Dwie nakrętki kulowe pojedyńcze zamiast jednej podwójnej

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#11

Post napisał: kamar » 25 kwie 2011, 07:15

gmaro pisze:[ albo nie działa albo tak ściska że nakrętka ciężko się kręci lub zacina.
Dlatego rozważamy czysto teoretycznie. Też nie uważam za celowe przewidywanie kasowania luzu w nakrętce kulowej. Lepiej założyć wyższej klasy.



Tagi:


kaizenman
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:00
Lokalizacja: Oświęcim

#12

Post napisał: kaizenman » 25 kwie 2011, 15:30

kolejnym rozwiązaniem może być to:
Obrazek

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#13

Post napisał: Rayford » 25 kwie 2011, 18:54

Wstawiając dwie nakrętki z myślą o kasowaniu luzu trzeba pamiętać aby zużywać śrubę na całej jej długości tzn. jeśli maszynka produkuje jakieś małe elementy i wciąż będzie wyrabiana śruba w jednym miejscu powstanie luz którego mimo dwóch nakrętek nie będziemy mogli skasować bo gdy przejedziemy na drugi koniec będzie za ciasno, bo na drugim końcu maszyna nigdy nie pracowała... a trzeba akurat zrobić jakiś duży element i problem ...

Co do nakrętki ja zrobiłem sobie tak jak na zdjęciu, porozcinałem obudowę od łożysk liniowych i zacisnąłem w niej podwójna nakrętkę bez żadnych naprężeń wstępnych, nie ma potrzeby, nowe nakrętki, nowa śruba nie ma żadnych luzów...

Obrazek

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#14

Post napisał: gmaro » 25 kwie 2011, 20:31

kamar pisze:Lepiej założyć wyższej klasy.
Oczywiście lepiej założyć tylko przeskok cenowy jest spory :cry:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#15

Post napisał: niko65 » 25 kwie 2011, 21:07

na kulowych doświadczenia nie mam za bardzo ale gdy powstanie luz nie można wymienić na większe kulki?


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#16

Post napisał: wieslawbarek » 28 kwie 2011, 10:00

Przy śrubach np. z Poltechu nie ma sensu stosować dwóch pojedynczych nakrętek bo nakretka podwójna ma tyle samo obiegów kulek co dwie pojedyncze i można skasować luz prawie do zera. No i w żadnej dokładnej obrabiarce nie spotkałem nakrętek pojedynczych, najczęściej stosowanym sposobem jest dwudzielny pierścień który można łatwo zdemontować i przeszlifować aby zmniejszyć luz.


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#17

Post napisał: skoczek » 28 kwie 2011, 12:48

Witam serdecznie.
Przepraszam za czasowy brak odzewu - wyskoczyła pilna robota :/.
Dzięki Panowie za odpowiedź. Tak jak pisze Kolega Gmaro - przeskok cenowy jest duży pomiędzy popularnymi śrubami a tymi o wyższej klasie - jak dla mnie nie do zaakceptowania na ten czas :(. Zrobienie obudowy, czy to z fasolkami, czy z pierścieniem dystansowym nie jest problemem (pomijając to że obudził się we mnie leniwiec :wink: ). Problemem było to czy zastosowanie dwóch nakrętek nie przyczyni się do szybkiego zużycia takiego zespołu. Po części odpowiedział mi na to pytanie Kolega Gmaro w tym cytacie:
Gmaro pisze:Takie rozwiązanie ma wadę niestety , jak twierdzi producent przy zastosowaniu 2 nakrętek obok siebie może powodować do zużycia bieżni nierównomiernie czyli w stronę w którą np: rozpychamy lub ściskamy obie nakrętki. Oczywiście można kupić podwójną nakrętkę dość tanio na allegro ale jakość jak zwykle idzie z ceną i ten pierścień albo nie działa albo tak ściska że nakrętka ciężko się kręci lub zacina.
Jednak nie do końca rozumiem to. Przecież nakrętki podwójne które można kupić, chociażby na allegro, działają w ten sposób że są rozpychane lub ściskane więc w jakiś sposób wpływają na bieżnię... przed czym to niby przestrzega sam producent tychże.
Teraz nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie wynikające z poprzedniego zdania - o ile dobrze sobie to wyobrażam to skoro nakrętki są rozpychane to jedna działa, powiedzmy że, na lewą część profilu bieżni a druga, symetrycznie, z taką samą siłą, na prawą część profilu bieżni. Wynika z tego właśnie że zużycie bieżni nie powinno być nierównomierne, więc tym bardziej nie rozumiem co cytowany przez Kolegę Gmaro producent miał na myśli. Może ktoś mnie oświecić?

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#18

Post napisał: kamar » 28 kwie 2011, 17:24

gmaro pisze:
kamar pisze:Lepiej założyć wyższej klasy.
Oczywiście lepiej założyć tylko przeskok cenowy jest spory :cry:
Bardziej chodziło mi o sens projektowania możliwości kasowania luzu. Jak już gdzieś opisywałem, przy okazji drobnej modernizacji ploterka ,przejżałem dokładnie wózki i śruby. Po ponad czteroletniej eksploatacji zostały te same. I nie żadne wypaśne ,ale poltechowskie.
Fakt ze u mnie prędkości nie są zabójcze ale za to większość w stali. No i osłonięte harmonijkami.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#19

Post napisał: gaspar » 25 maja 2011, 09:06

Też używam tych poltechowskich i o ile z nakrętek pojedynczych jestem zadowolony, o tyle z nakrętki podwójnej też musiałem zrobić nakrętkę pojedynczą ponieważ od samego początku się zacinała na gwincie i to w różnym momencie. Czyli powinienem kombinować z napięciem wstępnym? Zastanawiam się nad nakrętkami podwójnymi, czy przy moim zastosowaniu maszyny faktycznie są mi one potrzebne, czy wystarczą spokojnie nakrętki pojedyncze?
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16251
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#20

Post napisał: kamar » 26 maja 2011, 07:27

Też mam wszędzie pojedyńcze i spokojnie dają radę. Zalet podwójnych nie bardzo widzę i chyba nie tylko ja bo ostatnio zaoferowano mi podwójną za cenę pojedynczej. (pojedyńczych w/w sprzedawca nie miał na półce)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”