Uhu końcówka mocy

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

faniron
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 12 lut 2006, 18:56
Lokalizacja: Dolnośląskie

#31

Post napisał: faniron » 15 maja 2008, 20:26

Jak wyglądają postępy w przerobieniu UHU na serva wysoko napięciowe?



Tagi:


adolfm
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 9
Rejestracja: 14 sty 2007, 21:28
Lokalizacja: pl
Kontakt:

#32

Post napisał: adolfm » 17 maja 2008, 00:15

Bardzo dobrze że kolega odnowił temat czekam od ferji a nasz stwórca mocy się zakamuflował

Awatar użytkownika

Autor tematu
arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#33

Post napisał: arizon » 17 maja 2008, 00:43

Witam
Co tu dużo mówić tylko jedna osoba wykazała zainteresowanie tematem jak podałem wstępny spis elementów i ceny. Zainwestowałem w to kupę kasy(ponad 1000zł) popaliłem parę elementów i koszty mnie zjadły. Nie jestem cudotwórcą pieniędzy na projekt nie urodzę. Przy okazji nie potrafię zaprojektować takiego sterownika bez testowania różnych rozwiązań w praktyce. Na wakacjach jak coś zarobię to na pewno wrócę do projektu.
Teraz projektuję własny kontroler na mikroprocesorze microchip'a. Konkurencja dla kontrolera UHU sam procesor bez dodatkowej elektroniki.

Przepraszam tych którzy liczyli na szybkie ukończenie projektu.

Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#34

Post napisał: jarekk » 17 maja 2008, 12:52

Załączam dla kolegi modyfikację kodu sterownika napisanego przez Lawrenca Glaistera ( były tu linki na forum). Ten sterownik wciąż czeka na uruchomienie ( bo się wziąłem za sterownik USB dla Step2Cnc). Może kolega skorzysta - ale jest on na licencji GPL (czyli nie nadaje się na projekt komercyjny).

Ja kod oczyściłem ( wywaliłem zmienny przecinek), zrobiłem trochę po swojemu algorytm.
Można by łatwo zrobić małą płytkę aby wpiąć dsPICa w gniazdo dla UHU.
Co prawda to nie do końca wykorzysta jego możliwości ( dsPIC może lepiej sterować tranzystorami, zwłaszcz dużej mocy), ale i tak duże grono ludzi byłoby wdzięczne nawet za taką opcję.


www.kartech.org/cnc/picserwo/picserwo_jarek.zip
www.kartech.org/cnc/picserwo/picserwo_original.zip

I jeszcze pytanie - czy kolega podzieliłby się wynikami swojej pracy - nawet jeżeli nie jest ukończona ? Czy woli to zatrzymać dla siebie ( aby w przyszłości przekuć to jednak na jakiś zysk finansowy) ?


Darol
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 18 maja 2007, 22:42
Lokalizacja: Szczecin

#35

Post napisał: Darol » 17 maja 2008, 13:42

A czy 350zl za sterownik servo DC 18-80V 0-20A to duzo ? Urzadzenie gotowe zmontowane. Moze czasem warto cos gotowego kupic.


http://cgi.ebay.co.uk/Digital-DC-Brushe ... 18Q2el1247
Ostatnio zmieniony 17 maja 2008, 17:15 przez Darol, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#36

Post napisał: kwarc » 17 maja 2008, 15:30

arizon pisze: Co tu dużo mówić tylko jedna osoba wykazała zainteresowanie tematem jak podałem wstępny spis elementów i ceny. Zainwestowałem w to kupę kasy(ponad 1000zł) popaliłem parę elementów i koszty mnie zjadły. Nie jestem cudotwórcą pieniędzy na projekt nie urodzę. Przy okazji nie potrafię zaprojektować takiego sterownika bez testowania różnych rozwiązań w praktyce.
hmm. przewaznie tak jest ze nikt z potencjalnych klientow niechce zainwestowac w powstajacy projekt.a brak mozliwosci realnego testowania rozwiazan praktycznie uniemozliwia zfinalizowanie bo to chyba najwazniejszy element tworzenia konstrukcji.
jednak na twoim miejscu niezostawialbym tego bo zysk powinien byc.
osobiscie jakis czes temu zaczolem budowac sterownik do serva ale podszedlem do tego inaczej. mam ukonczony (po testach na frezarce) stopien mocy +stopien generatora PWM
wraz z zabezpieczeniami.pozostal do zrobienia stopien cyfrowy(sygnaly z enkodera+step + dir + wyjsciowy +/- 10Vdo gen.PWM).narazie odlozylem prace ze wzgledu na inne wazniejsze.

Awatar użytkownika

Autor tematu
arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#37

Post napisał: arizon » 17 maja 2008, 16:58

jarekk pisze:I jeszcze pytanie - czy kolega podzieliłby się wynikami swojej pracy - nawet jeżeli nie jest ukończona ? Czy woli to zatrzymać dla siebie ( aby w przyszłości przekuć to jednak na jakiś zysk finansowy) ?
Witam z początku chciałem czerpać z tego korzyści teraz zmieniłem zdanie i udostępnię chętnym moją wiedzę zdobytą przy projektowaniu.
Możliwe że w przyszłym miesiącu sprzedam kilka standardowych sterowników UHU przystosowanych do tych nieszczęsnych 12V 200W serv na których też popłynąłem :smile:
i za te pieniążki wrócę do testów.

Co dsPiców to jestem bardzo nakręcony żeby coś z tego wyszło przy okazji można by w miejsce standardowych driverów wstawić coś lepszego w taki sam sposób jak z procesorem plus kontrola prądu i sterownik powinien śmigać aż miło.
W poniedziałek spróbuję coś ruszyć z dspic teraz miałem problemy z odpaleniem programatora okazało się że nie obsługuje rodziny dsPIC30 ale z dsPIC33 już sobie radzi mam sample dsPIC33FJ32MC202 ma obsługę enkodera 16bit licznik.
prędkość 40MIPS 11bitowy PWM o częstotliwośći 20kHz szybkie przetworniki. Jedyny mankament to zasilania 3,3V.
Proponuję od przyszłego tygodnia zacząć projekt będę na bierząco konsultował z kolegami prawdopodobnie głównie z kol. Jarkiem.
Wszystko oczywiście nie komercyjnie.
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#38

Post napisał: jarekk » 17 maja 2008, 20:53

Chcesz w prezencie ICD2 ? Trzeba by tylko złożyć.

[ Dodano: 2008-05-17, 21:00 ]
Ja też mam te 12V / 200W - jak już wreszcie uporam się z mechaniką to pewnie wreszcie uruchomię do nich sterownik ( mam na kartce jego kolejną iterację)

Awatar użytkownika

Autor tematu
arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#39

Post napisał: arizon » 19 cze 2008, 02:11

Witam
Przepraszam za kolejną długą przerwę w temacie ale tak się złożyło że miałem bardzo ciężki okres na uczelni, a na to nałożyły się pewne sprawy osobiste i w efekcie nie miałem czasu nawet zaglądnąć na forum. Dzisiaj a właściwie wczoraj skończyłem sesję więc siądę teraz ostro nad projektem.

Co do ICD2 to właśnie ten programator nie chce coś współpracować z dsPic30f... z rodziną wyżej czyli dsPic33F... już sobie radzi ale ta z kolei działa na 3,3V. Nie wiem czy ma soft'a skopanego w programatorze, czy jest to problem tylko z tym konkretnym egzemplarzem.
Co do samego kodu korci mnie by użyć środowiska Matlab Simulink z bloczkami do procesorów dsPic. Mam na uczelni dostęp do stanowisk z takim oprogramowaniem.
W sumie na uczelni większość problemów związanych ze sterowaniem i szeroko pojętą automatyką rozwiązujemy używają pakietu Matlab więc zaprojektowanie sterowania znacznie się upraszcza. W ten sposób zostało zrobione sterowanie do tego robota:
Tripod
Który znajduje się na mojej katedrze. A samo sterowanie jest na układach FPGA i procesorach sygnałowych TI.
Prawdopodobnie na pracę przejściową wezmę temat związany ze sterowaniem silników przy pomocy układów FPGA.
Chcesz w prezencie ICD2 ? Trzeba by tylko złożyć.
Jeśli to jeszcze aktualne to z chęcią jeśli nie zadziała z procesorami dsPic30.. to odeślę go z powrotem.
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#40

Post napisał: jarekk » 19 cze 2008, 03:40

Działa z dsPIC - sam takiego używam ( testowane na dsPIC30F4011 )
Proszę o adres na PW - w przyszłym tygodniu będę już w Polsce i mogę odesłać.

PS. Niektóre noty katalogowe ostrzegały o koniecznosci dołożenia kondensatórw na PGD/PGC przy procesorze - może to było problemem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”