servo motor AC jaki sterownik

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.
Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#61

Post napisał: kwarc » 04 lip 2008, 16:54

czytajac ten watek przychodzi mi namysl stare powiedzenie ze prawdy sa dwie a nawet trzy.szkoda ze to wirtualne forum , kazdy pisze co chce, nieto co stanac naprzeciw innego czlowieka.ktos napisal servo AC lepsze od innych , w maszynach CNC ???????? a moze w podajnikach chleba do pieca tu sie zgodze.
narazie nikt niewymyslil lepszego silnika niz DC(turbinowe ok ale to nieten temat) , najlepsze napedy sa na DC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jesli popularnosc zdobywaja inne systemy napedowe to ze wzgledu na cene !!!!!!!!!!!!!!!!!
poniewaz system DC jest najdrozszy, a tansze wypiera drozsze , jakie systemy sa stosowane przez uznane firmy ??????? DC !!!!!!!!! jakie systemy maja najlepsze osiagi,najwieksza elastycznosc - DC. kolego cnc3d masz spora wiedze i w zasadzie zgadzam sie z toba w wiekszosci poruszanych tematow.
Silniki bldc - nazywane silnikami pradu stalego w zasadzie niemaja wiele wspulnego z tymi silnikami bo nieda sie ich zasilac pradem stalym!!!!!!!!!!!!!!!niech ktos sprubuje!!!!!!!!!!!!!
sa to silniki pradu zmiennego!!!!!!!!!!!!!! najblizej im do krokowek tylko z mniejsza iloscia nabiegunnikow i rozbudowanym systemem sterowania ze sprzezeniem zwrotnym bez ktorego bylyby zwyklymi krokowkami. prosze o krytyke , zniese kazda!



Tagi:


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#62

Post napisał: cnc3d » 04 lip 2008, 23:56

Niezależna organizacja badająca rynek automatyki przedstawiła raport dotyczący napędów małej mocy. Wynika z niego coś wprost przeciwnego do tego co twierdzi kolega kwarc.
Po pierwsze silniki bezszczotkowe (nieważne DC czy AC) mają większe osiągi dzięki wyeliminowaniu rezystancji szczotek, zwiększeniu stosunku mocy do masy elementów wirujących poprzez wyeliminowanie ciężkiego rdzenia wirnika, komutatora i miedzianych uzwojeń.
Skala wielkości produkcji silników bezszczotkowych do silników szczotkowych jest jak 1 do 10 i właśnie to powoduje że silnik szczotkowy jest jeszcze znacznie TAŃSZY od bezszczotkowego, pomimo niewątpliwie bardziej skomplikowanej budowy.
Uznane firmy już od wielu lat nie stosują servo DC.

A co do krytyki to nie musi jej kolega "brać na klatę" -wystarczy przed wypowiedzią co do której nie jest kolega pewny, że jest zgodna ze stanem faktycznym dodać "wydaje mi się..."

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#63

Post napisał: rockykon » 05 lip 2008, 00:27

dodałbym jeszcze bezobsługowość silników bezszczotkowych, brak szczotek które sie wycierają, opiłki mogą powodować awarie silnika


faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#64

Post napisał: faniron » 07 lip 2008, 12:14

dodałbym jeszcze bezobsługowość silników bezszczotkowych, brak szczotek które sie wycierają, opiłki mogą powodować awarie silnika


Zużyciem szczotek nie przejmowałbym się akurat za bardzo. W mojej tokarce po dwóch i pół roku pracy (średnio ok. 90 godzin miesięcznie, 90*300=2700 godin pracy) w servie osi Z ubyło ok. 0,2 mm szczotki (zaraz po montarzu serv zmierzyłem długość szczotek), a w osi X kilka setek. Biorąc pod uwagę ich aktualną długość (ok. 15 mm) i tempo zużycia to wystarczy ich jeszcze na ponad sto tysięcy godzin pracy ( (10/0,2)*2700=135 000).

Myślę, że większym problemem jest temeratura krokówek:


100 stopni to na 100% nic mu się nie stanie.U mnie można było jajecznice na silnikach robić i dalej pracują Ale tej temperatury bym nie przekraczał i najlepiej jakby była jak najniższa a jakieś 75 stopni to mogą pracować 24h

Ciekawe czy ktoś policzył, ile takie smarzenie jajecznicy na krokówkach kosztuje?

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#65

Post napisał: kwarc » 17 wrz 2008, 17:39

koledzy , osobiscie servisowalem frezarki przemyslowe z silnikami DC . szczotki niesa problemem . silniki bldc sa tansze dlatego sa promowane , takie jest moje zdanie .silnik BLDC jako duzo tanszy wypiera z rynku silniki DC jak Margaryna Maslo.:)

Awatar użytkownika

TOMSON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 23 wrz 2004, 19:28
Lokalizacja: ELK-Otwock-Poland

#66

Post napisał: TOMSON » 15 sie 2010, 19:24

Co do silników BLDC i pochodnych to moce spokojnie dochodzą do 1KW z 1kg masy silnika.
A te serwo YASKAWA co pokazywał kolega to już na pewno ma z 15lat coś takiego i większe siedzi u mnie w pracy w maszynach do układania elementów SMD na PCB.Podłączałem takie serwo pod sterownik silnika rowerowego bez czujnikowego i całkiem ładnie się obraca co prawda na niższym napięciu bo tylko 48V
pozdr
Tomek.Z


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#67

Post napisał: gigipawel » 23 sie 2010, 22:29

Witam czy za pomocą takich wejść w serwo wzmacniaczu będę mógł sterować go prosto z MAcha ?

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2010-08-24, 09:10 ]
Nie kupione :(
http://allegro.pl/show_item.php?item=1201437619

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”