Zawieszanie sie MACHA

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC
Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#11

Post napisał: k-m-r1 » 08 mar 2009, 01:58

http://www.google.pl/search?q=memtest

[ Dodano: 2009-03-08, 12:55 ]
https://www.cnc.info.pl/topics12/smooth ... t11575.htm

[ Dodano: 2009-03-08, 15:16 ]
kurce i mnie problemy dopadły
zmieniłem dziś w terowniku podiał kroku z 1/4 na1/8 i du** niechodzi nic wygląda mi to tak jak by mach wogule niewysterowywał portu lpt prubowałem wrucic w poprzednie ustawienia i to samo mam niewiem co może byc :/



Tagi:


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#12

Post napisał: b_j » 09 mar 2009, 23:46

Witam,
wiec niestety ale dalej tkwie na froncie i walcze.
wnioski po dzisiejszych próbach:

1. przegrzewanie sie nie jest na 100% powodem poniewaz:, po dotknieciu SS, jak i procka PC - wszystko jest w normie, pozatym zaraz po zrestartowaniu macha wszystko dziala - a przez 1 min na pewno akurat by sie nic nie schłodziło :-D.

2.sprawdzałem przez 6h memtestem pamieć - nie wykrył żadnych błędów ( doszedl chyba do 500% prawie)

3. zawiesza sie tylko i wyłacznie mach - nie komputer- on pracuje jak najbardziej OK - zawieszenie sie macha moze byc wywołane np. utrata konntaktu z SS. ale why ???

4. chwuile sa przypadkowe ( za 1 razem 20 min za 2 razem 1h:23 min) co sugeruje ze raczej nie jest to oszczędzanie energi które powinno sie właczac po okreslonym czasie . Chyba ze w miedzy czasie od drgan maszyny przesuneła sie myszka i maszyna działała dłużej. Nie głupia teoria - przy drugim uruchomieniu dałem 50% mniejszy posuw co spowodowało ze sa mniejsze drgania. Ale w windowsie mam wszystko wyłaczone - nigdy wygaszacz, nigdy uspienie , i nigdy wyłaczenie dysków itp. Chyba ze głebiej jest gdzies zaszyta opcja jak w w/w linku wyłaczania napięcia na wyjsciu USB - sprawdze jutro jak bedzie czas.

5. w linku wyżej gdzie toczy sie równiez dyskusja o problemach za mach3 koledzy wspominaja ze gdy sie zawiesza z powodu np. petli uziemienia to SS cały czas generuje kroki - w moim przypadku wszystko sie płynnie zatrzymuje - nie wystepuje szarpnięcie, wyłacza sie wrzeciono i wszystko staje w miejscu i cisza - mach3 jak widac na zdjeciu równiez sie zatrzymuje, nie generuje kodu do SS na slepo.

6.zakłócenia SS - sam SS jest jakies 15 cm od falownika - i problem występował zarówno z włacoznym wrzecionem - jak i kompletnie odłaczonym od sieci także najwiekszy generator zkłócen raczej nie jest priorytetowym problemem.

Poniżej załaczam zdjęcia ...
Załączniki
1.JPG
widok procesów podczas zawieszonego mach3,
1.JPG (246.51 KiB) Przejrzano 595 razy
5.jpg
okno po zamknięciu i uruchomieniu mach3
5.jpg (23.35 KiB) Przejrzano 614 razy

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#13

Post napisał: k-m-r1 » 10 mar 2009, 15:37

no to ja radze zwiekszyc moc zasilacza od pc zasłaby prawdopodobnie skrucic przewód miedzy ss a PC do minimum niewiem jaka wersje masz oby niequantum polecam mach3 wersja R3 042 bądz dostępn najbliżej tej oraz wgrac mowe drivery do ss z stronki artysoftu aha i może pomuc taka żecz jak zapobieganie wylkolejaniu sie danych
mój kompóter pracy myszki włąsciwosci zakładka zaawansowane ramka wydajnosc kliknąc na ustawienia w nowym oknie zapobieganiewykonywaniu danych i zaznaczyc dolną kropkę
potem astosój OK Zastosój .... restart i próba


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#14

Post napisał: b_j » 10 mar 2009, 16:16

jesli chodzi o zasilacz PC - niechciałbym za duzo kombinowac.
jedynie co moge zrobic to powyciagac dodatkowe karty ( usb i netmos), pozniej podłaczyc zewnetrzne zasilanie do SS . Albo wyłaczyc go wogóle i puszcze macha na LPT zobacze co bedzie grane. Nie rozumiem oco chodzi z ta wydajnościa. Ma byc wydajnosc ustawiona na priorytet dla programów wykonywanych w tle czy własnie nie ??

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#15

Post napisał: k-m-r1 » 10 mar 2009, 18:22

b_j, ustawiona na programy


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#16

Post napisał: b_j » 10 mar 2009, 21:15

Witam, dzis odbyły sie kolejne próby - jak narazie zakończone pozytywnie.
Po odpaleniu 2 programów (czyli łacznie jakies 2x 1,5 h pracy) wszystko działa bez problemu.

Dokonałem jednak kilka zmian wcześniej, kluczowe okazało sie jednak zarządzanie energią. Jednak zagłębiłem się w ten problem nieco bardziej. To zarządzanie energia ogólnie przyjęte dotyczy wyłaczania monitora , dysków , itp. było wszystko powyłaczane ale jest taki mały haczyk.

Wchodzimy w panel sterowania ...->..-> menadzer urządzeń ,-> kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej -> główny koncentrator USB -> zakładka zarządzanie energią, i tam jest opcja " zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energi." - i należało to odznaczyć na wszystkich koncentratorach USB.

Optymalizacja macha - nie bierze tego pod uwage poniewaz została przygotowana pod sprawne działanie programu MACH domyslnie pod LPT, a przeciez SS chodzi na USB wiec należałoby to dodatkowo uwzględnic - dziwi mnie że tylko mi sie tak działo. - przecież to jest na wielu komputerach z tego co sprawdziłem.
Doczyałem sie gdzieś że pomagało przełączenie na port USB znajdujacy sie na PCI -> a i owszem jest to rozwiązanie bo zarządzanie energią PCI nie obejmuje - tak sądze - przez co wszystko działało dobrze.

Ale grzębiąc jeszcze dodatkowo w opcjach USB - w jednej z zakładek jest napisane ze cały transfer USB jest podzielony miedzy różne wyjscia i tak np. dla koncentratora 1 jest 23% dla 2 jest 10% i dla 3 jest 10% - pytania sa 2 - czy ktoś wie cos na ten temat - dlaczego w sumie nie jest 100% ??? i dlaczego na jednym jest 23 % ??? czy te wskazania są - ograniczeniami czy pokazuja poprostu aktualne wykorzystanie ???


Dziekuje ze wszystkie rady.

Gdyby komuś sie trafił podobny problem to mam nadzieje ze ten topic pomoże :d

pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”