Kontrola jakości

Jakich narzędzi, uchwytów i sprawdzianów użyć do kontroli jakości wałka

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
Lukaaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2018, 19:30

Kontrola jakości

#1

Post napisał: Lukaaa » 19 sty 2018, 19:50

Witam, dostałam zadanie przygotowania procesu technologicznego wałka. Prawie wszystko mam już zrobione, z wyjątkiem kontroli jakości. Czy mogłabym prosić o pomoc? Potrzebuję sprawdzić wszystkie średnice, długości czopów, głębokości i szerokości rowków wpustowych i na pierścień osadczy, podcięcia, fazy, zaokrąglenia, chropowatość, prostopadłość, współosiowość, walcowość.
Ma to wyglądać mniej więcej tak:
1. Sprawdzić chropowatość przy użyciu mikroskopu
2. Sprawdzić długości czopów za pomocą suwmiarki
Bardzo bym prosiła o pomoc przy opisaniu tych instrukcji i uzupełnieniu pól: uchwyty, narzędzia, sprawdziany, znajdujących się na karcie technologicznej
Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5361
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Kontrola jakości

#2

Post napisał: jasiu... » 20 sty 2018, 12:41

Do sprawdzania chropowatości w produkcji (nie w laboratorium) służy - no właśnie nie bardzo wiem, jak się nazywa po polsku Perthometer (nazwa niemiecka).

Długości czopów sprawdzasz głębokościomierzem. Opierasz szczękę o koniec czopa, a środkową, wysuwaną część o jego koniec, na wałku. Możesz wykorzystać głębokościomierz suwmiarki: rysunek 2: http://procestechnologiczny.com.pl/suwm ... ry-odczyt/


Autor tematu
Lukaaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2018, 19:30

Re: Kontrola jakości

#3

Post napisał: Lukaaa » 20 sty 2018, 13:02

Dziękuję za przykłady.
A jeśli chodzi o uchwyty to co mam wpisać? O ile suwmiarką, głebokościomierzem, mikrometrem itp mogę mierzyć w ręce to czego użyć do pomiaru np. czujnikiem zegarowym? Domyślam się, że będzie to jakaś podpora z kłami (w procesie obróbki nakiełki zostały zachowane), jak ona się fachowo nazywa?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5361
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Kontrola jakości

#4

Post napisał: jasiu... » 20 sty 2018, 13:18



orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Kontrola jakości

#5

Post napisał: orion32 » 20 sty 2018, 22:16

Przyrzad do pomiaru chropowatości to ,,profilometr".
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
Lukaaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2018, 19:30

Re: Kontrola jakości

#6

Post napisał: Lukaaa » 21 sty 2018, 10:56

Dziękuję :)
W takim razie chropowatość mam załatwioną, a ktoś może coś powiedzieć o reszcie parametrów?


jankowalskigodzinski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 62
Rejestracja: 16 sty 2018, 08:28

Re: Kontrola jakości

#7

Post napisał: jankowalskigodzinski » 21 sty 2018, 12:14

1)Numerujesz wszystkie wymiary na rysunku (1,2, 3, ...)
2)Plan Kontroli - numer(danego wymiaru), mierzona wielkość(średnica, bicie, promień) tolerancja(0,02mm), jak często mierzyć(co 4godz., co 5sztuk, 100%-każdą sztukę), czym mierzyć(suwmiarka, mikrometr), jak reagować(odstaw gdzieś, sprawdź przyrząd)
3)Karta Cyklu Kontroli - wpisujesz to co zmierzyłaś i to co TY miałaś zmierzyć. Dalej karta idzie do gościa od maszyny współ. itd.

Przy dużych tolerancjach mierzysz co 4 godz. Przy małych np. co 4 sztuki. Tolerancje kształtu i położenia - maszyna współrzędnościowa. Chropowatość - chropowatościomierz. Kontrola jakości musi się trzymać kupy, bo jak detal jest wykonywany w 30sekund to nie będziesz mierzyć wszystkiego za każdym razem. Standardem są cyfrowe suwmiarki, mikrometry itd. To co uczą w szkołach jest kompletnym anachronizmem.

Przy narzędziach podajesz dokładność. Jeżeli pole tolerancji wynosi 0.03mm to nie zmierzysz tego za pomocą suwmiarki o dokładności 0.1mm

Igły w chropowatościomierzasz są drogie więc też nie mierzysz za często.



Autor tematu
Lukaaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2018, 19:30

Re: Kontrola jakości

#8

Post napisał: Lukaaa » 21 sty 2018, 20:59

Dzięki, już mi się trochę rozjaśniło.
Jeśli chodzi o maszynę współrzędnosciową to w czym mocuje badany przedmiot?


jankowalskigodzinski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 62
Rejestracja: 16 sty 2018, 08:28

Re: Kontrola jakości

#9

Post napisał: jankowalskigodzinski » 21 sty 2018, 21:30

mierzony przedmiot. Zazwyczaj detale są na tyle ciężkie, że wystarczy je położyć na stole w odpowiednim miejscu tj. do jakiejś bazy(zderzaka, punktu odniesienia) Kulka rubinowa tylko muska detal także nie ma obawy że go przesunie. Jeżeli detal ma kształt uniemożliwiający ostawianie go w odpowiedniej pozycji tj. takiej aby kulka mogła dostać się w obręb mierzonej wielkości albo gdy detal jest niestabilny(chybocze się) to wtedy trzeba dorobić jakieś mocowanie w zależności od kształtu detalu.


Autor tematu
Lukaaa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 19 sty 2018, 19:30

Re: Kontrola jakości

#10

Post napisał: Lukaaa » 21 sty 2018, 22:07

U mnie jest to wałek, czyli na dobrą sprawę mogę położyć na stole bez żadnego uchwytu? Czy będzie obawa, że zacznie się toczyć? A imadło byłoby dobrym pomysłem? Czy raczej w takiej maszynie czegoś takiego się nie stosuje?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”