Wytrzymałość sworznia w chwytaku.

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
defenestra
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2013, 12:36
Lokalizacja: Kraków

Wytrzymałość sworznia w chwytaku.

#1

Post napisał: defenestra » 02 lut 2013, 13:19

Cześć! W ramach jednego z przedmiotów na studiach mam do zaprojektowania chwytak do manipulatora, o zadanym schemacie:
Obrazek
Jednym z elementów tego projektu jest obliczenie wytrzymałości na ścinanie najbardziej obciążonego sworznia - i tu się pojawia mój problem. Sworzeń łączący ramiona 3-3' jest też połączony z bazą, więc będzie ścinany w trzech płaszczyznach. Mam obliczoną siłę reakcji na tym sworzniu dla każdego ramienia. Wg wzoru przy wielu przekrojach zakłada się jednakowe obciążenie tych przekrojów i sprawdza się warunek T/(i*A) < Kt, gdzie i to ilość przekrojów, T siłą tnąca a A to pole przekroju. W takim razie czym powinno być T? W płaszczyźnie między ramionami siłą tnącą by była składowa y-kowa siły reakcji na sworzniu, bo składowe x-owe w każdym z ramion są skierowane w tym samym kierunku. Jednak w płaszczyźnie baza-ramię pasowałaby cała reakcja, bo baza będzie miała ją z przeciwnym zwrotem... Mam jakoś uśrednić te siły, czy wybrać większą? Bardzo proszę o pomoc, terminy gonią a na konsultacje już za późno.. :roll:



Tagi:

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”