Książka do g-codu dla zaawansowanych elipsy, stożki, kule

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

Książka do g-codu dla zaawansowanych elipsy, stożki, kule

#1

Post napisał: dragon44 » 11 lis 2014, 18:05

Witam, ostatnio z nudów i braku samorozwoju postanowiłem ogarnąć temat frezowania różnych dziwnych rzeczy. Pracuje na oprogramowaniu uni pro nc80c i nie spodziewam się materiałów dedykowanych. System pochodzi z lat osiemdziesiątych, ale daje rade. Nie jest to klasyczne iso, ale bardzo podobne, występują drobne różnice w zasadzie z tego co zauważyłem tylko czasami różnią się literki ;) Mam dokumentacje, ale jest pisana w niezrozumiałym dla mnie języku z jakimiś niekończącymi się wyrazami, z ß i u umlałt... Ciężko ogarnąć co autor miał na myśli, więc postanowiłem zakupić zagłówek pod poduszkę w rodzimym języku. Szukam książki, w której autor skupia się na bardziej skomplikowanych podprogramach i funkcjach, takich jak elipsy, spirale, stożki, kule. Podprogramy na wiercenie określonej ilości otworów po obwodzie albo frezowanie fasolek również rozrzuconych o jakiś kąt. Jest na rynku pozycja warta uwagi? Co Koledzy polecają?

bo te domyślanie się o co chodzi jest mało komfortowe (w dokumentacji nie ma komentarzy, są praktycznie surowe podprogramy



Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#2

Post napisał: PiRo_man » 11 lis 2014, 20:04

Po opisie domyślam się, że chcesz się zająć parametrycznym programowaniem. Jeśli tak, to wątpię że znajdziesz jakąś literaturę z kodami, bądź też ich ważniejszymi fragmentami, które potrzebujesz. Jak już znajdziesz cokolwiek, to będą to pewnie jakieś fragmenty podstawowych cykli.

Najlepszym sposobem na naukę jest przerobić temat (jakikolwiek, nawet podstawowy), i samemu próbować napisać programy które są potrzebne. Najlepiej się pisze coś, co jest potrzebne i będzie wykorzystywane.

inż. Mateusz


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#3

Post napisał: dragon44 » 11 lis 2014, 20:49

Mhm... no to mnie nie pocieszyłeś ;/
ostatnio miałem potrzebę przerobić podprogram do wiercenia z wycofywaniem wiertła. Chodziło o to, żeby wjeżdżało na mniejszym posuwie niż domyślne G0 - wiertło fi 8 D30, oraz przed każdym wyjazdem G4 na jeden obrót. Przy okazji wstawiłem możliwość ustawiania posuwu roboczego i wysokości na jaką ma wycofać wiertło. Trochę zabawy i załapałem jak się na tej maszynie robi pętle warunkowe. Teraz chciałem wpleść w pętle jakieś sinusy i cosinusy żeby było zabawniej i napisać jakiś program chociażby na frezowanie sinusoidy ;D

no nic, jak nikt mi nic nie poleci to będę katował tą nieszczęsną dokumentacje

Aha, nie szukam literatury pod tą maszynę, tylko cokolwiek gdzie znajdę analogiczne programy w ISO ;)


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#4

Post napisał: PiRo_man » 12 lis 2014, 14:30

Jak chcesz mogę Ci podesłać instrukcję do sterownika w której znajdziesz dość porządnie wyjaśnione funkcje których można użyć, adresy z jakich można korzystać, jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi parametrami, jak odczytywać dane ze sterownika... Jednym słowem obszerny i moim zdaniem dobrze napisany poradnik wykorzystania makrodefinicji użytkownika poparty wieloma przykładami.

Moim zdaniem sama idea programowania makr jest jednakowa dla poszczególnych sterowników, różnica jest tylko w oznaczeniach zmiennych (dla FANUC'a '#x', dla HH 'Qx - parametry', dla Sinumerika o ile dobrze pamiętam są zmienne 'Rx') oraz w bogactwie zaimplementowanych funkcji z których można skorzystać (ln, sin, cos, abs, ...). Samo zrozumienie podstaw programowania moim zdaniem należy do łatwych, najtrudniejsze jest później potrafić to wykorzystać i obrać odpowiedni algorytm.

inż. Mateusz


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#5

Post napisał: dragon44 » 12 lis 2014, 20:46

wysłałem pw ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”