Obudowa łożyska do nakrętki poliamidowej - potrzebuję porad

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: diodas1 » 23 kwie 2013, 19:33

Bardzo podobną konstrukcję przekładańca skręcałem śrubami M6. Cieńsze jakoś nie wzbudzały zaufania. Też jestem ciekaw ile wyfrezowanie takich kształtek może kosztować. Być może nikt się nie zgłasza bo nie da się tego wykonać tanio.



Tagi:


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#12

Post napisał: bmajkut » 23 kwie 2013, 21:14

Ok poprawiłem otwory na fi 6 mm. Chyba Tak rozmieszczone cztery otwory będą to odpowiednio dociskać. W końcu od otworu do krawędzi z każdej strony jest tylko 30 mm jak na taką śrubę to dosyć mało. Wystawiłem ogłoszenie na oferii i może ktoś się zgłosi, ale podejrzewam że mało za to nie zapłacę. Jeżeli jednak się okaże że będzie to działać to będę mógł to wykorzystać w innej maszynie jakby co. Bardzo jest to wygodne taka kostka w której wszystko jest.
Co lepsze można to przeskalować i zrobić na inne wałki i śruby.
Co do kosztów to na pewno ze 2 może 3 kg materiału będę musiał pewnie kupić a to już jest jakieś 30 zł może trochę mniej.
Byle by działało

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#13

Post napisał: pasierbo » 23 kwie 2013, 21:49

Bardzo mało technologiczne elementy. Szczerze mowiac dawno nie widzialem wiekszego gowna do roboty :D Nie dziwie sie ze nikt asie nie odzywa. Jeszcze pewnie chciałbyś żeby te wszystkie podfrezowania zachowywaly ze soba odpowiednio osiowosć. Musisz to podkreslic na rysunku wykonawczym bo gwarantuje ci że w innym przypadku ktoś to skopie i wcale to nie bedzie jego blad. Ale ogolnie rzecz biorac to wątpie żeby było oplacalne wykonanie czegoś takiego.


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: bmajkut » 23 kwie 2013, 22:17

Dzięki za te uwagi, ale może masz pomysł jak to inaczej rozwiązać w takim razie?


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#15

Post napisał: bmajkut » 25 kwie 2013, 14:34

Dzisiaj przyszły do mnie śruby TR10x2 no i niestety moje nakrętki z allegro mają luzy. Mam nadzieję że zastosowanie dwóch nakrętek w jednej obudowie nieco pomoże.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#16

Post napisał: diodas1 » 26 kwie 2013, 00:56

To tak jak u mnie:) Tanie nakrętki wymagają specjalnej troski. Da się je jednak wykorzystać bo mają też zalety. W tej obejmie o konstrukcji kanapki wykasujesz luzy spokojnie. Fakt że obróbka mechaniczna takich kształtek to niezłe akrobacje i koszt nie będzie mały. Może się okazać że taniej wyjdzie skompletowanie i poskręcanie do kupy pojedynczych uchwytów łożysk i nakrętek. Można trochę ułatwić życie frezerowi i zlecić mu wykonanie czterech identycznych kształtek gdzie wyżłobienia będą tylko po jednej stronie. Środkową kształtkę z projektu który narysowałeś uzyskałbyś składając plecami dwie jednostronne kształtki Oczywiście diabeł siedzi w szczegółach bo trzeba to wszystko ze sobą jakoś skręcić i ustabilizować wzajemne wobec siebie położenie(zakołkować) Ponadto trzeba wymyślić sposób na likwidowanie luzu na nakrętkach. Będą schowane wewnątrz kanapki a trzeba mieć możliwość obracania jedną z nich a po zminimalizowaniu luzu zakontrowania tego położenia. Diabeł i Murphy nie śpią.


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#17

Post napisał: bmajkut » 28 kwie 2013, 13:46

Koszt wykonania takich trzech elementów waha się w granicach 2000 zł :P Więc odpada. Jedna z firm zadzwoniła do mnie i wytłumaczyła dlaczego tak dużo i jak zrobić żeby było taniej. Muszę zaprojektować cztery elementy z hurtowych płaskowników i będzie na pewno taniej. Każdy z nich po prostu miałby nawiercone otwory na nakrętki i łożyska. Teraz tylko kombinuję jak je ze sobą skręcić bo mam tam strasznie mało miejsca. Coś czuję że będzie z tym niezła jazda ;/


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#18

Post napisał: diodas1 » 28 kwie 2013, 14:26

Zawsze jest w zanadrzu odlew z żywicy za 50 zł :mrgreen:


Autor tematu
bmajkut
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 284
Rejestracja: 02 lis 2012, 18:59
Lokalizacja: Wrocław

#19

Post napisał: bmajkut » 28 kwie 2013, 14:36

Ale do odlewu muszę mieć formę chyba nie? Skąd zatem wziąć formę? Spodobał mi się pomysł czterech takich samych części i skręcenia ich razem. Zrobię rozeznanie. Niestety pomysł z płaskownikami odpada, nie dam rady już teraz tego tak dopasować.
Żeby było jasne to nie musi kosztować 50 zł, bo zdaję sobie z tego sprawę że jak się chce mieć coś dobrze zrobione to trzeba zapłacić, ale żeby to nie było 2000 zł :P Cała maszyna miała zmieścić się w 1000 zł co i tak już jest niemożliwe.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#20

Post napisał: diodas1 » 28 kwie 2013, 16:00

Powiem tak: Żeby odlew ściśle pasował do takich elementów jak łożysko czy nakrętka to ja po prostu budując formę wykorzystuję od razu to konkretne łożysko czy nakrętkę jako element formy. Forma to nawet zbyt wyszukana nazwa dla tej dłubaniny. Robi się ją z odpadów drewna lub MDF , plasteliny i innych wynalazków. Dla zabezpieczenia przed przyklejeniem do żywicy wystarczy pokryć gdzie trzeba jakimś smarem. Robiłem w ten sposób zupełnie podobną konstrukcję do tej którą narysowałeś i za której wyfrezowanie z metalu wołają 2000 zł. Wszystko zależy od tego, czemu ma służyć ta frezarka i jakie materiały chcesz obrabiać. Przy obróbce metali może być problem z wytrzymałością mechaniczną. Ja całą mechanikę do swojej frezarki tak tworzyłem, dolewając kolejne warstwy. Warstwy te są rozbieralne a trzymają się razem dzięki śrubom. Ogólnie technologia kanapkowa. Między parami elementów żywicznych kanapki w utworzonych w podany wyżej sposób różnych wnękach są zaciśnięte końce prowadnic i łożyska liniowe, ułożyskowanie śrub i ich nakrętki... Od początku do końca nie użyłem żadnej trwałej formy a po wszystkim wiaderko odpadów z tych namiastek form poszło na rozpałkę do pieca. Przepraszam- jedną formę z silikonu wykonałem żeby powielić kółko do napędu paskami zębatymi. Zaszalałem żeby sobie zrobić przyjemność i trochę przy okazji oszczędzić :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”