Enable w G code

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

Enable w G code

#1

Post napisał: avatar » 19 wrz 2005, 06:56

za Enable wiem ze M17 i M18 wlacza/wylacza enable we wszskich silnikach a jaka komneda moge se wlaczyc enable w np osi X albo Y ?


"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein

Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#2

Post napisał: pit202 » 19 wrz 2005, 08:22

enable powinien byc wylaczany tylko przypadku wcisniecia czerwonego guzika w maszynie, czyli awarii , inaczej jesli nic sie nie dzieje to maszyna ( silniki ) powinna byc ciagle zasilana, nie wiem po co chcesz je wylaczac , a dodakowo nie wiem po co kazda z osi osobno ! ? wydaje sie to dosc nielogiczne i chyba zaden specjalista nie przewidzial tego w Gkodach.
PiteR


Autor tematu
avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#3

Post napisał: avatar » 23 wrz 2005, 11:28

pit202 pisze:enable powinien byc wylaczany tylko przypadku wcisniecia czerwonego guzika w maszynie, czyli awarii , inaczej jesli nic sie nie dzieje to maszyna ( silniki ) powinna byc ciagle zasilana, nie wiem po co chcesz je wylaczac , a dodakowo nie wiem po co kazda z osi osobno ! ? wydaje sie to dosc nielogiczne i chyba zaden specjalista nie przewidzial tego w Gkodach.
ale przy obrabianiu twaaaardego materialu prad w silnikach mozna wylaczyc calkowicie obecnie zdaza mi sie ze frezowanie 1 linijki kodu trwa 5-10 min a przezto grzeje mi sie silnik ktory w danym momecie nie pracuje ;/
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#4

Post napisał: ottop » 23 wrz 2005, 12:13

W takiej sytuacji coś takiego miałoby sens, ale należy pamiętać że jest to dość specyficzny przypadek. No ale twórcy G-Code skupili się przede wszystkim na stosowaniu go w przemysłowych maszynach. W maszynach takich zazwyczaj stosuje się śruby kulowe o dużo większym skoku (np. 5mm i więcej) niż w naszych amatorskich (1-2mm). W takiej sytuacji ciężko mówić o samohamowności gwintu i serwo musi cały czas utrzymywać pozycje nawet dla nieruchomej osi. Jeśli teraz wyłączymy zasilanie dla tego serwa efekt mogą być mniej lub bardziej dotkliwe. W najlepszym przypadku ucieknie nam stół w dół albo frez odsunie go, gorzej jeżeli frez wciągnie obrabiany materiał :|


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#5

Post napisał: pit202 » 23 wrz 2005, 12:26

zalezy czy frezowanie bedzie wspolbiezne czy przeciwbiezne ;-)
generalnie nie polecalbym takiego kombinowania IMO nie ma sensu - inaczej mozna tez to nazwać przerostem formy nad treścią !!

silniki we frezarce maja pracowac nonstop i utrzymywac pozycje .
PiteR

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”