Serwo motory DC z odzysku

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#71

Post napisał: ezbig » 15 sie 2013, 13:51

No to chyba jesteśmy w domu. To jest dokumentacja, której potrzebujemy. Trzeba teraz zlokalizować złącza i podłączyć wszystko. Jest tam na schematach X+,X- i Y+,Y- co wskazuje, że jest to sterowanie o jakim wcześniej pisałem (trzeba będzie tylko lekko zmodyfikować dla step/dir). Skoro to działało na plazmie, to faktycznie powinno już być zestrojone.

[ Dodano: 2013-08-15, 14:01 ]
Musisz spisać wszystkie moduły jakie masz, te nazwy: MO-O97..., DO-O... itp.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#72

Post napisał: tuxcnc » 15 sie 2013, 14:49

Przejrzałem dokumentację.
Wnikać w szczegóły za bardzo mi się nie chce, bo na swoje projekty nie mam czasu, ale ogólnie wiem już wystarczająco dużo.

To co masz możesz spokojnie wystawić na Ebay, może komuś będzie potrzebne i dobrze zapłaci.

Po pierwsze to jest dedykowany serwopak do konkretnej maszyny.
W tym przypadku ma trzy osie : X-master, X-slave i Y.
Znaczy to tyle, że sterujesz XY, a serwopak sam dba o synchronizację obydwu napędów X.
Do niczego innego służyć to nie będzie.
Po drugie tam nie ma żadnych enkoderów.
Są tachogeneratory i resolvery.
Tachogeneratory są w układzie utrzymywania prędkości na zadanym poziomie, natomiast resolvery tylko i wyłącznie od synchronizacji silników X-master i X-slave.
Po trzecie w mostku drivera są mosfety łączone po dwa równolegle, więc osiem tranzystorów plus dwa scalaki IRF to jeden mostek H.
Pozostałe dwa podzespoły w podobnych obudowach służą do czegoś innego.
Tak więc ewidentnie masz tylko jeden driver silnika.

Odpuść sobie temat.

.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#73

Post napisał: ezbig » 15 sie 2013, 15:03

tuxcnc, ale jak masz zadawanie cyfrowe +/- sygnałów to dlaczego nie skorzystać? Skoro układ działał, to powinien być zestrojony. Jaką techniką utrzymuje pozycje to już sprawa drugorzędna. Na początek przynajmniej 2 sterowniki odchodzą. To jest spora oszczędność na początek. Potem można dokupić enkodery i 2 brakujące sterowniki i ujednolicić sterowanie. Ja bym z tą dokumentacją już tak chętnie się tego nie pozbywał - choć sam to proponowałem wcześniej.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#74

Post napisał: tuxcnc » 15 sie 2013, 15:13

ezbig pisze:tuxcnc, ale jak masz zadawanie cyfrowe +/- sygnałów to dlaczego nie skorzystać?
Nie wiem co Ty masz, ale tego chyba tam nie ma.
Servopak jest analogowy, jest w nim co prawda mikroprocesor, ale tylko do wykrywania błędów.
Enkodery, które zapewne są zamontowane do silników, nie są wcale podłączane do servopaka, tylko do komputera sterującego.
Do servopaka są natomiast podłączane resolvery, które były zamontowane na wyjściu przekładni w osiach X i być może już je amba wcięła.
Krótko mówiąc jest to kupa złomu, ale jak najbardziej użytkowego dla kogoś, komu dym poszedł ze sterowania.
Jeśli jest emocjonalnie przywiązany do starej plazmy, to może za te graty przyzwoicie zapłacić.
Natomiast na uruchamianie tego pod Machem najzwyczajniej szkoda życia.

.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#75

Post napisał: ezbig » 15 sie 2013, 15:18

Fakt. Jak ktoś lubi takie zabawy (ja) i ma czas (nie ja :)) to może coś z tego wykrzesać. Mniej kłopotów będzie jak za pieniądze ze sprzedaży tego sprzętu kupi się sobie coś bardziej przyjaznego.

Ja bym się nie wahał, gdybym sam to zdemontował, a wcześniej widział, że to działa, bo tak to można stracić sporo czasu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 33
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#76

Post napisał: smouki » 15 sie 2013, 19:14

To działało. Plazma była zdemontowała bo gubiła już milimetry na wymiarach, jak sam odkryłem po rozebraniu przekazania napędu z serwo silników, jedno kółko zębate na silniku było poluzowane i po prostu obracało się o 15 stopni w obie strony, ale nikt do tego nie doszedł i firma postanowiła kupić nową plazmę. Oboje macie rację. Z jednej strony bardzo bym się cieszył jak bym to uruchomił, ale po prostu nie mam na to wiedzy, a nie chce zamęczać was chłopaki na forum, sami macie swoje projekty. Gdybym bardziej w tym siedział pewnie bym się za to wziął. Nie pali mi się do sprzedania tego, a może kiedyś jak już wszystko zrobię to wezmę się i za to dla zabawy. Na razie pewnie kupię gotowe stery. Robię to tylko dla spróbowania tego, bo kto zakłada 200W serwo motory to drewniaka zalanego epoxy betonem o polu roboczym 250x160? Jak już będę miał działające serwa to pewnie pomyśle o już dawno narysowanym ploterze 1200x600. Z tej plazmy mam też te reduktory (które jak sprawdziłem faktycznie są 34:1), a do nich mam z 10m szyn zębatych.
Tak że dzięki chłopaki za wasz czas i poświęcenie. Może kiedyś dam znać jak coś ruszy w tym temacie
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1168
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#77

Post napisał: mike217 » 17 sie 2013, 13:55

Prawdopodobnie to wszystko było wysterowane kartą wpiętą w komputer w złącze ISA, zabytek no i musisz mieć tą kartę która jest unikalna i tylko pod daną maszynę. To co widać na zdjęciach to już sam serwosterownik , taka końcówka mocy. Podobne sterowania pracują jeszcze u mnie w zakładzie produkcji OBRUSN toruń. Zależnie od ilości osi są albo 2 karty ( wymagane 2 złącza isa ) albo jedna karta. Silniki po zwaleniu tych resolverów oczywiście nadadzą się doskonale po dołożeniu enkodera np HEDSA.

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 33
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#78

Post napisał: smouki » 18 sie 2013, 21:51

Czy moe by takie coś do tych serw?
http://www.ebay.com/itm/3-AXIS-A-M-C-PW ... 3cb4de0b9b
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#79

Post napisał: noel20 » 18 sie 2013, 22:04

Już to wcześniej pokazywałeś. To jest do bezszczotkowych serw a ty masz zdaje się szczotkowe. Ale może dla pewności niech się jeszcze ktoś wypowie bardziej zorientowany.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#80

Post napisał: ezbig » 18 sie 2013, 22:12

To się nie nadaje. Musisz szukać sterownika serw DC - z wyjściem do silnika DC, wejściem z enkodera AB i wejściami step/dir. Wzorować się możesz na ofercie sponsora. Musisz sprawdzić te enkodery na silnikach, czy to na pewno enkodery, bo z dokumentacji producenta i z opisów z tabliczki sterowania wynika, że to są enkodery (magnetyczne). Dokumentacja sterowania opisuje z kolei resolver-y. Jeśli to są resolver-y, to jeszcze musisz kupić po enkoderze na silnik. Takie jak na stronie sponsora (AMT 103-V) widziałem w digikey-u po 23$ http://www.digikey.com/product-detail/e ... -ND/827016 - czyli całkiem przystępna cena.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”