Lewe i prawe obroty w silniku 1-fazowym

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#11

Post napisał: Zbych07 » 07 paź 2007, 23:58

berrrcik21 pisze:Mam pytanko do kolegi Zbych07, a mianowicie: do tego falownika, który zakupiłeś na allegro była jakaś instrukcja jak podłączyć oraz skonfigurować falownik?? Czemu zdecydowałeś na ten a nie na LG?? czy zadecydowała cena czy parametry były nieodpowiednie??
Do falownika sprzedający dołączył instrukcję po polsku , ale w necie znalazłem jeszcze lepszą. ( załącznik )

Już miałem kupić LG ( nowy na gwarancji - ok 800zł ) ale studiując jego instrukcję stwierdzałem ,że niemożna regulować napięcia znamionowego podawanego na silnik . Zapytałem o to kilku sprzedających ( jeden nawet odpowiedział ) rzeczywiście tego parametru w LG się nie ustawia - jest to +/- 10% wejściowego . W zasadzie w przypadku OUS nie ma to znaczenia , ale ja chcę używać tego falownika też do innych siników . Na Allegro pojawiają sie specjalne silniki do współpracy z falownikami ale czytamy np. silnik 3 fazowy 3 X 150V - zgodnie z tym co przeczytałem w LG tego nie ustawisz, w Siemensie bez problemu parametr P084 ( znamionowe napięcie silnika zakres :wink: 0 - 1000V)
Ogólnie urzekła mnie instrukcja tego falowniczka.
O tym zakupie na Allegro zdecydowała cena - jest to co prawda nieco starszy model ale ma już wbudowany panel obsługi - do nowych Vektorów Siemensa panele dokupuje się oddzielnie )
Co prawda najchętniej kupiłbym falownik zasilany z 1 fazy ale o mocy ok 2,5 kW ( byłby zapas mocy do większych silniczków - ale to była okazja )
Rysunek poniżej pokazuje jakie podstawowe parametry są potrzebne do wstępnej konfiguracji pod konkretny silniczek.

Obrazek

Dwie uwagi :
1. żeby cię nie podkusiło uruchamiać falownika bez podłączonego silnika bo zwalisz falownik.

2. silniczek musi być 3 fazowy ale na tabliczce znamionowej musi mieć podane 220/380 V
te z OUS zwykle tak mają.

Szczerze mówiąc to nieco wcześniej wstawiłem do OUS silnik na 220 , obroty prawo lewo
moc 1,1 kW ale uważam że był to błąd. Sinik jest duży przez co przezbrajanie maszynki stało się jeszcze bardziej upierdliwe. Startując - silnik wchodzi na pełne obroty - OUS szarpie. Teraz Gdy patrzę jak delikatnie się rozpędza ( w ciągu 10 sek bo tak ustawiłem ..... magia ) .
Naciskam na panelu przycisk zmień kierunek wirowania ...... zwalnia powoli ( 10 sek )aż do zatrzymania i powoli zaczyna wirować w przeciwna stronę aż osiągnie 50Hz ( i swoje obroty nominalne ) ........ trzymam wciśnięty przycisk powoli dochodzę do np 60Hz i silniczek pracuje z obrotami sporo wyższymi niż planował producent. ................. MAGIA :lol:
Załączniki
micromaster vector MMV DTR_pl.pdf
(1.64 MiB) Pobrany 979 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#12

Post napisał: gmaro » 08 paź 2007, 07:11

Zbych07 pisze:Na Allegro pojawiają sie specjalne silniki do współpracy z falownikami ale czytamy np. silnik 3 fazowy 3 X 150V - zgodnie z tym co przeczytałem w LG tego nie ustawisz
I tutaj kolega jest w błędzie ja to przerobiłem z kilkoma sprzedającymi miedzy innymi z allegro aż w końcu zadzwoniłem do serwisu LG dział falowniki gdzie szybko i miło mnie poinformował jaki parametr odpowiada za to żeby np: ustawić 3x133V i rzeczywiście w instrukcji jest ten parametr a to dlatego, że miałem 2 wrzeciona jedno na 133V a drugie na 165V i oba bez problemu śmigały na w/w falowniku ( Mowa o parametrze F39 - Regulacja napięcia wyjściowego i można zmieniać go w zakresie 40 ÷ 110
[%] ) .Odrębna sprawą jest cena tych falowników cóż są nowe i cena jest dość wysoka do tych leżaków które tez dobrze się spisują no a przy zakupie warto z zapasem kupić przynajmniej 0,5 kw .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#13

Post napisał: Zbych07 » 08 paź 2007, 07:36

gmaro pisze:I tutaj kolega jest w błędzie
Dzięki Kolego za wyprowadzenie z błędu ( punkciku nie będzie bo to nie mój temat :???: no chyba że berrrcik21 doceni :wink: ) . Jest to najlepszy przykład jak pomocne bywa to Forum. Różnicę w cenie doskonale rozumiem. Nowe i na gwarancji musi być droższe od leżaka. Skoro jest tak jak piszesz to przypuszczam że LG ma dobry stosunek jakość/cena.
gmaro pisze:jaki parametr odpowiada za to żeby np: ustawić 3x133V i rzeczywiście w instrukcji jest ten parametr
Ładnym domknięciem tematu byłoby wskazanie o jaki parametr chodzi :mrgreen:
Bo po części do mojego " bycia w błędzie " przyczyniły się odpowiedzi jakie uzyskałem wcześniej na Forum :mrgreen:
Możliwe ,że dzięki temu gdy przyjdzie czas na zakup falownika do wrzeciona kupię LG.

[ Dodano: 2007-10-08, 07:39 ]
Jezu .... berrrcik21 docenił ( w czasie mojego pisania ) :mrgreen:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#14

Post napisał: gmaro » 08 paź 2007, 07:53

Zbych07 pisze:Ładnym domknięciem tematu byłoby wskazanie o jaki parametr chodzi :mrgreen:
Tak jak pisałem wyżej chodzi o parametr F39 - Regulacja napięcia wyjściowego i można zmieniać go w zakresie 40 ÷ 110 [%] ;)
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#15

Post napisał: Zbych07 » 08 paź 2007, 09:27

gmaro pisze:Tak jak pisałem wyżej chodzi o parametr F39
:oops: Kurde chyba jeszcze spałem ( co najmniej jednym okiem ) .... :smile:

parametr F39 ... OK. Dzięki.

Mówiąc szczerze gdy czytałem instrukcję ( w załączniku ) tak przypuszczałem ale przed zakupem chciałem być pewny, i gdy w dwóch odpowiedziach napisano że niemożna regulować ( tak napisał m. in. jeden ze sprzedających ) odpuściłem sobie zakup LG.
Ciekawe jak LG współpracowałby z moją różnicówką. Jak robi to Siemens :cry: napisałem tu :
https://www.cnc.info.pl/topics14/falownik-vt6387.htm
Załączniki
ic_pl.pdf
(710.43 KiB) Pobrany 812 razy

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#16

Post napisał: gmaro » 08 paź 2007, 10:29

Zbych07 pisze:Kurde chyba jeszcze spałem ( co najmniej jednym okiem ) ....
Ilość parametrów opisujących dany falownik może faktycznie wywołać różne uboczne efekty :razz: a po LG mam teraz do ustawienia falownik Lenze i Telemechanique :cry:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#17

Post napisał: berrrcik21 » 08 paź 2007, 15:35

Fajny jest ten falownik LG, ale jak narazie nie na moją, skromna studencką kieszeń :( Na ten falownik, który proponował mi kolega zbych07 bym się skusił gdyby "sprzedający" się odezwał do mnie (wysłałem mu maila). Pozostaje mi czekać na ten tańszy falownik, albo poczekać i uzbierać kasę na LG. Pozdrawiam!!! :)
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#18

Post napisał: Zbych07 » 08 paź 2007, 16:55

berrrcik21 pisze:gdyby "sprzedający" się odezwał do mnie (wysłałem mu maila)
Sprzedający się zwykle odzywa ...ale czasem z małym opóźnieniem.
Aktualnie falowniczków takich jak mój niema ( tak mi odpisał :mrgreen: ) ale może jeszcze będzie miał. Kaskę możesz zbierać i tak bo na Alledrogo czasem można trafić podobne w dobrej cenie. Oczywiście należy mieć świadomość że czasem jest to okazje żeby nieco zaoszczędzić ..... :???: albo nieco stracić - zwykle te okazyjne są bez gwarancji. Oczywiście byłem świadomy ryzyka. Tym razem się opłaciło.
Jednak reasumując - nie wyobrażam sobie teraz mojej OUS bez takiego czy innego falownika.
Myślę ,że doczeka jeszcze ....... serv ... :wink: .
W ramach przygotowań oprócz zbierania pieniążków proponuje obserwować co w temacie falowników pojawia sie na Allegro i
studiować instrukcje tego co sie pojawia. Wtedy łatwiej upolować okazje.
Załączniki
HFinverter dtr_f1500g_casp.pdf
(1.27 MiB) Pobrany 623 razy
Lenze smd_instrukcja.pdf
(7.02 MiB) Pobrany 687 razy
MM420_DTR_pl.pdf
(3.99 MiB) Pobrany 1466 razy
Moeller DF51.pdf
(1.95 MiB) Pobrany 628 razy


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#19

Post napisał: berrrcik21 » 08 paź 2007, 22:51

Dziękuje Zbych07 jak i innym kolegom w zaangażowanie w temat. Na pewno będę śledził aukcje oraz studiował instrukcję, może uda mi się trafić na jakąś dobrą okazję :)
Myślę ,że doczeka jeszcze ....... serv ...
Czyżbyś chciał OUS-a przerobić na cnc?? To by było coś ciekawego :) A powiedz mi - pytam tak z ciekawości - czym się różnią serwomotory od silników krokowych?? Czy one wymgają też takich sterowników jak do silników krokowych?? Z góry dzięki za informację i pozdrawiam!!! :)
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#20

Post napisał: Zbych07 » 09 paź 2007, 00:00

berrrcik21 pisze:Czyżbyś chciał OUS-a przerobić na cnc?
W istocie mam taki zamiar. Ponieważ jednym z problemów z jakimi sie borykam jest brak miejsca na stawianie kilku maszynek, chcę zrobić coś maksymalnie uniwersalnego.
Jestem pełen podziwu dla konstruktorów OUS trzeba mieć świadomość że jest to maszynka z początku lat 60-tych. Niestety jedną z wad jest upierdliwość jej przezbrajania. Myślę że jak sie pokombinuje to można to zmienić.
Do przebudowy korpusu chciałbym użyć .......... betonu żywicznego ( temat rozgryzany aktualnie w dwóch wątkach ). Głowna idea jest taka żeby nie przenosić wrzeciona z kolumny na loże i z powrotem, tylko żeby były dwa wrzeciona - jedno na łożu drugie na kolumnie. I ........... serva na śrubach pociągowych.
berrrcik21 pisze:czym się różnią serwomotory od silników krokowych?? Czy one wymgają też takich sterowników jak do silników krokowych??


Generalnie jest tak : silniki w servach mają inną konstrukcje niż krokówki, niestety potrzebują innych ( nieco droższych ) sterowników ( ja zastosuję UHU ) , a precyzyjne pozycjonowanie zapewniają enkodery ( ja mam 500 impulsów / obrót ).

Do zastosowania serv w miejsce krokówek przekonało mnie zapoznanie się z opiniami Kolegów z forum ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń praktycznych Kolegi faniron :wink:
np: ( prawie na dole strony )
https://www.cnc.info.pl/topics65/servoc ... ght=#52602

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”