Montaż Szlifierki Elna

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
michal.pirat
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 03 sty 2016, 22:00
Lokalizacja: Porąbka

Montaż Szlifierki Elna

#1

Post napisał: michal.pirat » 21 lut 2016, 16:45

Cześć,

Rozebrałem swoją szlifierkę w celu wymiany łożysk, rozpołowienie poszło gładko gorzej z montażem.. juz uszkodziłem nowe łożysko..

Mianowicie najpierw nabiłem nowe na wirnik, następnie chciałem nabić prawy dekielek, ustawiłem wszystko i przez drewniany klocek pobijałem wałek z drugiego końca, ale coś nie bardzo szło więc przez drewienko zacząłem pobijać zewnętrzny pierścień łożyska, ale jeden strzał mi zszedł i walnąłem w gumowy pierścień łożyska teraz czuć wyraźny opór, jutro kupie nowe :evil: ...

Ale pytanie jaka powinna być kolejność czynności żeby to gładko poszło?

Najpierw łożyska na wirnik czy może do dekielków?

Pozdr



Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 21 lut 2016, 17:50

W zasadzie nie powinno mieć znaczenia gdzie zakładasz łożysk w pierwszej kolejności ale ; Jak było przy demontażu ? Czy łożyska zeszły z wirnikiem czy zostały w deklach . To oznaczało by gdzie były ciaśniej pasowane i tak powinieneś postąpić przy zakładaniu nowych , tan- m gdzie ciaśniej to wcześniej. Praska lub na tokarce poprzez tuleję napierającą na pierścień ,na ten który wciskasz wirnik czy dekiel.


Kruk-K15
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2016, 21:05
Lokalizacja: Bukowo

#3

Post napisał: Kruk-K15 » 21 lut 2016, 20:31

Zasada montażu jest taka jeżeli wałek sie obraca a osłona czyli pokrywa stoi to najpierw wciska się łożysko na wałek i powinno ono ciasno siedzieć a w otwór czyli pokrywe z lekkim wciskiem. Myślę że najpierw zmontuj jedna stronę a następnie wirnik z pokrywa wstaw do stojanu i dokreć pokrywę a następnie zamontuj druga pokrywę
Piotr

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: clipper7 » 22 lut 2016, 23:17

michal.pirat pisze: zacząłem pobijać zewnętrzny pierścień łożyska
Tego nigdy nie należy robić. Nacisk (praska) musi być wywierany na wew. pierścień, nie na zewn., inaczej prowadzi to do uszkodzenia łożyska. Można łożysko podgrzać, np. w oleju do ok. 70 st C (łożyska otwarte) i dod. schłodzić wałek (można włożyć do zamrażarki lub użyć aerosolu, ideałem jest ciekły azot), wtedy będzie łatwiej.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11602
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 22 lut 2016, 23:36

clipper7 pisze:Można łożysko podgrzać, np. w oleju do ok. 70 st C (łożyska otwarte) i dod. schłodzić wałek (można włożyć do zamrażarki lub użyć aerosolu, ideałem jest ciekły azot), wtedy będzie łatwiej.
tu masz kolego opis jak to się robi w modelarstwie,
http://www.raptortechnique.com/enginebearing.htm
czyli wkładasz łożyska do piekarnika na ~15min w temp. 170°C, i same Ci wpadają na wałek.. (lub grzejesz obudowę w którą po wyjeciu wkładasz zimne łożysko)
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”