstalowania na domowym PC i sterowaniu amatorskiej maszynki? ( a jesli nie to czemu?)

Chyba na razie tyle.....
Dzieki za poświecony czas.
Pozdrawiam.


Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami.

Tagi:

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#12

Post napisał: Piotrjub » 25 cze 2008, 16:26

sa PLC np. firmy Bosha z funkcjami ruchu którymi można sterować całą maszyną cnc ale cena nie jest mała.
Kontrolery maszyn CNC to nie zawsze komputery PC w przemysłowej zabudowie - teraz montujemy sterowanie niemieckiej firmy gdzie sterowanie jest komputerem przemysłowym ale działa to tylko z ich draiwerami i serwosilnikami.
Proponuje zaznajomić sie z tematem symulatorów sterowania Fanuc na PC to trochę kolega więcej zrozumie (po co one są)

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#13

Post napisał: kostner » 26 cze 2008, 11:53

1. PLC to nie tylko funkcje pomocnicze - w zasadzie PLC kontroluje caly system zbiera dane ze wszystkich czujnikoow reaguje na sygnaly ze sterowania. Np zmiana narzedzi - skad sterowanie wie ze magazyn ustawil sie na odpowiedniej pozycji ?? DOstaje sygnal z PLC a wiec sterowanie i PLC to jednosc

2. Sterowanie profesjonalne (FANUS, Siemens, Heidenhein) to w zasadzie urzadzenia elektroniczne mozna powiedziec komputery ale nie majace nic wspolnego z PC. NAwet jezeli sterowanie wykorzystuje elementy PC to tylko do wizualizacji a za sterowanie odpowiada osobny modul.

3. Dokladnie tak Sterowanie daje sygnaly do sterownikoow silnikow a te steruja silnikami ale na pewno niebez udzialu PLC bo PLC caly czas kontroluje prace maszyny

4. Nie nadaja sie poniewaz patrz pkt. 3

Ja jestem w trakcie rozpoznawania sterowania podobnego o jakim wyzej mowil Piotr. Sklada sie ono ze specjalnej kart PCI ktora z PC pobiera tylko dane z programu sterujacego ale cala praca obliczeniowa odbywa sie bez udzialu procesora PC.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#14

Post napisał: Frodo » 26 cze 2008, 14:25

Witam!
Dziekuję za odpowiedzi.
Kostner, w takim razie czemu producenci maszyn nie stosują komputerów PC ( w zabudowie przemysłowej)??
Z pewnościa są tańsze a co do mozliwości PC to z pewnościa są wystarczające....
Pozdrawiam
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#15

Post napisał: kostner » 26 cze 2008, 21:14

Ze wzgledu na architekture komputera PC. Sterowanie musi pracowac plynnie a Pc szczegolnie pod windowsem robi co i kiedy mu sie podoba. Potrafi przerwac wykonywanie danego zadania - chocby na ulamek sekundy - ale na obrabianym materiale to zauwazysz.
Sterowanie to nie jest program i komputer ale zintegorwane "urzadzenie elektroniczne" gdzie program zadziala tylko na tym urzadzeniu i nigdzie indziej i tak samo w druga strone.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#16

Post napisał: Frodo » 27 cze 2008, 08:46

Witam!
Wielkie dzieki, własnie o takie cos mi chodziło; o wyjasnienie dlaczego nie uzywa sie PC.
Poczytałem troche o architekturze i rzeczywiscie, PC-ki sie nie nadaja do zastosowan profesjonalnych.
Wciąż jeszcze pozostaje kwesita Mach-a. Jak duże błędy robi on przy składaniu dwóch ruchów osi jak ma to miejsce w interpolacji kołowej?
Czy ktoś robił testy z np frezowaniem kształtu krzywolinowego w celu oceny dokładności Mach-a przy tego typu obróbce?
Chodzi mi o moduł interpolatpora, jak dokładny on jest i czy jego ew błedy wynikaja z jego budowy czy tez sa to błędy PC-ta ( ew Windowsa)?
Jesli sa to błędy Windowsa to czy Linux jest lepszym rozwiązaniem ( np program EMC )?
Pozdrawiam.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#17

Post napisał: bartuss1 » 27 cze 2008, 09:05

ja frezuję od czasu do czasu otwory, mach błedów nie robi, dokładnośc do 0,02, potencjalny błąd moze wyniknąć ze zgubienia kroku poprzez brak mocy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#18

Post napisał: markcomp77 » 27 cze 2008, 21:54

Frodo pisze:Jeśli są to błędy Windowsa to czy Linux jest lepszym rozwiązaniem ( np program EMC )?
głównym błędem dodawanym przez PC nawet przez sam komputer (czyli niezależnie od systemu.. programu itp) - jest niezdolność do bardzo precyzyjnego generowania sygnału sterującego step...
załóżmy, że chcemy szybko zakręcić silnikiem ze stałą prędkością - więc potrzebne jest generowanie na linii step sygnału o stałej częstotliwości.. czyli odstępy pomiędzy kolejnymi zboczami narastającymi step powinny być równe - ALE NIE SĄ!
niezdolność do generowania sygnału z bardzo dużą dokładnością czasową to główne ograniczenie PC...
niestałość tego czasu na poziomi 10us - to chyba granica możliwości PCetów... i to tych bardziej udanych z punktu widzenia CNC(mach2/3 emc2 itd)

oczywiście sterowanie z PCeta ma zalety... i znając poziom błędów komputera + oczyszczając system (lub wybierając emc2+rtai linux) - można mieć sterownie zaspokajające potrzeby... i to niskim kosztem

wracając do tematu tracenia kroków - przy poprawnie ustawionym programie... przy nastawach nie wymagających więcej od silnika niż on może - to wszystko powinno pracować bardzo poprawnie
jednak zakłócenia w precyzji generowania odstępów między kolejnymi impulsami na linii step powodują przyśpieszenia/hamowania których nie uwzględniliśmy w setupie... stąd tak istotny jest dobór maszyny, pomiar maszyny pod względem dokładności generowanego sygnału... tak aby błąd maszyny nie przekraczał pewnych granic które zostały uwzględnione w setupie...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#19

Post napisał: cnc3d » 27 cze 2008, 23:08

Pecet nie ma zasobów sprzętowych, umożliwiających precyzyjne odmierzanie czasu -tajmery, liczniki itp. Odmierzanie czasu programowo na podstawie zegara systemowego nie ma sensu, ponieważ niedokładności takich timerów są wielokrotnie większe od wymaganych w sterowaniu CNC. Ponadto PC nie jest maszyną czasu rzeczywistego ponieważ przy braku precyzyjnych zegarów nie sposób dokładnie wyznaczyć np. czas odpowiedzi na zdarzenie. Nawet jak zamuloną windę zamienimy na linuxa i to rtos, to i tak nie uzyskamy rezultatów porównywalnych z specjalizowanymi procesorami i programowalnymi strukturami logicznymi sprzętowo wykonującymi skomplikowane interpolacje.
Poza tym, w świecie profesjonalnych CNC nikt nie używa jakiegoś step/dir -to sie tylko nadaje do zabawy. Program MACH i etc. jest doskonały do zabawy, bo prawie nic nie kosztuje, ale poza wspaniałą dydaktyką dająca amatorowi kupę frajdy niewiele może. Czy słyszał ktoś z Was o prawdziwej maszynie sterowanej Machem?
Ostatnio zmieniony 29 cze 2008, 14:06 przez cnc3d, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#20

Post napisał: markcomp77 » 27 cze 2008, 23:29

cnc3d pisze:Czy słyszał ktoś z Was o prawdziwej maszynie sterowanej Machem?
to zapewne jest pytanie retoryczne....
jednak istotne jest to, że nawet (nie)prawdziwe maszyny sterowane z PC - potrafią coś zrobić...
piękno sterowania na PC polega na dostępności... rozwiązania 10x..20x droższe nie trafią jeszcze długo do garaży i małych warsztatów...

oczywiście jest nadzieja w sprzętowych generatorach ruchu... takich jak grafcnc
a może uda się kiedyś stworzyć dla mas projekt takiego generatora w vhdlu
lub chociaż otwarcie podyskutować o takim czymś...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”